Sznaucer - wygląd, charakter i pielęgnacja

Rodzinny, łagodny i bardzo żywiołowy. Sznaucer to pies, który najlepiej czuje się w towarzystwie ludzi, ale niekoniecznie w otoczeniu innych zwierząt. Jest inteligenty i szybko się uczy, ale bywa również uparty i charakterny.
Zobacz wideo

Sznaucer - charakter

Sznaucery to inteligentne psy o silnie rozwiniętych zmysłach. Są odważne i opiekuńcze. Cieszą się dobrym zdrowiem i mają dobrą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Te przyjazne i wesołe psy są bardzo aktywne, mają żywy temperament i wręcz roznosi je energia. Potrafią być aktywne i nieposłuszne, dlatego dobrze jest je zacząć uczyć i szkolić już od szczeniaka. W przeciwnym razie będą próbowały wejść właścicielowi na głowę i rządzić wszystkimi w domu.

Sznaucer może żyć zarówno w domu z własnym ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku. Nie będzie jednak czuł się dobrze zamykany w kojcu i odizolowany od ludzi. Nawet w małej kawalerce może uzyskać pełnię szczęścia, jeśli tylko właściciel zadba o regularne spacery i odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Również w domu pies chciałby mieć jakieś zajęcie - u szukającego rozrywki sznaucera nuda może uaktywnić niszczycielskie skłonności.

Sznaucer a rodzina i dom pełen dzieci

Sznaucer to pies, którego można nazwać psem rodzinnym - bardzo lubi towarzystwo dzieci i dorosłych. Ma w sobie dużo wyrozumiałości i chęci do zabawy, uwielbia psoty i jest bardzo spontaniczny. Choć nie jest agresywny, a wręcz uważany jest za łagodne i opanowane stworzenie, to dorośli powinni mieć na uwadze, że pies może mieć różne doświadczenia i reakcje. Z tego powodu dorośli powinni mieć pod kontrolą wszelkie zabawy między dziećmi a zwierzętami.

Sznaucer kiepsko znosi samotność, zawsze stara się być blisko ludzi. Szybko nawiązuje więź z właścicielem, a gdy się już z nim zaprzyjaźni, to jest mu wierny i lojalny. Sznaucery mają silny instynkt obronny - wykazuje ponadprzeciętne tendencje do obrony własnego terenu.

Nieco gorzej sprawa wygląda w kontaktach z innymi psami - sznaucer niekoniecznie dobrze toleruje inne zwierzęta obecne w domu. Jeśli oprócz niego będą inni, trzeba psa odpowiednio na to przygotować. Lubi spokojne otoczenie, nie najlepiej czuje się w nerwowej atmosferze, wśród krzyków i hałasów. Sznaucery lubią biegać, chętnie pobiegną także za patykiem oraz wskoczą do wody, by popływać.

Sznaucer miniaturowy i sznaucer olbrzym

Populację sznaucerów dzielimy trzy grupy: w zależności od ich rozmiaru są to: sznaucer miniaturowy, sznaucer średni oraz sznaucer olbrzymi. Sznaucer miniaturowy to ponoć najlepszy stróż spośród wszystkich innych sznaucerów. Ma swój "charakterek" i zdanie na każdy temat, które dość konkretnie potrafi wyrazić. Jest uparty i zawiadacki. Sznaucer średni był pierwowzorem dwóch pozostałych, od niego się wywodzi się miniatura i olbrzym. A czym się różni sznaucer miniaturowy od sznaucera olbrzyma? Ogólnie panuje przekonanie, że sznaucer i sznaucer miniaturka mają większy temperament, niż sznaucer olbrzym. Olbrzymy są mniej pobudliwe niż ich mini kopie. Największy rozmiarem sznaucer olbrzym charakteryzuje się niewzruszoną, budzącą respekt postawą.

Sznaucer miniaturowy, sznaucer średni oraz sznaucer olbrzymi - wygląd

Wielkość i waga zależą od rozmiaru sznaucerów. Biorąc pod uwagę rozmiar, sznaucer miniaturowy mierzy około 30-35 cm i waży 4-8 kg, sznaucer średni ma ok. 45-50 cm długości, a jego masa wynosi 14-20 kg. Sznaucer olbrzymi osiąga nawet 60-70 cm wysokości, a jego wagę szacuje się na 35-50 kg.

Sznaucer jest dobrze zbudowany i ma mocne, muskularne ciało. Ma gęstą i przylegającą do ciała sierść, głowę również mocno porośniętą włosami z obfitymi brwiami i wąsami. Jeśli chodzi o umaszczenie, to wyróżniamy kilka wariantów. Wśród nich można spotkać następujące maści: czarna, pieprz i sól, czarno srebrna oraz czarno-biała w przypadku sznaucerów miniaturowych.

Sznaucer pielęgnacja

Pielęgnacja sznaucerów polega przede wszystkim na odpowiednim i regularnym strzyżeniu. Zabieg taki powinno wykonywać się trzy-cztery razy w ciągu roku. Strzyżenie polega na tym, by pozostawić dłuższe włosy w okolicy brzucha (z tak zwanymi firankami), a także na łapach i na głowie. Oprócz strzyżenia sierść psa wymaga częstego czesania - co najmniej dwa razy w ciągu tygodniu oraz trymowania, by pozbyć się martwego podszerstka.

Dodatkowo sznaucera należy raz na jakiś czas wykąpać - częstotliwość tego zabiegu powinna być dopasowana do potrzeb, ale nie częściej niż co trzy miesiące. Kąpiele najlepiej wykonywać w specjalnym szamponie przeznaczonym dla psów z twardą sierścią. Części ciała, na których pies ma dłuższe włosy, można okładać odżywką, która przeciwdziała powstawaniu kołtunów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA