Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
WHO ostrzega: Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany telewizorów
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe wytyczne, które dotyczą dzieci poniżej piątego roku życia. Eksperci zalecają w nich radykalne ograniczenie czasu, które te spędzają na patrzeniu w ekran urządzeń elektronicznych. Rekomendują także, aby dzieci nie spędzały zbyt dużo godzin przypięte w wózkach oraz w fotelikach i krzesełkach. WHO podaje również konkretne ilości snu, potrzebne do prawidłowego rozwoju osób poniżej piątego roku życia. Wśród wytycznych dużo uwagi poświęcono też aktywnej zabawie i interaktywnym zajęciom z opiekunami. Są to m.in. czytanie, opowiadanie historii, śpiewanie, a także rozwiązywanie łamigłówek.
Według ekspertów WHO takie zalecenia mają prowadzić do poprawy zdrowa fizycznego, psychicznego oraz ogólnego samopoczucia dzieci. Mają również pomóc w zapobieganiu otyłości dziecięcej i związanych z nią różnym chorobom w późniejszym życiu.
Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju i czas, w którym rodzinne wzorce stylu życia można tak odpowiednio dostosować, aby były jak najbardziej zdrowe
- tłumaczy dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Najważniejsze zalecenia WHO
Niemowlęta (poniżej pierwszego roku życia) powinny mieć zapewnioną aktywność fizyczną kilka razy dziennie. WHO w szczególności zaleca dla nich interaktywne gry na podłodze. Organizacja apeluje również, aby nie przypinać dzieci w tym wieku w wózkach, krzesełkach do karmienia czy fotelikach na dłużej niż godzinę. Ponadto niemowlęta w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zarówno telewizorów, komputerów, tabletów, jak i telefonów.
Dzieci w wieku 1-2 lat powinny w ciągu dnia co najmniej 180 minut spędzać na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o zmiennej intensywności. W tym przypadku WHO również zaleca, aby nie przypinać maluchów w wózkach, krzesełkach do karmienia czy fotelikach na dłużej niż godzinę. Roczne dzieci także nie powinny w ogóle patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych. Te, które mają już dwa lata, mogą, ale nie dłużej niż przez godzinę dziennie.
Starsze dzieci (3-4 lata) powinny co najmniej 180 minut dziennie spędzać na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o zmiennej intensywności, z których minimum 60 minut powinien stanowić umiarkowany oraz intensywny ruch. Dzieci w tym wieku mogą spędzać czas przed ekranami urządzeń elektronicznych, ale nie dłużej niż przez godzinę w ciągu dnia.
-
Tata zabrał dziecko do salonu samochodowego. Jest pozew i straty liczone w dziesiątkach tysięcy
-
Szkoła. Rośnie liczba skarg. "Rodzice są bardziej roszczeniowi". Nieprzestrzeganie RODO to początek
-
Mama była przekonana, że jej dziecko nie żyje. Spotkała się z nim po 30 latach
-
Rossmann 2+2 promocja grudzień 2019. Obejmuje produkty dla dzieci - kosmetyki do pielęgnacji i higieny
-
Najsmutniejsza księżna świata pokazała nagranie z dziećmi na Instagramie. "Zaraziła smutkiem bliźniaki"
- Opowiadanie o choince dla dzieci, czyli jak przybliżyć świąteczną tradycję
- Syn Soni Bohosiewicz miał wypadek. "Z buzi lała mu się krew". Ma ważne przesłanie. Podjęła też ciekawe postanowienie
- Mandaryna opowiedziała, jakie są jej dzieci. Wyznała, co odziedziczyły po Wiśniewskim. Dogryzła mu?
- Weronika Marczuk pokazała swój huczny Baby Shower. Przyjaciółki przygotowały niesamowite atrakcje
- Natasza Urbańska została mamą 11 lat temu. Pokazała fotografie córki sprzed lat
a.k.traper
Oceniono 16 razy 6
Moje kuzynki od dwóch lat są na mnie obrażone gdy powiedziałem co myślę na zajmowanie uwagi dziecka bajkami w srajfonie gdy marudzi a im nie daje oglądać seriali. Wiem, że jestemupierdliwy i swojemu synowi czytałem "Kubusia Puchatka" do znudzenia ale mnie sprawdzał, mówił, że to nie tak jak coś dodałem. Czytałem także "Pana Tadeusza" - usnął ale babci i mamie się ta sztuka nie udała:))Gdy babcia chciała wzorem wnuczek ululać piosenką to brała cios na buzię:))) Moja krew.:)))