Kot syjamski - kot o psim charakterze

Mówi się, że to pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Ale czy rzeczywiście tak jest? Jest pewna rasa kotów, którą poleca się miłośnikom psów. Mowa tu o kotach syjamskich.

Kot syjamski - wygląd

Kot syjamski pochodzi z Tajlandii (dawny teren Syjamu, stąd najprawdopodobniej nazwa tej rasy). Ma charakterystyczny wygląd, który wyróżnia go na tle innych dachowców. Zaczynając od sprężystej, muskularnej i nieco wydłużonej sylwetki, przez jedwabiste futro a kończąc na głowie, klinowatej, o kształcie trójkąta, proporcjonalnie dużej w stosunku do reszty ciała. Syjamska kocia głowa ma idealnie prosty profil z wyraźnie zaznaczoną brodą. U tej rasy dużą uwagę zwracają oczy - mówi się, że z tych dużych, lekko skośnych oczu o niebieskim odcieniu wydobywa się prawdziwie hipnotyzujące spojrzenie. Koty te mają spiczaste uszy, niewielkich rozmiarów łapy o owalnym kształcie, długie nogi i cienki ogon. Dorosłe koty tej rasy ważą zazwyczaj 2,5-4,5 kg. Tak w skrócie przedstawia się wzorzec rasy. A co można powiedzieć o ich charakterze?

Zobacz wideo

Kot syjamski - charakter

Charakter kotów syjamskich jest tak samo oryginalny, jak ich wygląd. Są bardzo towarzyskie i przyjacielskie, nie lubią być pozostawione same sobie, najchętniej uczestniczyłyby we wszystkich czynnościach, które wykonuje ich pan. Są uczuciowe i radosne.

Uwielbiają być w centrum uwagi, a na pierwszym miejscu stawiają dobrą zabawę. Nie oznacza to jednak, że w głowie im tylko rozrywka. Są bardzo inteligentne i chętne do nauki nowych rzeczy. Dlatego odpowiednio szkolone, z przyjemnością nauczą się nowych sztuczek, takich jak skakanie na komendę, przychodzenia na zawołanie, przyniesienie zabawki czy aportowanie, uznając to za świetną rozrywkę. Docenią uwagę, którą poświęca mu właściciel, nie oczekując w zamian żadnej nagrody.

Koty syjamskie bardzo mocno przywiązują się do swojego właściciela. Niestety, czasem przybiera to formę obsesji, gdyż nie pozwolą się człowiekowi ruszyć na krok, wszędzie trzeba je zabierać i bywają zazdrosne o uwagę poświęcaną innym domownikom. Dodatkowo lubią siedzieć na kolanach u swojego pana, a nawet... spać z nim w łóżku.

Ciekawostką jest również to, że koty tej rasy wydają bardzo charakterystyczne dźwięki. Niektórzy żartują, że kot stara się w ten sposób porozumieć z człowiekiem i przekazać mu swój nastrój. W zależności od humoru ich miauczenie może mieć rozmaite odmiany - głośne lub ciche, delikatne lub bardzo natarczywe. Te koty naprawdę starają się wyrazić swoje emocje - niektórzy nawet skarzą się, że są zbyt empatyczne i swoim miauczeniem "nastrojów" mogą męczyć.

Kot syjamski - dla dorosłych i dla dzieci?

Koty syjamskie mają dużo energii i ciężko nakłonić je do spędzania czasu na kanapie. Będą zatem idealne dla ludzi, którzy chętnie podejmą upragnione aktywności ze swoim pupilem. Zdecydowanie odradza się tę rasę osobom w podeszłym wieku - może ich męczyć wigor małego czworonoga, wiecznie oczekującego zabawy, uwagi i adoracji. Zdecydowanie bardziej przyda się opiekun, który będzie miał siłę spełniać potrzeby aktywnego kota, ale będzie dużo czasu spędzał w domu, ponieważ syjamy są bardzo towarzyskie.

Z tego względu kot syjamski dobrze będzie czuł się w dużej rodzinie. Nie jest bojaźliwy, zaś ciekawski, śmiały i radosny, miło przywita gości - szczególnie takich, którzy będą chcieli podjąć z nim wspólna zabawę. Nie musicie się martwić, jeśli macie już kota lub psa w domu - odnajdzie się w towarzystwie futrzanego przyjaciela, choć będzie starał się przejąć dowodzenie i rządzić całym stadem.

Wydawać by się mogło, że ze względu na swój psi charakter koty syjamskie będą idealne dla dzieci. Ich zaletą jest towarzyskie, wesołe usposobienie oraz chęć do zabawy, poza tym są wierne, przywiązane i inteligentne - dzieci będą miały dużą radość w uczeniu ich nowych sztuczek. Koty te potrafią chodzić na smyczy; dziecko będzie mogło zabrać pupila na spacer.

Zatem kot syjamski będzie doskonałym towarzyszem dla dzieci. Lecz nie wolno zapominać, że to tylko zwierzę, które może mieć różne humory i jeśli coś mu się nie spodoba, może zaostrzyć swoje pazurki. Jak w przypadku każdego żywego stworzenia trzeba pamiętać, że może on czasami zachować się w sposób nieprzewidywalny.

Koty syjamskie - umaszczenie

Niegdyś koty syjamskie występowały tylko w jednym kolorze - tzw. seal point, czyli ze znaczeniami brązowo-czarnymi. Obecnie koty tej rasy mogą być także w innych kolorach - znaczenia są inne, w zależności od barwy umaszczenia.

  • Seal point - wyróżnia się płowym kolorem, ma brązowo-czarne znaczenia.
  • Blue point - ma znaczenia w głębokim szaroniebieskim odcieniu i jasnoszary korpus,
  • Lilac point - wyróżnia się znaczeniami w odcieniu szaroróżowym,
  • Chocolate point - ma jak sama nazwa mówi znaczenia w kolorze czekoladowym.

Te cztery odmiany są najbardziej charakterystyczne dla tej rasy, ale można spotkać również inne kolory: np. cynamonowy, płowy, kremowy, rudy point czy klasyczny szylkret bądź czekoladowy szylkret.

Kot syjamski - ile kosztuje?

Jeśli chcecie kupić rasowego kota syjamskiego z rodowodem, to musicie liczyć się ze sporym wydatkiem - nawet rzędu 1500 zł. Niektóre okazy, uznawane za wyjątkowo udane - z piękną, proporcjonalną główką i sylwetką mogą być nawet droższe - mogą kosztować nawet do 2500 zł.

Kot syjamski nie jest ani trudny ani drogi w utrzymaniu - wystarczy odpowiednia pielęgnacja sierści (najlepiej gęstym grzebieniem a następnie szczotką z włosiem). Dodatkowo należy pamiętać o obcinaniu paznokci dla własnego dobra (oraz mebli) i kontrolowaniu stanu uzębienia.

Kot syjamski długowłosy

Wzorzec rasy kota syjamskiego mówi o krótkim, miękkim futrze. Jednak coraz więcej słyszy się o kotach syjamskich długowłosych. Zdaniem naukowców jest to dość nowa rasa, powstała w latach 20-tych ubiegłego wieku, najprawdopodobniej przez zupełny przypadek. W efekcie w puli genowej znalazł się gen odpowiedzialny za długą sierść. Z początku hodowcy nie wiedzieli, jak traktować długowłose koty syjamskie. W końcu zdecydowano, że zostaną one wyodrębnione jako osobna rasa. Kot syjamski długowłosy to kot rasy balijskiej, która wywodzi się od syjamskiej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA