Opuchnięte kostki - jak sobie pomóc?

Opuchnięte kostki dokuczają osobom w każdym wieku - nie tylko kobietom w ciąży. Mogą się wiązać z wieloma przyczynami, nie zawsze są to problemy z krążeniem. Opuchnięte kostki bywają skutkiem zmęczenia, oznaką niehigienicznego trybu życia, ale i być pierwszym symptomem poważnych chorób. Zdecydowanie nie wolno ich bagatelizować. Co warto wiedzieć o problemie opuchniętych kostek? Jak sobie z nim radzić?

Opuchnięte kostki można rozpoznać po tym, że po uciśnięciu jej palcem, w miejscu ucisku przez dłuższy moment utrzymuje się wgłębienie. Obrzęk jest wynikiem zaburzonego transportu wody w organizmie, w powodem opuchlizny jest zatrzymanie się  jej w przestrzeni międzykomórkowej. Można powiedzieć, że obrzęk to wynik obecności płynu zgromadzonego w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej tkanek oraz narządów.

Zobacz wideo

Opuchnięte kostki - przyczyny

Opuchnięte kostki i inne towarzyszące im objawy mogą być różne. Ich intensywność,  częstość i długość występowania zależy od przyczyny obrzęku, możliwości kompensacyjnych organizmu, a także czasu trwania choroby i leczenia schorzenia. Czasem obrzęk jest symetryczny, dotyczy tylko nóg, często pojawia się opuchlizna w innych części ciała.

Najczęstszymi przyczynami opuchniętych kostek są zaburzenia krążenie. Zwykle są związane z odpływem limfy, a także nagłą lub przewlekłą niewydolnością żylną. Za opuchnięte kostki u nóg odpowiadają także nerki - choroby i dysfunkcje, choroby tarczycy, a także nieprawidłowości w obrębie układu sercowo-naczyniowego.

Obrzęk kostek może być także wywołany urazem czy stanem zapalnym, być objawem uszkodzenia stawów w przebiegu reumatycznego zapalenia stawów, zmian zwyrodnieniowych czy innych chorób, takich jak choćby zespół nerczycowy.

Opuchnięte kostki u nóg obserwują u siebie często osoby, które nie są aktywne fizycznie, prowadzą tak zwany siedzący tryb życia i wiele czasu spędzają w pracy, wykonywanej również w pozycji siedzącej. Opuchnięte kostki mogą pojawić się również po długiej podróży czy wyczerpującej, wielogodzinnej pieszej wycieczce.

Nie bez znaczenia są złe nawyki żywieniowe - zarówno picie zbyt małej ilości wody (organizm gromadzi ją wówczas w przestrzeni międzytkankowej, by uniknąć odwodnienia), uboga i mało zróżnicowana dieta (obrzęki pojawiają się, gdy organizmowi brakuje białka albo potasu), używanie zbyt dużej ilości soli, a także nadużywanie alkoholu (wpływa to na zwiększenie ciśnienia hydrostatycznego, co jest przyczyną wyciekania wody z naczyń). Obrzęki kostek pojawia się również u ludzi otyłych.

Niekiedy obrzękowi kostek u nóg towarzyszą inne objawy, takie jak:

  • podwyższona temperatura,
  • ból,
  • zaczerwienienie.

Opuchnięte kostki w ciąży

Dolegliwości związane z opuchniętymi kostkami często dotykają ciężarne, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. Wówczas przyszłe mamy, nawet jeśli zdrowo się odżywiają, dbają o nawodnienie organizmu, prowadzą aktywny tryb życia, są narażone na opuchnięte kostki nóg ze względu na utrudniony przepływ krwi oraz nacisk na narządy wewnętrzne. Opuchnięte nogi w ciąży dokuczają kobietom naprawdę często.

Opuchnięte kostki - jak sobie radzić?

Zwykle spuchnięte nogi to przejściowy problem, któremu można przeciwdziałać bądź łagodzić dokuczliwe objawy. Co robić, gdy dokuczają opuchnięte kostki? Pomoże:

  • uprawianie sportu. Może to być bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy spacery,
  • noszenie luźnych ubrań i obuwia,
  • stosowanie kompresów z lodu, moczenie nóg w misce z wodą,
  • zrezygnowanie z gorących kąpieli, które rozszerzają naczynia żylne i wzmagają zaleganie krwi. Lepszym pomysłem jest wzięcie chłodnego prysznica,
  • masaże, zabiegi fizjoterapeutyczne, limfodrenaż,
  • stosowanie maści, które zawierają wyciąg z kasztanowca, arniki, sól dietyloamoninową lub preparaty przeciwdziałające stanom zapalnym żył,
  • preparaty z diosminą, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ich napięcie,
  • zapewnianie nogom odpoczynku poprzez układanie ich wieczorem w takiej pozycji (wysoko uniesione), która ułatwia krążenie.

Niemniej opuchnięte kostki są powodem, dla którego warto wybrać się do lekarza. Mogą być przejawem poważnych patologii, dlatego czasem trzeba dociec przyczyny przypadłości. W tym celu należy wykonać zlecone przez lekarza badania. Pojawienie się obrzęków na nogach czy kostkach wymaga konsultacji lekarskiej i diagnostyki: układu sercowo-naczyniowego, stanu naczyń żylnych kończyn dolnych, badania serca (EKG, ECHO). Ważne jest wykluczenie zaburzeń hormonalnych oraz cukrzycy. W przypadku chorób serca, nerek i tarczycy konieczne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.