Salmonella w mleku w proszku. GIS ostrzega przed spożywaniem wycofywanej partii

W badanej próbce mleka w proszku produkowanego przez Spółdzielnię Mleczarską Września wykryto bakterię Salmonella Anatum. GIS zaleca nie spożywanie wskazanej partii produktu.
Zobacz wideo

Salmonella została wykryta w mleku w proszku pełnym o zawartości tłuszczu 26 proc., pojemność 400 gramów, produkowanym przez Spółdzielnię Mleczarską Września. Informacja dotyczy produktu o numerze partii 344 i dacie przydatności do 10.05.2019 roku.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że spożycie produktu wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego. Konsumenci, którzy zakupili wskazaną przez GIS partię mleka w proszku, nie powinni go spożywać. Jest ona wycofywana z obrotu, a jeśli ją posiadamy, możemy zwrócić do sklepu, w którym ją kupiliśmy.

Osoby posiadające dany towar prosimy za pośrednictwem podmiotu nabywającego bądź osobiście o zwrot lub wymianę danego towaru z datą 344/ 10 05 19

- czytamy na stronie Spółdzielni Mleczarskiej Września.

Jakie są objawy zatrucia salmonellą?

Pierwsze symptomy mogą pojawić się po 18-24 godzinach od zjedzenia zakażonego bakteriami pokarmu lub napoju. Najbardziej charakterystyczne oznaki zatrucia pokarmowego, jakie wywołuje salmonella, to wodnista biegunka, a także silny ból brzucha. Pojawić mogą się także nudności i wymioty. Intensywność objawów jest kwestią indywidualną, jednak nie należy ich bagatelizować.

W przypadku zakażenia salmonellą niezbędną jest wizyta u lekarza, czasem konieczna jest także hospitalizacja. Bakteria jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, u których objawy są szczególnie nasilone, pojawić się może także wysoka gorączka. Nieleczone zatrucie może prowadzić do odwodnienia. Więcej na ten temat: Salmonella - jak rozpoznać zakażenie salmonellą i jak wygląda leczenie?

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.