Karta Dużej Rodziny: ulgi, zmiany 2019

Karta Dużej Rodziny, czyli system zniżek dla rodzin wielodzietnych, pozawala sporo zaoszczędzić w codziennym życiu - podczas zakupów, czy na różnego rodzaju aktywnościach. Od stycznia 2019 Karta Dużej Rodziny przyznawana jest na nowych zasadach - powiększyło się grono osób, które mogą ją otrzymać

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to system zniżek, stworzony z myślą o rodzinach wielodzietnych. Po otrzymaniu Karty mogą oni skorzystać z różnego rodzaju ulg: w sklepach spożywczych, usługowych (np. usługi telekomunikacyjne czy medyczne), w wielu instytucjach kulturalnych (np. kino, teatr, opera), ośrodkach sportowych (baseny, siłownie), obiektach turystycznych (np. wycieczki autokarowe i samolotowe), centrach rozrywki (np. kręgielnia). Karta Dużej Rodziny to zniżki w wielu różnych placówkach - nie tylko państwowych, ale i prywatnych - są one oznaczone specjalnym znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

  • Karta dedykowana jest rodzinom z minimum trójką dzieci, a przy jej przyznawaniu nie są brane pod uwagę dochody.

Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie każdej osobie, która została zgłoszona we wniosku. Oprócz spersonalizowanej karty plastikowej dostępna jest także jej elektroniczna wersja (na urządzeniach mobilnych). Zapłacić musimy:

  • 9,40 zł za wydanie duplikatu
  • 9,21 zł za wydanie drugiej formy Karty (np. jeśli mamy plastikową wersję, a chcemy także korzystać z tej elektronicznej)

Ważne: Jeśli wniosek o Kartę tradycyjną został złożony do 31.12.2017 r. a o Kartę elektroniczną do 31.12.2019 r., gmina nie pobiera opłaty przy składaniu wniosku o elektroniczną Kartę.

Zobacz wideo

Kto i jak długo może korzystać z Karty?

Rodzice mogą korzystać z Karty Dużej Rodziny dożywotnio. Natomiast ich dzieci skorzystają z ulg:

  • do 18 roku życia
  • do 25 roku życia - jeśli uczą się w szkole (do 30 września następującego końcu roku szkolnego) lub w szkole wyższej (do końca roku akademickiego w którym jest planowane zakończenie nauki)
  • bez ograniczeń w wiekowych - dzieci legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności

Karta Dużej Rodziny: jak z niej korzystać

Możemy używać jej w wybranym przez siebie czasie i miejscu, niezależnie od tego, czy jednocześnie używają jej inni członkowie (jeśli rodzice wybierają się na zakupy, podczas których skorzystają z Karty, ich dzieci bez przeszkód mogą w tym czasie wykorzystać zniżki np. w kinie). Nie ma też potrzeby, aby wszystkie osoby korzystające z Karty były obecne np. podczas zakupów (nie muszą oni wzajemnie autoryzować swoich działań, nie muszą też każdorazowo "udowadniać", ile w rodzinie jest osób).

Aby skorzystać ze zniżek, należy pokazać Kartę lub wpisując odpowiednie informacje na stronie internetowej.

Karta Dużej Rodziny - jak ją uzyskać?

W celu otrzymania Karty Dużej Rodziny należy złożyć poprawnie wypełniony wniosek w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca zamieszkania. Zrobimy to także - jeśli zostanie upoważniony do zbierania wniosków - w ośrodku pomocy społecznej. Wniosek możemy także złożyć za pomocą portalu Emp@tia. W momencie ubiegania się o Kartę, muszą być spełnione warunki jej otrzymania - tj. posiadanie minimum trójki dzieci.

Przygotowane do wydania karty są spersonalizowane i czekają na odbiór w urzędzie. O możliwości odbioru zainteresowani zostaną poinformowani przez pracownika urzędu.

Karta Dużej Rodziny - zmiany w 2019 roku

Od stycznia 2019 Karta Dużej Rodziny jest przyznawana również rodzicom, którzy mieli na utrzymaniu minimum trójkę dzieci. Nie ma też znaczenia, ile dzieci mają lat w momencie składania wniosku - z Karty skorzystają ci, których potomstwo nie spełnia warunków korzystania z przywilejów.

Karta Dużej Rodziny - ulgi

  • Komunikacja publiczna

Karta Dużej Rodziny oferuje m.in. zniżki na podróże środkami transportu publicznego. Posiadacze Karty mniej zapłacą za bilety autobusami, jednorazowe bilety na niektóre autobusy prywatne. Rabat zaoferowały też Koleje Wielkopolskie (Karta Wielkopolska jest w specjalnej cenie, o 20 złotych niższej) i PKP Intercity - rabat w wysokości 30 proc. obowiązuje na przejazdy jednorazowe drugą klasą w niektórych pociągach (pod warunkiem, że bilet zakupią jednocześnie minimum dwie osoby). Specjalne ceny przygotowały też Przewozy Regionalne.

  • Zakupy w supermarketach

Zniżki oferują także sklepy spożywcze takie jak Lidl, Carrefour czy Piotr i Paweł. Zabierając ze sobą na zakupy Kartkę Dużej Rodziny w supermarkecie Carrefour możecie otrzymać nawet 10 proc. zniżki, w Lidlu rabat w tej samej wysokości na wybrane produkty (m.in. owoce, warzywa, pieczywo, chemia, gotowa żywność w słoiczkach).

  • Paliwo i zakupy na stacjach benzynowych

Wszystkich zmotoryzowanych posiadaczy Karty ucieszy również zniżka na paliwo. Stacje PKN Orlen oferują osiem groszy rabatu za każdy zakupiony litr zwykłego paliwa i 10 groszy zniżki za zakup litra paliwa Verva. Dodatkowo, 20 proc. upust przyznano na produkty gastronomiczne z oferty Stop Cafe i na zakupy w myjni.

Posiadacze Karty mniej za paliwo zapłacą również na stacji Lotos - pięć groszy rabatu na litr paliwa Lotos On, Lotos LPG, Benzyna Lotos i 10 groszy rabatu na litr paliwa Lotos Dynamic i Lotos Dynamic Diesel. W tym przypadku także pojawia się rabat 20 proc. na produkty gastronomiczne z oferty Cafe Punkt Lotos i w myjniach samochodowych.

  • Gastronomia

Dzięki Karcie Dużej Rodziny można także zjeść taniej na mieście. Zniżki na swoje kulinarne specjalności oferuje np. Pizzeria Dominium - gdzie za zestaw składający się z dwóch pizz i dwóch napojów obowiązuje specjalna cena 49,50 złotych oraz w McDonald's, gdzie również znajdziecie zestawy i kanapki w promocyjnej cenie.

  • Kultura i rozrywka

W ramach Karty Dużej Rodziny jest również wiele atrakcyjnych zniżek do kin, teatrów, filharmonii, muzeów, parków rozrywki, sal zabaw, kręgielni i basenów. Kina sieci Helios proponują bilety tańsze o 20 proc. i 30 proc. upustu na napoje i popcorn (dotyczy wszystkich dni tygodnia poza wtorkiem). Karta oferuje też bezpłatny wstęp do Parków Narodowych.

Korzystałam z informacji zawartych na stronie ministerstwa

Więcej o:
Copyright © Agora SA