Choroby skóry - 6 najczęściej występujących

Choroby skóry są uciążliwe, nieestetyczne, a niekiedy bolesne. Choć zazwyczaj nie są groźne, dla wielu stanowią bardzo poważny problem. Szczególnie dokuczliwe potrafią być w przypadku dzieci i młodzieży. Oto 6 tych najbardziej powszechnych.

  • Choroby skóry - trądzik


Za przyczynę trądziku najczęściej uważa się nadmierne wydzielanie sebum, zatkanie gruczołów łojowych (nie do końca wiadomo z jakich przyczyn) oraz rozwój bakterii wewnątrz mieszka włosowego.

Schorzenie objawia się szeregiem zmian na skórze, takimi jak: zaskórniki, krostki, grudki, torbiele ropne, a także blizny. To właśnie te ostatnie są najgorsze dla pacjentów, ponieważ trudno je usunąć.

Leczenie trądziku powinno przebiegać pod okiem lekarza  - w zależności od stopnia nasilenia podejmuje się odpowiednią terapię. W przypadku zmian o niewielkim nasileniu stosuje się zazwyczaj preparaty przeciwtrądzikowe do mycia i smarowania twarzy.

Prosty sposób na zakrycie niedoskonałości cery. Pryszcze już nie będą problemem!


  • Choroby skóry - liszajec zakaźny 


Liszajec zakaźny to bakteryjne zakażenie skóry, które najczęściej wywołują paciorkowce i gronkowce. Zarażenie nim dziecka w wieku poniemowlęcym objawia się strupkami lub łuskam w brązowym i miodowym odcieniu.

Zakażenie najczęściej zaczyna się od krostki na twarzy z charakterystycznym pęcherzykiem (o żółtym albo białym czubku). Pęcherzyk w krótkim czasie zostaje zastąpiony strupkiem. Następne krostki pojawiają się na twarzy oraz w innych częściach ciała - w zależności od tego, gdzie dziecko przeniesie bakterie na dłoniach.

Jeśli zobaczycie u dziecka niepokojące krostki, jak najszybciej wybierzcie się do lekarza. Choć choroba nie stanowi większego zagrożenia, warto jak najszybciej rozpocząć leczenie. Bagatelizowanie wirusa prowadzi do szybkiego rozprzestrzeniania się go na całym ciele, a zakażenie bakterią paciorkowca może przyczynić się do uszkodzenia nerek. Liszajec jest zaraźliwy.


  • Opryszczka


Opryszczka jest chorobą wywołaną przez wirusa o nazwie Herpes. Wyróżnia się dwa główne typy tego wirusa. Pierwszy z nich nie jest zazwyczaj przenoszony drogą płciową i powoduje opryszczkę zwykłą (pojawiającą się na wargach lub wokół nich). Infekcja u małego dziecka powoduje wysoką temperaturę, obrzęk gruczołów i opryszczkę na ustach. Starsze dzieci mają już - tak samo jak dorośli - tendencję do nawracającej opryszczki wokół ust. Opryszczka u dzieci może niekiedy być oznaką osłabienia organizmu, zmęczenia lub choroby. Osoby z widoczną opryszczką na twarzy nie powinny całować innych do czasu, aż zniknie.

Drugi typ wirusa wywołuje opryszczkę w okolicach narządów płciowych i w większości przypadków zakażenie odbywa się drogą płciową. Choroba taka objawia się bolesnymi pęcherzykami, które pękają i pozostawiają bolesne owrzodzenia. Opryszczka narządów płciowych jest bardzo niebezpieczna dla niemowląt zakażonych podczas porodu - wymaga podjęcia szybkiego leczenia, by uniknąć poważnych infekcji mózgu.


  • Grzybica skóry


Grzybica, inaczej powierzchniowa infekcja grzybiczna, objawia się zwyczajowo jedną lub kilkoma plamami o owalnym kształcie. Plamy rozmiaru monety są szorstkie w dotyku, mają zaczerwienione brzegi, choć czysty środek. Dookoła nich powstają niewielkie grudki. Leczy się je specjalną maścią przez okres około 30 dni.

W przypadku grzybicy skóry, którą porastają włosy, zauważalne są okrągłe placki łuszczącej się skóry z połamanymi przy samej skórze włosami. Ten rodzaj schorzenia leczy się preparatami przyjmowanymi doustnie. Grzybica dość powoli się rozwija i jest umiarkowanie zaraźliwa.


  • Choroby skóry - świerzb


Świerzb wywołuje pasożyt pochodzący z rodziny roztoczy - tzw. świerzbowiec ludzki. Zakażenie świerzbowcem objawia się bardzo silnym, uciążliwym swędzeniem, nasilającym się szczególnie w godzinach wieczornych oraz w nocy. Na skórze powstają skupiska pęcherzyków ze strupkami i śladami zadrapań, wywołanych drapaniem. Świerzb zazwyczaj pojawia się w miejscach, które są najczęściej dotykane; obejmuje głównie zewnętrzną część dłoni, nadgarstki, okolicę łonową i brzuch (przód, nie na plecach).

Świerzb nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale jest zaraźliwy. Leczy się go preparatami, które można kupić w aptece bez recepty - najczęściej są to maści i kremy do smarowania.


  • Kurzajki


Kurzajki czyli niewielkie, niezbyt estetyczne brodawki, występują najczęściej na rękach, stopach (podeszwach), twarzy i na narządach płciowych. Wywołuje je zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Kurzajki mogą się nieco różnić wyglądem - bywają płaskie i zaokrąglone, wysokie i cienkie. Jedna z odmian,  tzw. mięczak zakaźny, charakteryzuje się pojawieniem wypukłych guzków, wielkości główki szpilki, białe lub lekko różowe.

Kurzajkami można się zarazić poprzez kontakt z chorym - np. dotykając osoby, która jest nosicielem wirusa lub dotykając przedmiotów, z którymi wcześniej zakażony miał kontakt. Za miejsca ze zwiększonym ryzykiem zarażenia uważa się miejsca publiczne, gdzie pojawia się wielu ludzi (galerie handlowe, sklepy, komunikacja miejska itp.) i salony kosmetyczne, w których nie zawsze są odpowiednie zdezynfekowane narzędzia.

Jeśli na ciele pojawia się duża ilość kurzajek, warto wybrać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Brodawki na stopach i rękach leczy się preparatami dostępnymi w aptece, zazwyczaj bez recepty. Są to lekarstwa z kwasem mlekowym i salicylowym, którymi smaruje się chore miejsce. Można również zakupić specyfiki do wymrażania kurzajek, którymi samodzielnie jesteśmy w stanie usuwać nieestetyczne brodawki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA