Kotylion na 11 listopada: jak zrobić ozdobę na Dzień Niepodległości

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości tuż-tuż. Jak zrobić kotylion na 11 listopada? Instrukcja krok po kroku sprawi, że bez problemu zrobisz tę ozdobę w domowym zaciszu, z materiałów, których nie będziesz musiał długo szukać.

Kotylion na Dzień Niepodległości. A może jednak kokarda narodowa?

Ozdoby przyczepiane na ubraniach z okazji świąt narodowych powszechnie nazywamy kotylionami. Specjaliści twierdzą jednak, że nazwa "kotylion" jest błędna (argumentują np. tym, że kotylion może być ozdobą na bal karnawałowy, nie kojarzy się z ważnym symbolem). Niezależnie od tego, której nazwy użyjemy, chodzi w końcu o pamięć, o uczczenie ważnych wydarzeń z naszej historii. A kotylion na 11 listopada nie będzie ozdobiony brokatem czy piórkami. Jak więc go zrobić?

Co przedszkolaki wiedzą o polityce? Zaskakująco dużo! "Polityk to jest taka buzia"

Kotyliony na 11 listopada: układ kolorów

Najważniejsze jest ustalenie układu kolorów, chociaż i tu pojawiają się różne głosy, możemy znaleźć takie z czerwonym środkiem i białym otokiem i odwrotnie - białe w środku, czerwone na zewnątrz. Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji czytamy:

Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają  określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Przykładem są kokardy narodowe.

Opublikowane ilustracje przedstawiają kokardy narodowe białe wewnątrz. To odwzorowanie białego orła na czerwonym polu. Przyjmuje się, że zgodnie heraldycznie kokardy narodowe mogą mieć biały środek z czerwoną otoczką lub mieć jeszcze dodatkowo białe wykończenie (czyli - idąc od środka - mamy biel, czerwień i znów biel).

Kokarda narodowa z białym środkiem pojawia się także w informatorze opublikowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

  • Wykonując własne kotyliony powinniśmy się trzymać tego układu - biel wewnątrz, czerwień zewnątrz.

Z czego zrobić kotylion na 11 listopada?

Gdy chodzi o prace plastyczne, zazwyczaj głównym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Podobnie z kotylionem - możemy wykonać go z materiałów, które mamy w domu albo które znajdziemy w najbliższym sklepie papierniczym. Najpopularniejsze kotyliony na Dzień Niepodległości to te wykonane z papieru, materiału, bibuły czy taśmy, ale z powodzeniem możemy zrobić je też z modeliny czy masy solnej (będziemy musieli ją pomalować) - po utwardzeniu będą służyły nam przez lata. Dzieci uwielbiają tworzyć, przygotujmy więc materiały i do dzieła! Zrobienie ozdoby na 11 listopada jest naprawdę proste, dzieci nie będą potrzebowały wielu waszych podpowiedzi.

Kotylion z papieru krok po kroku

W naszej galerii znajdziecie instrukcję, jak zrobić kotylion z bloku technicznego - wspólnie z córką wykorzystałyśmy to, co akurat miałyśmy w domu. Na początku córka chciała po prostu zgiąć podłużny pasek papieru w harmonijkę, jednak wycięła za krótki pasek - nie udało się zrobić z harmonijki koła (ale jeśli wytniecie długie paski z białego i czerwonego papieru powinniście bez problemu ułożyć je w koło, po tym jak złożycie paski w harmonijkę). Padło więc na prosty kotylion zrobiony z dwóch kół - szczegóły wykonania znajdziecie na zdjęciach.

Kotylion możecie zrobić też z kolorowego papieru. W najprostszej wersji wystarczy po prostu wyciąć dwa koła (większe czerwone i mniejsze białe) i nakleić je na siebie. Przygotowywanie takiej ozdoby może stać się pretekstem do rozmów o państwie, o tym, czym jest patriotyzm.

 

Jak zrobić kotylion ze wstążki?

Najprostsza wersja to po prostu sklejenie ze sobą dwóch wstążeczek - białej i czerwonej, a następnie wywinięcie ich tak, aby stykały się w jednym miejscu (ma powstać "łezka"). Miejsce łączenia możecie skleić albo "złapać" już w momencie przypięcia agrafką.

Rozetkę zrobicie podobnie, jak tą papierową. Możliwości jest kilka, np.:

  1. Sklejcie ze sobą dwie długie wstążki, złóżcie je w harmonijkę, ułóżcie w koło i sklejcie. Przód i tył dobrze jest dodatkowo podkleić - wykorzystajcie do tego białe koła wycięte z technicznego papieru.
  2. Potnij wstążki na równe odcinki. Czerwone powinny być dłuższe od białych. Potrzebujesz około 10-13 sztuk z każdego koloru. Kawałki wstążki sklej w "łezki", następnie ułóż je w koło (białe na wierzchu). Sklej je ze sobą używając dwóch kół wyciętych z białego papieru technicznego.
  3. Wykorzystaj szablon podobny do tego, jaki wykorzystuje się do robienia pomponów (koło z wyciętym wewnątrz mniejszym kołem). Oplataj je czerwoną wstążką tak, aby każdy kolejny kawałek wstążki delikatnie nachodził na ten poprzedni. Wytnij mniejszy szablon i opleć go białą wstążką. Obydwie części sklej ze sobą - biała na czerwonej.
  • Nie zapomnijcie dokleić z tyłu agrafki, dzięki niej przypniecie waszą ozdobę do ubrania.

Jak zrobić prosty kotylion z bibuły

Możesz po prostu wyciąć kilka białych i czerwonych kółek (białe mniejsze od czerwonych) i delikatnie złączyć je na środku - najlepiej je po prostu zszyć. Powstanie wielowarstwowy kotylion, wykonany błyskawicznie.

Krepina jest niezwykle plastyczna, wytnij z niej dwa paski - szerszy czerwony i węższy biały. Palcami formuj je w okrąg, tak, aby kawałki delikatnie na siebie nachodziły. Gdy złożysz w ten sposób pasek z czerwonej krepiny, zrób to samo z białą, a następnie obydwie części sklej ze sobą. Możesz dodatkowo podkleić je kółkami wyciętymi z bloku technicznego, kotylion będzie sztywniejszy.

  • To w jaki sposób złożysz bibułę, jakie elementy będą tworzyły rozetę, zależy od ciebie. Mogą to być "łezki", mogą być paski, mogą być serduszka... Sklejone utworzą odpowiedni wzór - czerwone koło z białym środkiem.

A co z modeliną lub masą solną? Ozdobę z tych materiałów przygotujecie błyskawicznie! Wystarczą dwie kulki - mniejsza biała i większa czerwona. Musicie je spłaszczyć i nałożyć na siebie (czerwona najpierw, na nią, na środku, biała). Z tyłu zróbcie otworek przez który później przewleczecie agrafkę (możecie też wasz kotylion nakleić na starą przypinkę).

  • Jeśli korzystacie z masy solnej, pomalujcie odpowiednio już utwardzony kotylion.

W wielu przedszkolach i szkołach dzieci będą przygotowywać kotyliony za swoimi wychowawcami, ale śmiało możecie zrobić je także w domowym zaciszu. Macie swoje sposoby na tego typu ozdoby? Podzielcie się nimi w komentarzu.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.