Pamiętnik - jak zacząć pisać, dlaczego warto

Pisanie pamiętnika jest bardzo popularne, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Mogłoby się wydawać, że jest to dziecinna zabawa albo kojarzyć może się z filmami, których bohaterki przeżywające miłosne zawody przelewają swój smutek na karty pamiętnika, jednak z pisania dziennika wynika wiele realnych korzyści.

Prowadzić pamiętnik może tak naprawdę każdy, bez względu na wiek, doświadczenia, wykształcenie, płeć czy zainteresowania. Mimo tego, że wiele osób uważa pisanie pamiętnika za niepoważne zajęcie, które jest tylko stratą czasu, przenoszenie swoich myśli i opisywanie tego, co wydarzyło się w danym dniu może naprawdę pozytywnie wpłynąć na życie osoby piszącej.

Jak zapytać dziecko o to, jak było w szkole?

Jak zacząć pisać pamiętnik?

Żeby zacząć pisanie pamiętnika nie trzeba wiele, wystarczą tak naprawdę tylko chęci, zeszyt i długopis. Chociaż nawet przybory do pisania nie są obowiązkowe - dziennik można prowadzić również w formie elektronicznej spisując pojedyncze pliki z każdego dnia lub jeden dokument. Takie "karty pamiętnika" warto regularnie przenosić na dysk zewnętrzny lub pendrive’a, tak aby nie uległy zniszczeniu i były dobrze zabezpieczone. Osobom preferującym tradycyjną formę pamiętnika będzie potrzebny zeszyt, najlepiej gruby, żeby wystarczył na dłuższy czas oraz coś do pisania. Wprawdzie prowadzenie pamiętnika w formie elektronicznej dla niektórych może się okazać wygodniejsze, pisanie w zwykłym zeszycie może być doskonałym czasem na odpoczynek od codziennego zgiełku i pracy na komputerze. Z pisania dziennika warto zrobić codzienny rytuał, który będzie stanowił chwilę oddechu i relaksu, a także będzie szansą na spotkanie z samym sobą.

Pamiętnik - o czym warto pamiętać?

Jeżeli chodzi o kwestie praktyczne pisania pamiętnika, nie ma tu praktycznie żadnych zasad, ale dla własnej wygody warto pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim należy być konsekwentnym i pisać codziennie. Lepiej dodawać każdego dnia nawet krótki wpis i wyrobić w sobie nawyk pisania. Jeśli odpuści się raz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce całkowicie zapomni się o pisaniu dziennika. Pamiętnik najlepiej pisać wieczorem i opisywać w nim to, co wydarzyło się w ciągu dnia. Będzie to pewnego rodzaju podsumowanie i zakończenie dnia, podczas którego można pozbyć się złych emocji. Poza tym, przy każdym wpisie najlepiej wpisywać datę, aby po jakimś czasie dokładnie wiedzieć, kiedy jakieś wydarzenia miały miejsce.

Dlaczego warto pisać pamiętnik?

Pisząc pamiętnik można nauczyć się nazywać swoje myśli i sprawnie wyrażać to, co się czuje. Ma to przełożenie na lepsze wyrażanie się podczas rozmowy. Wiele osób ma problemy z wysławianiem się, wie co chce powiedzieć, ale nie może znaleźć odpowiednich słów. Prowadzenie pamiętnika to świetne ćwiczenie, które wzbogaci zasób słów i będzie doskonałą wprawką w ubieraniu myśli w słowa. A prawidłowe, trafne wyrażanie się to klucz do udanej komunikacji, bez której nie trudno o nieporozumienia i konflikty.

Pisanie dziennika to również świetna metoda na wyrzucenie z siebie emocji, pozbycie się złych myśli. W codziennym natłoku myśli nie trudno o zagubienie, a moment pisania pamiętnika może być czasem na zebranie myśli i uspokojenie się. Opisanie swoich emocji niejednokrotnie sprawia, że problemy przestają być tak uciążliwe, jak się wydaje na początku. Nazwanie negatywnych emocji może sprawić, że łatwiej będzie dostrzec konkretne problemy i źródło złego samopoczucia, smutku czy złości. Natomiast przeczytanie swoich własnych słów jest możliwością spojrzenia na problemy z nieco innej perspektywy. Ze względu na to, że dziennik to coś bardzo intymnego i prywatnego, jego pisanie i późniejsze czytanie to metoda na poznanie siebie. Analizując swoje zachowanie i uczucia w konkretnych sytuacjach z perspektywy czasu można wyciągnąć ciekawe wnioski, a przede wszystkim dostrzec negatywne nawyki, złe postępowanie i uczyć się na własnych błędach.

Pamiętnik to również doskonały sposób na to, żeby uchwycić pomysły, które przychodzą do głowy w ciągu dnia. Na pewno każdemu zdarzyło się kiedyś, że wpadł na jakiś świetny pomysł, jednak w natłoku obowiązków i napływie myśli, pomysł ten szybko wyleciał z głowy. W dzienniku warto zarezerwować sobie kilka kartek, które przeznaczone będą wyłącznie na zapisywanie pomysłów, planów i spostrzeżeń.

Ostatnią, choć nie mniej ważną korzyścią płynącą z pisania pamiętnika, jest możliwość zamknięcia w nim swoich wrażeń, utrwalenie zdarzeń z codziennego życia czy ważnych okazji, do których można wracać po latach. Z pewnością czytanie własnego pamiętnika po pewnym czasie będzie świetną zabawą i sentymentalną podróżą w przeszłość.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA