Srebro koloidalne - właściwości, zastosowanie, działania niepożądane

Srebro koloidalne to składnik stosowany do produkcji leków wykorzystywanych między innymi w okulistyce oraz dermatologii, a także w produkcji kosmetyków. Ostatnio znajduje ono również zastosowanie w dietetyce, choć opinie na jego temat są podzielone. Jakie działanie ma srebro koloidalne, na co je stosować i jakie niepożądane skutki mogą wystąpić po zastosowaniu preparatów ze srebrem koloidalnym?

Srebro koloidalne - właściwości

Srebro ze względu na swoje antybakteryjne działanie jest pierwiastkiem, który jest ceniony już od wieków. Przy użytku srebra leczono między innymi infekcje, różnego rodzaju stany zapalne, przeziębienia oraz problemy dermatologiczne. Obecnie z dodatkiem srebra wykonuje się między innymi maści do stosowania na skórę, krople oraz maści do oczu. W preparatach tych wykorzystuje się srebro koloidalne, które jest mieszaniną dejonizowanej wody z mikroskopijnych rozmiarów cząsteczkami srebra. Dzięki takiej rozdrobnionej formie, srebro jest bardzo dobrze przyswajane przez ludzki organizm.

Srebro wykazuje szereg pozytywnych dla zdrowia właściwości. Przede wszystkim wpływa na lepszą regenerację tkanek oraz jest poprawia odporność organizmu. Pierwiastek ten działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie oraz przeciwwirusowo. Preparaty zawierające srebro koloidalne przyspieszają gojenie się ran, a dodatkowo zapobiegają tworzeniu się blizn. Ze względu na działanie antybakteryjne srebro koloidalne jest dodawane do leków i kosmetyków na trądzik.

Według niektórych osób srebro w postaci koloidalnej może być również wykorzystywane do łagodzenia bólu stawów i mięśni, a także może pomagać w przypadku zakażeń układu moczowego oraz zatruć pokarmowych.

Zatrucia pokarmowe latem: tego lepiej nie jeść, jeśli nie chcesz spędzić urlopu w toalecie

Srebro koloidalne - zastosowanie

Srebro koloidalne może mieć zastosowanie zewnętrzne oraz wewnętrzne. Preparaty stosowane zewnętrznie działają odkażająco na rany, łagodzą problemy skórne, takie jak trądzik, zmniejszają zaczerwienienia skóry, mogą być stosowane do pielęgnacji miejsc intymnych, a także łagodzić infekcje oczu i uszu. W przypadku stosowania wewnętrznego srebro znajduje zastosowanie między innymi w łagodzeniu dolegliwości związanych z reumatyzmem, zwalczaniu objawów przeziębienia i grypy, zwalczaniu zakażenia paciorkowcami, gronkowcami, drożdżakami oraz pasożytami krwi.

Srebro koloidalne - suplementy diety

Coraz większą popularność zdobywają suplementy diety zawierające srebro koloidalne. Mają one działać wzmacniająco, wspomagać walkę z katarem, przeziębieniem, kaszlem, zapaleniem oskrzeli, opryszczką czy nawet grypą. Są reklamowane również jako środek, który działa odkażająco, przeciwzapalnie, a także łagodząco na skórę. Specyfiki te mają również wyrównywać niedobory srebra w organizmie. W przypadku takich suplementów diety warto zwrócić uwagę na ich skład. Tak naprawdę suplementy diety zawierają srebro koloidalne w znacznie rozcieńczonej formie, którego nie można mylić ze srebrem używanym w medycynie. Warto również zaznaczyć, że u człowieka nie mogą występować niedobory srebra w organizmie, więc to działanie suplementu jest nieuzasadnione. Oprócz tego, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nie uznaje srebra za skuteczny, a przede wszystkim bezpieczny specyfik, który może być stosowany do leczenia różnych schorzeń. W związku z tym, przed przyjęciem suplementów diety zawierających srebro koloidalne warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Srebro koloidalne - działania niepożądane

Srebro koloidalne nie wywołuje podrażnień, jednak nie powinny go stosować osoby, które są uczulone na srebro. Jeżeli srebro będzie przyjmowane regularnie przez dłuższy okres i w zbyt dużych dawkach, może stać się toksyczne. Przyjmuje się, że dawka srebra, która może wywołać zatrucie to 0,014 mg srebra na jeden kilogram masy ciała. Dawka ta została określona na podstawie badań, podczas których srebro było podawane dożylnie, a nie doustnie, więc wynik ten nie jest w pełni miarodajny.

Regularne przyjmowanie srebra może również wywołać chorobę zwaną srebrzycą lub argyrią. Powstaje ona na skutek kumulacji srebra w organizmie, a dokładniej osadzania się cząsteczek tego pierwiastka w warstwie skóry właściwej. Srebrzyca może wystąpić również, gdy srebro jest podawane drogą dożylną lub doustną. Wówczas może nastąpić stymulacja melaniny do produkowania barwnika o srebrnej barwie. Objawami srebrzycy są przede wszystkim:

  • Niebieskie zabarwienie linii dziąseł,
  • Zabarwienie skóry (całej lub niektórych jej obszarów),
  • Zabarwienie paznokci.

Regularne stosowanie kropli do oczu zawierających srebro może wywołać natomiast zabarwienie gałek ocznych spowodowane gromadzeniem się srebra w tkankach oka.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.