Żółte paznokcie - przyczyny, jak leczyć, zapobieganie

Żółte paznokcie mogą powstać w wyniku zarówno błahych zabiegów - jak np. odbarwień po lakierze, jak i być wynikiem choroby. Na co zwracać uwagę i co robić, aby żółte paznokcie nie szpeciły naszych dłoni?

Żółte paznokcie, jak i każda inna zmiana w barwie i strukturze płytki, powinny być czymś, na co zwracamy uwagę. Zażółcenie paznokcia może pojawić się po obieraniu pomarańczy czy mandarynki, może być cechą palacza, ale może też być jednym z objawów choroby. Skąd się biorą takie zmiany w kolorze płytki paznokcia?

Żółte paznokcie: przyczyny

  • palenie papierosów (zażółcone są wtedy dwa paznokcie - wskazujący i środkowy)
  • malowanie paznokci (głównie lakierami w czerwonym kolorze) bez bazy
  • zażywanie niektórych leków, które w składzie mają beta-karoten lub tetracyklinę

Płytka paznokcia zabarwiona na żółto może być też objawem chorób takich jak żółtaczka, grzybica czy łuszczyca.

Grzybica paznokci

Najczęściej jest ona konsekwencją nieleczonej lub niedoleczonej grzybicy stóp. Żółte paznokcie u nóg mogą być jednym z pierwszych objawów grzybicy paznokci. Wraz z rozwojem choroby kolor staje się intensywniejszy. Nie tylko barwa się zmienia, cała struktura płytki nie wygląda tak, jak normalnie. Paznokcie łuszczą się i rozdwajają, pojawiają się nietypowe zgrubienia.

Zmiana koloru płytki jest sygnałem alarmowym, gdy paznokieć zaatakowany przez grzyba nieprzyjemnie pachnie grzybica jest już zaawansowana. Lekarz dermatolog pobierze materiał do posiewu, aby dobrać leczenie do rodzaju zakażenia.

Wyróżniamy pięć typów grzybicy paznokci:

  1. najczęstszym typem jest onychomikoza podpaznokciowa dalsza i boczna. Częściej atakuje paznokcie dłoni, zmiany zaczynają się od łożyska paznokcia (znajduje się pod płytką), jej konsekwencją jest zrogowacenie paznokcia. Ten typ grzybicy często pojawia się osób z zaburzeniami hormonalnymi, chorych na cukrzycę. Może też być także objawem chorób układu odpornościowego lub być skutkiem urazu (grzybica paznokcia częściej rozwija się w uszkodzonych paznokciach)
  2. żółte paznokcie u rąk mogą być objawem typu grzybicy, który częściej pojawia się na dłoniach - to onychomikoza podpaznokciowa bliższa. Grzybica atakuje macierz paznokcia, a zmiany chorobowe zajmują całą płytkę
  3. powierzchniowa onychomikoza - jedynie powierzchnia płytki paznokcia jest zaatakowana, ten typ grzybicy nie wywołuje zmian w strukturze paznokcia (zmiany dystroficzne). Istnieją jej dwa rodzaje: biała i czarna
  4. z kolei wewnątrzpłytkowa onychomikoza ma miejsce wtedy, gdy grzybica wnika w płytkę paznokcia
  5. najbardziej zaawansowanym i niebezpiecznym typem grzybicy jest całkowita dystroficzna onychomikoza. Struktura paznokcia ulega zmianie, płytka paznokcia kruszy się, dochodzi do zmian dystroficznych i rogowacenia

Więcej na temat grzybicy paznokci przeczytasz tutaj.

Żółte paznokcie u rąk: drożdzyca

Wtórne zakażenie grzybami może wywoływać drożdżycę paznokci. To schorzenie najczęściej atakuje kobiece dłonie, rzadziej pojawia się na stopach czy u mężczyzn. Gdy zmianie koloru paznokcia towarzyszy ból, który pojawia się np. podczas zmywania naczyń czy kąpieli (po kontakcie z wodą), najprawdopodobniej mamy do czynienia z drożdżycą.

Jeśli nie wiesz, dlaczego twoje paznokcie są żółte (np. nie obierałeś przed chwilą pomarańczy, nie malujesz paznokci) udaj się do lekarza, aby pobrać wymaz (który potwierdzi lub wykluczy infekcję) oraz - jeśli będzie taka potrzeba - posiew (badanie mykologiczne), dzięki któremu można ustalić konkretny typ zakażenia. Leczenie chorób paznokci dobrze zacząć w pierwszym stadium, później może ono być problematyczne.

O chorobach paznokci przeczytasz tutaj.

Żółte paznokcie u nóg: grzybica

Żółte przebarwienia na paznokciach stóp najczęściej są objawem grzybicy paznokci. Grzyby mają korzystne warunki do rozwoju - stopy są spocone, jest ciepło, a płytka paznokcia często jest uszkodzona, np. w związku z noszeniem ciasnego obuwia, czy też na skutek urazów mechanicznych.

Żółte paznokcie a łuszczyca

Zmiana koloru płytki może pojawić się także w przebiegu łuszczycy paznokci. To schorzenie nie występuje samodzielnie, współwystępuje z łuszczycą skóry. Paznokcie zaatakowane łuszczycą są suche, matowe, mają liczne wgłębienia, charakterystyczny jest także ich przerost. Jeśli cierpisz na łuszczyce, żółte paznokcie mogą być sygnałem, że dopadła i je.

Żółte paznokcie a hybryda

Jeśli pomalujemy paznokcie czerwonym lakierem, a nie użyjemy wcześniej bazy, nasze paznokcie mogą się odbarwić. Żółty odcień mogą zyskać także po manicure lub pedicure hybrydowym - szczególnie, jeśli nie dajemy paznokciom "odpocząć". Za zmiany w kolorze odpowiedzialne są także produkty kiepskiej jakości. Dlatego ważne jest, abyśmy korzystali ze sprawdzonych lakierów, w salonie, który ma dobre opinie klientek.

Żółte paznokcie u rąk: onycholiza

Jest to nic innego jak odstający paznokieć - płytka paznokcia odkleja się od jego łożyska. W pierwszej fazie odstający paznokieć jest biały, następnie może zmienić barwę na żółtą lub zieloną. To schorzenie może być następstwem grzybicy lub łuszczycy, może pojawić się też w wyniku urazu mechanicznego czy nieprawidłowo wykonanego manicure.

Żółte paznokcie: leczenie

Dobór leczenia zależy od przyczyn. Jeśli żółte paznokcie są objawem choroby, leczenie skupia się eliminacji pierwotnej przyczyny (czyli np. grzybicy paznokcia). Gdy zmiana barwy ma związek ze złym manicure, pomocna będzie maść z witaminą A. Wiele preparatów kupimy w aptece bez recepty, ale najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który dopasuje kuracje do naszego problemu.

Domowe sposoby na żółte paznokcie

Musimy pamiętać, że domowe sposoby nie sprawdzą się w każdym przypadku. Gdy żółte paznokcie są jednym z objawów grzybicy, zamiast robić kolejny peeling, wybierzmy się do specjalisty, który zleci nam odpowiednie leczenie. Jeśli żółte paznokcie nie są wynikiem choroby, w domowym zaciszu możemy np.

  • moczyć je w wodzie z dodatkiem cytryny (ma ona właściwości wybielające)
  • wykonać peeling cukrowy (w paznokcie wcieramy mieszaninę cukru i oliwy)

Możemy też skorzystać z zabiegów wybielania paznokci dostępnych w salonach kosmetycznych. Pomocny może okazać się także japoński manicure.

O żółte paznokcie pytamy doktora Bartosza Pawlikowskiego, dermatologa z łódzkiej kliniki Pawlikowski

  • Wynikiem czego najczęściej są żółte paznokcie?

- Zdrowe paznokcie są zazwyczaj jasne i gładkie, wolne od pęknięć, wgnieceń i zniekształceń. Jeśli twoje paznokcie stają się żółte, może to być wynik czegoś mniej poważnego, np. starzenia się, wpływu lakieru do paznokci, zabarwienia od dymu papierosowego, ale może to być również spowodowane poważniejszym problemem, takim jak infekcja, choroby dróg oddechowych i układu krążenia.

  • W ten sposób często objawiają się choroby paznokci?

- Najczęściej jest to grzybica. Drożdżaki lokalizują się po płytką paznokciową i wzrastając zmieniają strukturę keratyny co objawia się żółtym kolorem. Do chorób objawiających się żółtymi paznokciami zaliczamy też choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby układu krążenia i oddechowego. Często problemy z paznokciami towarzyszą uprawianiu dyscyplin sportu związanych z bieganiem i chodzeniem. U osób w podeszłym wieku żółte paznokcie to często efekt starczych zmian w strukturze keratyny, płytki paznokciowe są wtedy równomiernie i całkowicie zażółcone.

  • Jak zapobiegać powstawaniu żółtych paznokci?

- Przede wszystkim należy wykluczyć ogólnoustrojowe przyczyny zażółcenia płytki paznokciowej wykonując diagnostykę serologiczną na zlecenie specjalisty dermatologa. W przypadku braku podstaw do podejrzenia czynników internistycznych jako przyczyny zmian na płytce paznokciowej dermatolog pobierze zeskrobinę na obecność grzybów. Badanie pozwoli określić gatunek grzyba i podjąć odpowiednią terapię.

  • Ile czasu zajmuje przywrócenie im normalnego wyglądu?

- Paznokcie dłoni po ustaleniu i wyeliminowaniu czynnika wywołującego odrastają do 1-2 miesięcy, na stopach do 6-8 miesięcy.

  • Czy możemy pozbyć się żółtych paznokci domowymi sposobami?

- Wśród domowych sposobów na żółte paznokcie wymienia się miejscową maść mentolową oraz olejek z drzewa herbacianego.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA