Pierwszy dzień jesieni 2018: kiedy rozpoczyna się kalendarzowa, a kiedy astronomiczna jesień

Wydaje się nam, że dopiero co informowaliśmy o nadejściu wiosny, a tu już pierwszy dzień jesieni. Ta nielubiana przez wielu pora roku zbliża się wielkimi krokami. Sprawdźcie, kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień i czy astronomiczna przychodzi w tym samym czasie.

Pierwszy dzień jesieni 2018 rozpocznie się w niedzielę, 23 września. W tym dniu rozpocznie się zarówno jesień astronomiczna, jak i kalendarzowa. Kalendarzowe pory roku zaczynają się co roku w tym samym terminie (wiosna 21 marca, lato 22 czerwca, jesień 23 września, zima 22 grudnia), natomiast data początku astronomicznych pór roku się zmienia. Nadejście wiosny związane jest z równonocą wiosenną (nazywaną także równonocą marcową) i następuje 20 lub 21 marca. Astronomiczne lato rozpoczyna się 21 lub 22 czerwca (przesilenie letnie), astronomiczna jesień 22 lub 23 września (równonoc jesienna, zwana także równonocą wrześniową), natomiast astronomiczna zima 21 lub 22 grudnia (przesilenie zimowe).

Jak widać, kalendarzowa i astronomiczna jesień mogą rozpocząć się w tym samym czasie. Również w przyszłym roku pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej będziemy witać jednocześnie.

Pierwszy dzień jesieni a pogoda

Czy nadejście jesieni sprawi, że za oknem będzie szaro i buro? Jeśli chodzi o pogodę, to do jesieni przypisane są temperatury pomiędzy 15°C a 5°C (tzw. jesień klimatyczna). W tym roku pogoda sprawia, że zapominamy, że jesień tuż-tuż. Przypominają o tym jedynie coraz krótsze dni i fakt, że - mimo ciepłych dni - wieczorami szybko robi się chłodno.

Zmiana czasu na zimowy

W ostatni weekend października zmienimy czas na zimowy. W nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października cofniemy zegarki o godzinę (z godziny 3 na 2).  

Jesienne skarby

Jesień dorosłym często kojarzy się z szarugą, depresją, spadającymi liśćmi i deszczową aurą. Dzieciom z cudownymi rzeczami, które można zbierać i dowolnie wykorzystywać. Kasztany, żołędzie, jarzębina... To wszystko jest dla nich wielką atrakcją. Z kasztanów można robić ludziki, ale można je też wykorzystywać np. do nauki liczenia.

 

Pierwszy dzień jesieni: czas na grzyby?

Jesień kojarzy się z grzybami. To wtedy wiele osób udaje się na grzybobranie, poszukując gąsek, kurek i innych leśnych skarbów (tutaj przeczytacie co z nich zrobić). Podczas planowania wyjazdu do lasu pamiętajmy jednak, że jeśli przez ostatnich kilka dni nie padało, nie mamy co liczyć na obfite zbiory. Powiedzenie "rosnąć jak grzyby po deszczu" skądś się wzięło - wilgoć jest niezbędna do rozwoju grzybów i nie chodzi tu o delikatne opady, ale o takie, które dotarły do najniższych warstw lasu.

Pamiętajcie, aby nie dawać grzybów dzieciom.

Ważne daty jesieni

Tydzień po pierwszym dniu jesieni, 30 września, świętować będziemy Dzień Chłopaka. 14 października to Dzień Edukacji Narodowej (popularny Dzień Nauczyciela), a 31 października - Halloween. 1 listopada to Wszystkich Świętych, dzień później są Zaduszki. 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, 29 listopada wypadają imieniny Andrzeja, czyli popularne Andrzejki. 4 grudnia świętują Barbary (Barbórka), a 6 grudnia - Mikołaje. Sprawdź, kiedy wypadają dni wolne od szkoły 2018/2019.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA