Śluz przed okresem - jak powinien wyglądać?

Śluz przed okresem nie bez powodu jest inny niż śluz pojawiający się podczas dni płodnych. Ma do spełnienia ważną rolę - tworzy barierę, która chroni jamę macicy. Wygląd i konsystencja śluzu szyjkowego, a co za tym idzie także charakter zmieniają się w rytmie cyklu miesiączkowego i stężenia hormonów. Jak wygląda śluz przed okresem? Co warto o nim wiedzieć?

Śluz przed okresem jest śluzem niepłodnym, produkowany pod wpływem progesteronu. Nazywany jest śluzem gestagennym, a w terminologii medycznej - śluzem typu G. Śluz typu G w warunkach prawidłowych powstaje w okolicy szyjki macicy, w jej najniższej części. Po miesiączce, w pierwszej fazie cyklu (faza folikularna), kiedy zaczynają dominować estrogeny, śluz staje się rzadki, przejrzysty i przyjazny dla plemników. Najbardziej rzadki i przejrzysty śluz oznacza największe szanse zajścia w ciążę.

Zobacz także: Jak szybko można zajść w ciążę?

Zobacz wideo

Co trzeba wiedzieć o śluzie szyjkowym?

Śluz szyjkowy jest wytwarzany przez gruczoły szyjki macicy w ilości od 20 do 60 mg, przy czym ilość ta zwiększa się do około 600 mg na dobę w okolicy owulacji. Jest niezbędny, ponieważ tworzy barierę, która chroni jamę macicy przed drobnoustrojami. Jego zadaniem jest ochrona przed infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi w fazie niepłodnej. Śluz w fazie płodnej cyklu ułatwienie zapłodnienie, ponieważ umożliwia przeżycie plemników w drogach rodnych kobiet, zapewniając im właściwe pH i zdolność ruchu.

Śluz składa się w około 93 % z wody (w środku cyklu zawartość wody zwiększa się do około 98 %). Jest zawiesiną, która zawiera:

Śluz szyjkowy różni się w poszczególnych fazach cyklu - gęstością, lepkością oraz obfitością. Zmienia się pod wpływem zmian stężenia estrogenu oraz progesteronu. Na jego charakter ma również wpływ stan zdrowia kobiety, dieta, stres bądź infekcja, a także zażywane leki.

Śluz przed okresem i po okresie. Śluz a fazy cyklu

Cykl miesięczny dzieli się na trzy fazy:

  1. przedowulacyjną (folikularną),
  2. owulacyjną (jajeczkowanie),
  3. poowulacyjną (lutealną).

Podczas dni płodnych produkowany jest śluz płodny, a podczas dni niepłodnych - śluz niepłodny. To reakcja na podniesiony poziom estrogenu i progesteronu w organizmie - hormonów, które w kontekście kobiecej płodności odgrywają największa rolę. To dlatego śluz szyjkowy może mieć dwie formy:

  • estrogenną, której towarzyszy wzrost poziom estrogenu w organizmie (okres płodny),
  • gestagenną, wyróżniającą się zwiększeniem produkcji progesteronu (okres niepłodności).

Śluz przed okresem - jak wygląda?

Jaki śluz przed okresem? Wydzielina w drugiej połowie cyklu, po owulacji, a przed okresem, staje się coraz bardziej gęsta i mniej przejrzysta. Utrudnia to transmisję plemników do komórki jajowej. Oznacza to, że śluz przed okresem nie wpuszcza plemników w głąb macicy i do komórki jajowej.

Jak wygląda śluz przed okresem? Ma białą lub żółtawą barwę. Jest mętny i nieprzezroczysty, gęsty, o bardzo lepkiej konsystencji. Jego konsystencja nie jest gładka, a on sam nie jest śliski i elastyczny. Jest go niewiele, co może dawać uczucie suchości w pochwie.

Mleczny śluz przed okresem - objaw ciąży?

Przed okresem może pojawić się bardziej obfity i biały śluz, który czasem wskazuje na to, że podczas ostatniej owulacji doszło do zapłodnienia. Ponieważ jednak jest to kwestia indywidualna, duże znaczenie ma obserwacja swojego organizmu.

Jeżeli dotychczas u kobiety po owulacji ilość śluzu zmniejszała się, a przed okresem pojawiało się wrażenie suchości w pochwie, nagła duża ilość białej wydzieliny przed okresem może świadczyć o ciąży. Jeśli miesiączka nie pojawi się, warto zrobić test ciążowy lub udać się na wizytę do lekarza, by upewnić się, czy doszło do zapłodnienia.

Śluz przed okresem. Co powinno niepokoić?

Biały śluz przed okresem to norma. Czy zatem powinno niepokoić, jeśli pojawi się różowy bądź brązowy śluz przed okresem, jak również plamienie przed okresem?

Różowy lub brązowy śluz przed okresu nie jest powodem do niepokoju, ponieważ informuje o zbliżające się menstruacji. A co z plamieniem? Śluz z krwią przed okresem nie musi wskazywać na chorobę, niemniej warto skontaktować się z ginekologiem. Niepokój z kolei powinien wzbudzić nieprzyjemny i intensywny zapach śluzu, co może wskazywać na infekcję intymną - bakteryjną bądź grzybiczą.

Więcej o:
Copyright © Agora SA