LBC - na czym polega cytologia cienkowarstwowa?

LBC, czyli cytologia cienkowarstwowa lub cytologia na podłożu płynnym jest badaniem bardzo czułym i dokładnym - o wiele bardziej niż cytologia tradycyjna. Jakie są inne zalety LBC?
Zobacz wideo

LBC (Liquid Based Cytology) to diagnostyczne badanie mikroskopowe komórek pobranych ze śluzówki pochwy, które pozwala wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowe zmiany w obrębie szyjki macicy. Powszechne stosowanie LBC w diagnostyce zaleca Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Jakie są zalety cytologii LBC?

O ile cytologia jest podstawowym badaniem w kierunku wykrycia raka szyjki macicy, o tyle cytologia cienkowarstwowa jest metodą najlepszą, ponieważ:

  • wychwytuje najmniejsze zmiany, których zwykła cytologia może nie dostrzec. To daje większą pewność wykrycia choroby i to nawet we wczesnym stadium jej rozwoju,
  • pozwala na przeprowadzenie dodatkowych testów z tej samej próbki. Oznacza to, że wymaz może posłużyć do wykonania innych badań, takich jak np. test na obecność wirusów brodawczaka ludzkiego (HPV),
  • daje szanse na uzyskanie większej ilości komórek śluzówki pochwy do analizy,
    jakość analizowanego wymazu cytologii cienkowarstwowej jest dużo lepsza - pozbawiona zbędnych fragmentów, takich jak śluz, komórki zapalne czy krwinki czerwone,
  • rzadziej zachodzi konieczność powtórzenia tego typu badania.

Warto podkreślić, że badanie LBC daje dużo bardziej wiarygodny wynik niż cytologia tradycyjna. Czułość klasycznej cytologii wynosi około 60 proc., przez co wymaga ona badań uzupełniających. Cytologia na podłożu płynnym (LBC) odznacza się dużo większą dokładnością.

LBC - wskazania do cytologii na podłożu płynnym

Cytologię teoretycznie powinno się wykonywać raz na trzy lata - wyjątkiem są kobiety znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka. Jednak najlepiej przeprowadzać ją profilaktycznie raz do roku, podczas okresowej wizyty u ginekologa.

LBC jest dobrą alternatywą dla klasycznej cytologii, dlatego może ją wykonać każda kobieta. Wskazania do jej przeprowadzenia są takie same jak w przypadku "zwykłej" klasycznej.

O profilaktycznych, ginekologicznych badaniach okresowych powinny pamiętać wszystkie kobiety, przede wszystkim jednak te, które miały raka szyjki macicy, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka lub są zakażone wirusem HPV wysokiego ryzyka.
LBC, czyli cytologia cienkowarstwowa lub cytologia na podłożu płynnym jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia (w gabinetach lekarskich, w których obowiązują umowy podpisane z NFZ). Pełnopłatna cytologia cienkowarstwowa kosztuje około 80 zł.

LBC - na czym polega cytologia cienkowarstwowa?

Badanie LBC przeprowadza lekarz w gabinecie ginekologicznym. Przed wizytą nie należy współżyć, przyjmować leków dopochwowych i nie stosować irygacji. Cytologia nie powinna być wykonywana podczas menstruacji.

W odróżnieniu od tradycyjnego badania cytologicznego, które polega na pobraniu wymazu z szyjki bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, w badaniu LBC wymaz z szyjki macicy pobierany jest za pomocą szczoteczki cytologicznej i przenoszony do pojemnika ze specjalnym płynem nośnikowym, co zapobiega uszkodzeniu czy zanieczyszczeniu próbki.

Próbka zostaje poddana analizie w laboratorium. Komórki pochodzące z wymazu z szyjki macicy są oczyszczane i przenoszone na filtr. Rozmieszczenie i liczbę osadzanych na szkiełku komórek kontroluje aparatura. Następnie są one skanowane i oceniane w systemie Bethesda.

W klasyfikacji Bethesda obraz cytologiczny (opis zmian nienowotworowych i o charakterze nowotworowym) klasyfikuje się następująco:

  • FI - wynik prawidłowy,
  • LSIL - śródnabłonkowe zmiany dysplastyczne małego stopnia - CIN I (odpowiada dawnej grupie III),
  • HSIL - śródnabłonkowe zmiany dysplastyczne dużego stopnia - CIN II i CIN III (wynik nieprawidłowy),
  • ASC-US i ASC-H - nieprawidłowe komórki nabłonkowe (zwykle zmienione przewlekłym stanem zapalnym); nie ma nieprawidłowych komórek nowotworowych.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA