Wypadanie macicy - przyczyny, objawy i leczenie

Wypadanie macicy jest przypadłością, która dotyka nie tylko kobiety w okresie pomenopauzalnym. Okazuje się, że na zaburzenie statyki narządu rodnego cierpią także dużo młodsze kobiety. Bez względu na przyczyny dolegliwości i wiek kobiety, wypadanie macicy zawsze obniża komfort życia
Zobacz wideo

Wypadanie macicy - przyczyny

Wypadanie macicy, czyli jej obniżenie jest konsekwencją rozciągnięcia i osłabienia mięśni, które podtrzymują pochwę, odbytnicę i pęcherz moczowy.

Macica jest narządem mięśniowym, który swoim kształtem przypomina gruszkę. W prawidłowej pozycji utrzymują ją mięśnie i powięzie dna miednicy, więzadła i tkanka łączna. Gdy dochodzi do ich zwiotczenia lub uszkodzenia, macica zaczyna się obniżać - przemieszcza się do kanału pochwy.

Przyczynami wypadania macicy najczęściej są:

  • ciężki poród,
  • kilka porodów,
  • urodzenie dużego dziecka (ważącego więcej niż cztery kilogramy),
  • wrodzone zaburzenia metabolizmu kolagenu,
  • niedobór estrogenów w okresie menopauzy (co negatywnie wpływa na elastyczność i jędrność tkanek),
  • ciężka praca fizyczna,
  • uprawianie forsującej, wysiłkowej dyscypliny sportu (np. podnoszenie ciężarów,
  • przewlekłe zaparcia.

Jakie są objawy wypadania macicy?

Wypadanie macicy wiąże się z dyskomfortem oraz wieloma dolegliwościami, takimi jak:

  • ból w podbrzuszu,
  • ból pleców w okolicy lędźwiowej,
  • uczucie parcia na stolec,
  • ból w pochwie,
  • trudności w oddawaniu moczu lub stolca,
  • dyskomfort odczuwany podczas współżycia.

Kobiety, które dotknęło wypadanie macicy z czasem cierpią również z powodu zaparć, hemoroidów, nietrzymania moczu podczas kaszlu, kichania, wysiłku czy śmiechu oraz nawracających zakażeń dróg moczowych.

Schorzenie w bardzo zaawansowanym stadium może objawiać się wysunięciem macicy na zewnątrz lub jej wynicowaniem (wywinięciem się narządu rodnego).

Wypadanie macicy - diagnostyka i leczenie

Wypadanie macicy jest dolegliwością, która uprzykrza życie. Można jednak jej zaradzić, a i skutecznie leczyć. Najważniejsze to umówić się na wizytę u ginekologa, który nie tylko zdiagnozuje problem bądź rozwieje obawy, ale i powie, jakie ćwiczenia wzmacniające należy wykonywać, jak dbać o narządy rodne i jakie są możliwości leczenia. Rozpoznania lekarz dokonuje na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego i badań dodatkowych.

Po pierwsze i najważniejsze - zawsze warto wzmacniać mięśnie dna miednicy. Wystarczy zlokalizować mięśnie Kegla i ćwiczyć je: naprzemiennie napinając i rozluźniając mięśnie. Treningi, na które składa się kilkanaście powtórzeń, należy wykonywać kilka razy dziennie. Pomocne mogą okazać się również zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak na przykład elektrostymulacja mięśni dna miednicy.

Ponieważ u kobiet po menopauzie za utratą elastyczności mięśni dna miednicy stoi malejąca produkcja żeńskich hormonów płciowych, odpowiadających za jędrność i elastyczność tkanek, doskonałym rozwiązaniem są tabletki, kremy oraz żele zawierające estrogen. Specyfiki wpływają na ujędrnienie ścian pochwy i uelastycznią tkankę łączną. Można również zdecydować się na leczenie tabletkami, które zawierają syntetyczny estrogen.

Może się jednak zdarzyć, że wypadanie macicy jest bardzo zaawansowane. Wówczas konieczne jest leczenie operacyjne. Nie musi to być jednak wyłącznie histerektomia, czyli usunięcie macicy. Stosuje się wiele technik chirurgicznych, takich jak uniesienie macicy za pomocą siatki z polipropylenu czy podwieszenie pochwy do kości krzyżowej.

Zaburzenia statyki narządu rodnego są powszechną dolegliwością kobiecą i jedną z najczęstszych przyczyn wykonywania zabiegów operacyjnych u pań. Szacuje się, że w Polsce z problemem wypadania macicy mierzy się nawet co trzecia kobieta w wieku pomenopauzalnym.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA