Hormony żeńskie - estrogeny, progesteron, prolaktyna

Hormony żeńskie, czyli kobiece hormony płciowe, pełnią w organizmie bardzo ważną rolę. Odpowiadają nie tylko za cechy płciowe, ale także przemianę materii, libido czy gospodarkę lipidową. Jakie hormony płciowe wydziela organizm kobiety? Jakie pełnią role i które z nich mają wiodące znaczenie?

Hormony żeńskie - co to takiego?

Hormony płciowe mają wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka - wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiadają nie tylko za prawidłowy rozwój cech płciowych.

Wiele hormonów płciowych wytwarza zarówno organizm kobiety, jak i mężczyzny. Nazywa się je kobiecymi lub męskimi hormonami płciowymi, ponieważ ich stężenie jest większe niż u płci przeciwnej. Są niejako przypisane do płci, bowiem decydują o atrybutach kobiecości czy męskości.

Hormony żeńskie to przede wszystkim estrogeny, progesteron i prolaktyna oraz androgeny.

Zobacz wideo

Hormony żeńskie - estrogeny

Estrogeny, najważniejsze żeńskie hormony płciowe, to tak naprawdę trzy związki: estradiol, estron i estriol. Ich stężenie jest uzależnione od fazy cyklu miesiączkowego i wieku kobiety.

Od tych hormonów żeńskich zależy rozwój cech płciowych czy kształtowanie kobiecej sylwetki, ale także:

  • funkcjonowanie gospodarki lipidowej (podnoszą poziom "dobrego cholesterolu", obniżając poziom cholesterolu "złego"),
  • magazynowanie wapnia, co chroni przed osteoporozą,
  • poprawa krzepliwości krwi,
  • regulacja wydzielania łoju.

Niedobór estrogenów przejawia się nieregularnymi miesiączkami czy niepłodnością. Z kolei niedobór wywołuje zaburzenia miesiączkowania, migreny, a także gorsze samopoczucie.

Hormony żeńskie - progesteron

Progesteron produkowany jest w jajnikach, ciałko żółte i łożysko w czasie ciąży. Ten hormon żeński jest niezbędny do wystąpienia owulacji, przygotowuje również macicę do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a później odpowiada za utrzymanie ciąży. Wraz z estrogenami reguluje cykl miesiączkowy.

Stężenie progesteronu we krwi jest zależne od fazy cyklu miesiączkowego - wzrasta w drugiej fazie, a spada kilka dni przed miesiączką. Gdy jest go za mało, miesiączki stają się nieregularne, może dojść do niewydolności jajników, a ciąża może zakończyć się poronieniem.

Hormony żeńskie - prolaktyna

Prolaktyna jest wydzielana przez przysadkę mózgową. Ten hormon żeński jest szczególnie ważny w ciąży, ponieważ jego odpowiednie stężenie podtrzymuje funkcjonowanie ciałka żółtego, które produkuje progesteron (niezbędny do utrzymania ciąży). Dzięki prolaktynie po porodzie rozpoczyna się wytwarzanie mleka w kobiecych piersiach. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może dawać takie objawy jak bóle piersi, zaburzenia cyklu miesiączkowego czy spadek libido.

Hormony żeńskie - androgeny

Androgeny u kobiet wytwarzane są przez jajniki i nadnercza. Należy do nich m.in. testosteron. Ta grupa hormonów odpowiada przede wszystkim za rozwój cech płciowych i popęd seksualny. To one zapoczątkowują proces dojrzewania. Ale to nie wszystko. Androgeny wpływają na wytwarzanie czerwonych krwinek w szpiku kostnym, mają wpływ na gospodarkę wapniową organizmu, ale i dodają energii.

Niedobór androgenów wywołuje zmęczenie oraz obniżenie nastroju i libido. Jego nadmiar sprawia, że u kobiet pojawia się nadmierne owłosienie, trądzik, obniża się głos.

Hormony żeńskie - zaburzenia

Jeśli kobieta zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, takie jak zaburzenia miesiączkowania, krwawienia między miesiączkami, bóle podbrzusza, problemy z płodnością, nadmierne owłosienie, ale także spadek nastroju i obniżenie libido, warto udać się do lekarza, by zbadać poziom hormonów płciowych.

Ginekolog może zlecić badania hormonalne, które wskażą nieprawidłowości w zakresie stężenia hormonów płciowych i pozwolą na ich wyeliminowanie. To ważne. Utrzymanie ich na odpowiednim poziomie i w równowadze jest istotne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i samopoczucia.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu, stąd tak pożądane jest utrzymanie hormonów żeńskich na odpowiednim poziomie.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA