Kubeczek menstruacyjny - co to jest, jak używać i jak dobrać rozmiar

Kubeczek menstruacyjny jest alternatywą dla podpasek i tamponów. Od pewnego czasu jego popularność rośnie, ma coraz więcej zwolenniczek. Aby dobrze spełniał swoją funkcję, kubeczek menstruacyjny powinien mieć dobry rozmiar i być prawidłowo zakładany. Jak to robić?

Kubeczek menstruacyjny: co to jest

Kubeczek menstruacyjny to niewielki "pojemnik" w którym zbiera się krew menstruacyjna (w podpaskach i tamponach jest ona wchłaniana). Najpopularniejsze kubeczki wykonane są z silikonu medycznego, mogą być używane przez kilka lat - oczywiście przy zachowaniu zasad higieny.

Kubeczek menstruacyjny: dla kogo

Właściwie dla wszystkich, którzy szukają alternatywy dla tamponów i/lub podpasek. Kubeczek menstruacyjny nie wysusza pochwy tak, jak mogą to robić tampony, nie wzmaga pocenia, jak podpaski. Sięgają po niego kobiety, które często zmagają się z różnymi infekcjami intymnymi, a także te, które mają obfite okresy.

Kubeczków menstruacyjnych mogą używać kobiety w każdym wieku, chociaż nie jest on polecany tym, które dopiero co zaczęły miesiączkować oraz dziewicom - jeśli jednak chcą one zdecydować się nie korzystanie z tego rozwiązania, powinny po prostu skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Kubeczek menstruacyjny: jak dobrać rozmiar

Wybór rozmiaru kubeczka zależy od kilku czynników, m.in. od tego, ile mamy wzrostu, w jakiej odległości znajduje się szyjka macicy,  czy tego, czy mamy za sobą poród naturalny. Kubeczki różnią się od siebie objętością i wysokością, aby w swoją funkcję spełniał w 100 proc. (abyśmy czuły się z nim komfortowo i aby nie przeciekał) rozmiar powinien być dobrze dobrany.

Kubeczek menstruacyjny: cena

Średnio za kubeczek zapłacimy 100 zł. Oczywiście kupimy też i tańsze, i droższe - cena zależy od firmy, na którą się zdecydujemy oraz na to, w którym sklepie zrobimy zakupy. Warto porównać ceny w kilku różnych miejscach.

Jak przechowywać kubeczek menstruacyjny

Do większości kubeczków dołączone są woreczki, w których możemy je przechowywać i mieć zawsze przy sobie. Po zakończonej menstruacji kubeczek należy dokładnie wyczyścić, tak, aby odpowiednio przygotowany czekał do kolejnej miesiączki.

Gdzie kupić kubeczek menstruacyjny

Zakupy możemy zrobić zarówno stacjonarnie, jak i w sklepach internetowych. Najlepiej wybrać miejsce, które specjalizuje się w sprzedaży tego typu produktów - możemy wtedy dokładnie wypytać o kubeczek, skonsultować wybór rozmiaru i modelu.

Jak włożyć kubeczek menstruacyjny?

Aplikacja przypomina włożenie tamponu. Kluczową różnicą jest to, że kubeczek menstruacyjny musi się dobrze zassać, aby krew menstruacyjna nie przeciekała. Jak włożyć kubeczek menstruacyjny? Wiele zależy od naszych preferencji - to, w jakiej pozycji będziemy wkładać kubeczek, czy to, jak go zegniemy przed aplikacją. Najczęściej kubeczek w pochwie umieszczamy przykucając, zginając jego ścianki do środka na kształt "kwiatka" (zaginamy do środka ścianki w czterech miejscach) lub na kształt litery "C" (zaginamy ścianki w jednym miejscu).

Przed aplikacją ścianki kubeczka należy zagiąć do środka, rozluźniamy je, gdy kubeczek menstruacyjny będzie w pochwiePrzed aplikacją ścianki kubeczka należy zagiąć do środka, rozluźniamy je, gdy kubeczek menstruacyjny będzie w pochwie fot. Shutterstock

Jak usunąć kubeczek menstruacyjny?

Chociaż kubeczek zakończony jest uchwytem ("łodyżką", kulką lub pętelką), ciągnięcie za niego nie wyjmiemy kubeczka menstruacyjnego z pochwy, szczególnie, jeśli jest on dobrze zassany. Należy włożyć palce do pochwy i delikatnie poluzować ścianki kubeczka, tak, aby się odessał. Przede wszystkim należy się rozluźnić, na pewno uda nam się wyjąć kubeczek, nie przemieści się on głębiej.

Szczegółowe informacje dotyczące kubeczka menstruacyjnego - jego aplikacji, usuwania i przechowywania, znajdziecie w materiałach dołączonych do niego. Chociaż zasady nie różnią się od siebie, niektóre zalecenia mogą się różnić, w zależności od tego, której firmy kubeczek kupiliśmy.

Jak dbać o kubeczek menstruacyjny?

Szczegółową instrukcję dostaniemy wraz z kubeczkiem. Przed pierwszym użyciem będziemy musiały go zapewne wyparzyć. Przy każdym usunięciu wydzieliny, kubeczek menstruacyjny należy wypłukać. Nie mamy z tym problemu w domu, gorzej, gdy w publicznej toalecie umywalka znajduje się poza kabiną. Sposoby są różne, niektóre kobiety korzystają wtedy z wody w butelce, inne mają drugi kubeczek na wymianę.

Kubeczek menstruacyjny: firmy

Na rynku dostępnych jest coraz więcej firm produkujących kubeczki menstruacyjne. Do najpopularniejszych należą m.in.:

  • Genial Day
  • Lady Cup
  • Lily Cup
  • Lunette
  • MeLuna
  • Mooncup
  • Selenacup
  • Yuuki

Kubeczek menstruacyjny z Rossmanna

W drogerii Rossmann znajdziemy kubeczek menstruacyjny Selenacup wykonany z medycznego silikonu. W regularnej cenie kosztuje on 69,99 zł, jednak dość często pojawiają się promocje dzięki którym kupimy ten produkt taniej. Kubeczek jest elastyczny, dostępny w dwóch rozmiarach.

Kubeczek menstruacyjny: opinie

Kubeczek menstruacyjny cieszy się rosnącą popularnością, jednak wiele kobiet nie wyobraża sobie jego używania. Co sądzą o nim użytkowniczki naszego forum?

Ja właśnie też miałam na początku problem z założeniem. Próbowałam pół godziny i zakładałam za głęboko. Po 3 dniach uważam, że zakłada się łatwiej niż tampon. I ten komfort, że nie ma zapachu podpaski.
Dla mnie wada jest gdy trzeba go opróżnić i omyć w publicznej toalecie... Kabiny są zamykane, ale umywalki już zazwyczaj są wspólne. Nie wyobrażam sobie wyjść z kabiny i myc kubeczek...
Rower, basen, inne sporty - luz. I żaden sznureczek nie dynda między nogami pod publicznym prysznicem. Super jest też to, że można używać również "na wszelki wypadek", kiedy jeszcze nic się nie dzieje. Niektóre użytkowniczki wyjmują, kiedy chcą się wypróżnić, innym kubeczek nie przeszkadza.
Mam od czterech lat, polecam. Ja właściwie przy obfitych dniach zmieniam jakieś 3-4 razy na dobę, później już tylko rano i wieczorem.Jedyna wada to taka, ze jeśli się przepełni (po nocy mi się zdarzyło, bo wcześnie poszłam spać np.) to leci jak z kranu (przy tamponie tak gwałtownie nie poleci).

Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Więcej o:
Copyright © Agora SA