Jak opóźnić okres o kilka dni?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, czas wyjazdu na urlop wielu kobietom zbiega się z "tymi" dniami - miesiączką. Porad, jak opóźnić okres o kilka dni można znaleźć wiele, czy powinniśmy im ufać?

Jak opóźnić okres o kilka dni? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które odkrywają, że miesiączka popsuje im cały wyjazd. Nie oszukujmy się, mimo dobrych zabezpieczeń, super chłonnych podpasek i idealnie dopasowanych tamponów, okres nie jest czymś przyjemnym i komfortowym, a z bolesnymi miesiączkami zmaga się wiele z nas. Nic dziwnego, że na forach internetowych pojawia się mnóstwo zapytań dotyczących opóźnienia okresu, a w poradach można przebierać. Jakie metody polecają sobie forumowiczki?

Zobacz wideo

Tabletki antykoncepcyjne na opóźnienie okresu

Najpopularniejszą metodą polecaną na opóźnienie okresu jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Forumowiczki sugerują, aby po prostu nie robić siedmiodniowej przerwy w stosowaniu pigułek, od razu rozpocząć branie tabletek z kolejnego opakowania. Należy pamiętać, aby tego typu działania konsultować z ginekologiem, dawkowania tabletek antykoncepcyjnych nie można ustalać samodzielnie. Ponadto, mimo ciągłego stosowania tabletek (bez robienia przerwy na spodziewany okres), plamienie może się pojawić. Komentarz ginekologa: Trzeba uważać, gdy stosujemy preparat z 28 tabletkami, część z nich nie ma hormonów i należy je pominąć.

Jak opóźnić okres? Witamina C i wapno

Jako skuteczny sposób na opóźnienie okresu wiele osób poleca także spożywanie dużej ilości witaminy C (w formie syntetycznej, ale i tej, którą znajdziemy w jedzeniu, np. papryce czy cytrusach) oraz picie pokaźnych ilości wapna. Te domowe sposoby na opóźnienie okresu wcale nie są skuteczne... Witamina C może mieć jakiś wpływ na obfitość okresu, jednak nie zostało w żaden sposób udowodnione, że od niej zależy to, kiedy miesiączka się pojawi (bądź jej nie będzie). Podobnie jest z wapnem. Być może u niektórych przyjmowanie tych substancji spowodowało opóźnienie okresu, ale mogło to być całkowicie przypadkowe. Należy pamiętać, że przyjmowanie dużej ilości witaminy C i wapna nie jest korzystne dla naszego organizmu, robiąc to możemy sobie zaszkodzić, a okres i tak pojawi się w najmniej komfortowym momencie. Komentarz ginekologa: Metoda ta nie zmieni terminu wystąpienia krwawienia!

Zmęczenie, stres, wysiłek fizyczny

Wśród sposobów na opóźnienie okresu pojawiają się także propozycje, aby się nie oszczędzać, postawić na aktywność fizyczną i porządnie się zmęczyć. Owszem, pojawiają się głosy, że np. u kobiet, które zawodowo zajmują się sportem występuje zatrzymanie okresu, nie jest jednak powiedziane, że jeśli na krótki czas przed planowanym wyjazdem zaczniemy się zamęczać, opóźnimy nadejście miesiączki. Bardziej prawdopodobne jest to, że doprowadzimy swój organizm na skraj wytrzymałości i zamiast na wyjazd, będziemy pakować się do szpitala.

Przeczytaj także: 12 pytań o miesiączkę

Zioła, napary i herbatki na opóźnienie okresu

Na forach internetowych, pośród sposobów na opóźnienie okresu, wymieniane są także różnego rodzaju napary i herbatki ziołowe. Popularne są m.in. wyciągi z kasztanowca albo z liści pietruszki. Czy działają? Część kobiet twierdzi, że tak, jednak i tu nie możemy być w 100% pewni, że opóźnienie okresu nastąpiło za sprawą owych naparów, czy spowodowało je co innego, a to, że zbiegło się w czasie z piciem ziół było jedynie przypadkiem. Kasztanowiec ma wprawdzie wpływ na krew, usprawnia jej przepływ i wzmacnia naczynia krwionośne, ale to za mało by mówić, że może skutecznie opóźnić okres. Z kolei natka pietruszki jest bogata w kwas foliowy, a ten ma działanie krwiotwórcze. Czy to wystarczy, aby napar z liści pietruszki uznać za skuteczny sposób na opóźnienie miesiączki? Komentarz ginekologa: Te sposoby nie zmienią terminu krwawienia  a jedynie zmniejszą ilość traconej krwi.

Lekarstwa na receptę

Na forumowych wątkach co jakiś czas pojawiają się nazwy lekarstw, które zostały przepisane przez lekarzy, a powodują przesunięcie terminu miesiączki. Należy pamiętać jednak, że nie są to leki, które po prostu są sposobem na opóźnieniem okresu. Najczęściej pomagają w walce z różnego rodzaju schorzeniami, w wyregulowaniu cyklu, ułatwiają zmagania się z obfitymi krwawieniami podczas miesiączki. Ginekolog nie przepisze ich na naszą prośbę - nie są one obojętne, mogą one wywołać wiele szkód w organizmie.

Przeczytaj także: Cykl miesiączkowy - jak się zachowuje kobiece ciało?

Wyjazd bez okresu, czy to możliwe?

Jeśli dobrze znamy nasz organizm, cykle są regularne, możemy starać się zaplanować urlop tak, by miesiączka nam nie przeszkadzała. I wtedy nie będziemy szukać odpowiedzi na pytanie "jak opóźnić okres o kilka dni?". Warto jednak pamiętać, że często tzw. zmiana klimatu sprawia, że okres pojawia się szybciej - nie musimy wyjeżdżać daleko, aby tak się stało. Podobnie dzieje się podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Chociaż tutaj datę krwawienia możemy dokładnie przewidzieć, to jednak różnego rodzaju odchylenia od naszego normalnego trybu funkcjonowania mają wpływ na okres. Często nie pozostaje nic innego, jak pogodzenie się z myślą, że miesiączka po prostu będzie nam towarzyszyła podczas wyjazdu. Najlepiej wyjechać tuż po jej zakończeniu (albo w ostatnich dniach), wtedy prawdopodobieństwo, że ponownie pojawi się, gdy będziemy chcieli relaksować się na urlopie jest o wiele mniejsze.

To także może cię zainteresować: Bolesne miesiączki: najlepsze sposoby na ból w czasie menstruacji

Więcej o:
Copyright © Agora SA