Blokada rodzicielska internetu - dlaczego warto z niej korzystać?

Blokada rodzicielska internetu jest koniecznością. Chroni dzieci w sieci, ponieważ ogranicza dostęp do stron, które zawierają treści i obrazy nieodpowiednie, mogące stanowić zagrożenie dla rozwoju psychicznego najmłodszych. Ale to nie wszystko. Jakie jeszcze zalety ma blokada rodzicielska? Dlaczego warto i trzeba z niej korzystać?
Zobacz wideo

Blokada rodzicielska internetu

Smartfony, tablety, laptopy czy komputery stacjonarne, które mają dostęp do sieci, to ocean możliwości. Niestety przebywanie w internecie, który jest żywiołem, niesie ze sobą wiele zagrożeń.

Urządzenia, które mogą pracować w trybie on-line, pozostające w rękach najmłodszych, mogą być dla nich niebezpieczne. To dlatego rodzice powinni pełnić kontrolę zarówno nad działaniami dzieci w sieci, jak i nad treściami, jakie do nich docierają. Blokada rodzicielska to nie tylko dobre rozwiązanie, ale i absolutna konieczność.

Blokada rodzicielska - dlaczego warto z niej korzystać ?

Blokada rodzicielska internetu ma same zalety. Co daje? W jaki sposób chroni dzieci w sieci? Blokada rodzicielska internetu:

  • filtruje strony internetowe pod kątem treści nieodpowiednich dla najmłodszych, co jest zadaniem kluczowym. Dziecko unika zagrożeń - nie odwiedza stron o treściach, których nie powinno zgłębiać (np. pornograficzne, przemocowe),
  • nadzoruje uruchamiane aplikacje - pozwala na weryfikowanie częstotliwości i czasu z nich korzystania,
  • blokuje opcje pobierania programów i aplikacji przez dziecko - próba zainstalowania czegoś musi być autoryzowana przez rodzica,
  • chroni bezpieczeństwo plików - nic przypadkowo nie zostanie skasowane,
  • uniemożliwia ściągniecie zawirusowanego pliku,
  • minimalizuje ryzyko sytuacji, kiedy dziecko jest narażane na język wulgaryzmów,
  • uniemożliwia kontakty dziecka z osobami, z którymi do czynienia mieć nie powinno,
  • pozwala na kontrolę czasu spędzanego w sieci - można skorzystać z opcji konfigurowania limitów czasu korzystania z urządzenia.

Blokada rodzicielska internetu - jak to działa?

W zakresie blokady rodzicielskiej internetu istnieje wiele rozwiązań, które oferuje zarówno sprzęt (zainstalowane w nim oprogramowanie), jak i przeglądarki internetowe. Są to takie opcje jak choćby możliwość włączenia filtracji stron internetowych, które pozwalają zablokować zarówno pojedyncze witryny, jak i obszary sieci (np. posiadające w nazwie słowo "seks").

Można również na domowych komputerach, laptopach, tabletach i smartfonach instalować specjalne programy kontroli rodzicielskiej. Są one zarówno płatne, jak i bezpłatne, przez co różnią się zakresem i możliwościami.

Blokada rodzicielska na telefon

Blokada rodzicielska nie powinna omijać telefonów, do których dostęp ma dziecko. Dzięki niej nie będzie mogło celowo, przez przypadek czy nieświadomie korzystać z niepożądanych i niewskazanych stron, nie skasuje cennych plików oraz aplikacji, a i nie zainstaluje tego, czego nie powinno.

Niezależnie od tego, czy telefon pracuje na systemie Android, iOS czy Windows Phone można to zrobić na kilka sposobów, tak korzystając z możliwości ustalania profili użytkowników, jak i instalując darmowe aplikacje. Zakładając blokadę rodzicielską na Android (ale i inne systemy) nie wolno zapomnieć o sklepie, skąd dziecko może pobierać różne aplikacje.

Blokada rodzicielska Youtube

Dzieciaki uwielbiają spędzać czas na YouTube, oglądać filmiki, teledyski czy bajki, jednak ze względu na różnorodność treści, jakie można tam znaleźć, warto tę rozrywkę kontrolować.

Aby dzieci korzystały z serwisu bezpiecznie, z dala od zagrożeń, wystarczy zainstalować YouTube Kids - to odmiana YouTube przeznaczona dla dzieci. Po konfiguracji przez rodziców młodzi użytkownicy mogą oglądać wyłącznie moderowane filmy i kanały.

Blokada rodzicielska stron internetowych. Dlaczego trzeba z niej korzystać?

Blokada rodzicielska internetu jest wyrazem odpowiedzialności i troski opiekunów. Sprawia, że dziecko nie zostaje w cyberprzestrzeni bez opieki, nie jest zdane samo na siebie. Blokada rodzicielska sprawia, że dziecko korzysta z dobrodziejstw cyberświata, rozwija swoje zainteresowania i dobrze się bawi, ale jest bezpieczne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA