Ponad 27 tysięcy nowych miejsc w żłobkach i niższe opłaty. Tak obiecuje minister Rafalska

Program Maluch+ w 2019 roku ma działać jeszcze efektywniej. Zapotrzebowanie na żłobki czy kluby dziecięce w Polsce nadal jest bardzo duże. Minister Elżbieta Rafalska chce znaleźć miejsce dla kolejnych ponad 27 tysięcy dzieci i obniżyć opłaty.
Zobacz wideo

Program Maluch+: 2019 rok z rekordem?

Miejsc w żłobkach brakuje, a dzieci jest coraz więcej. Minister Elżbieta Rafalska od dłuższego czasu próbuje znaleźć rozwiązanie, które ma w tym pomóc. Tak powstał program Maluch+, który funkcjonuje już od pewnego czasu, a jego wyniki są obiecujące. W 2018 roku powstało nawet 23,1 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, a blisko 54 tys. już istniejących zostało dofinansowanych. Tak wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister rodziny uważa, że w tym roku może być jeszcze lepiej. - Już teraz możemy powiedzieć, że jest duża szansa na pobicie rekordowych wyników z ubiegłego roku. W 2019 roku na program zostanie przekazane 450 mln złotych.

Do końca roku w całej Polsce ma powstać ponad 27,6 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w 972 instytucjach opieki w 447 gminach. Liczby te robią wrażenie, ale to nie koniec pomocy ze strony programu Maluch+. 

Rafalska dodaje, że 77,6 tys. już istniejących miejsc otrzyma w 2019 roku dofinansowanie ze strony państwa. Dodajmy, że to placówki państwowe. - Z tego 728 miejsc przeznaczonych jest dla dzieci niepełnosprawnych. To o 90 miejsc z dofinansowaniem więcej niż w roku ubiegłym - podkreśla minister.

Z danych MRPiPS wynika, że rodzice, których dzieci uczęszczają do placówek publicznych, za pobyt dziecka w żłobku czy klubie malucha zapłacą o 419 zł mniej w porównaniu do placówek prywatnych. Te jednak też nie muszą być tak drogie. Żłobki i kluby dziecięce niepubliczne również korzystają z programu Maluch+, dzięki czemu wysokość opłat spadła.

W edycji 2019 kwota dofinansowania, o którą obniżono miesięczną opłatę rodziców, wyniesie 100 zł w podmiotach niepublicznych

- wskazuje minister Elżbieta Rafalska.

Program Maluch+ 2019: zmiany w zakładaniu i prowadzeniu żłobków

Do tej pory, chcąc założyć lub prowadzić żłobek, trzeba było mieć miejsce, gdzie znajdują się co najmniej dwie sale przeznaczone dla dzieci. Przepis został jednak zniesiony. Dlaczego? Ponieważ był on pozostałością po czasach, kiedy w żłobkach przebywało dużo dzieci do 1. roku życia, a maluchy leżakowały w dużych stacjonarnych łóżeczkach. 

Kolejna zmiana to normy żywieniowe dla najmłodszych, a także obowiązkowe szkolenia z pierwszej pomocy dla opiekunów i wolontariuszy. Rozszerzono również katalog podmiotów, które mogą zakładać żłobki i kluby dziecięce, a także osób, które mogą zostać opiekunami dziennymi lub mogą zatrudniać opiekunów dziennych.

W ubiegłym roku na portalu Emp@tia umieszczone zostały informacje dotyczące placówek opieki nad dziećmi do lat 3. Można się z nich dowiedzieć między innymi, jakie są godziny otwarcia, wysokość opłat, liczba zapisanych dzieci i dane kontaktowe. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA