Aby oceniæ zaloguj siê lub zarejestrujX
Ponad 27 tysiêcy nowych miejsc w ¿³obkach i ni¿sze op³aty. Tak obiecuje minister Rafalska
Program Maluch+: 2019 rok z rekordem?
Miejsc w ¿³obkach brakuje, a dzieci jest coraz wiêcej. Minister El¿bieta Rafalska od d³u¿szego czasu próbuje znale¼æ rozwi±zanie, które ma w tym pomóc. Tak powsta³ program Maluch+, który funkcjonuje ju¿ od pewnego czasu, a jego wyniki s± obiecuj±ce. W 2018 roku powsta³o nawet 23,1 tys. nowych miejsc opieki nad dzieæmi do lat 3, a blisko 54 tys. ju¿ istniej±cych zosta³o dofinansowanych. Tak wynika ze wstêpnych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Spo³ecznej. Minister rodziny uwa¿a, ¿e w tym roku mo¿e byæ jeszcze lepiej. - Ju¿ teraz mo¿emy powiedzieæ, ¿e jest du¿a szansa na pobicie rekordowych wyników z ubieg³ego roku. W 2019 roku na program zostanie przekazane 450 mln z³otych.
Do koñca roku w ca³ej Polsce ma powstaæ ponad 27,6 tys. nowych miejsc opieki nad dzieæmi do lat 3 w 972 instytucjach opieki w 447 gminach. Liczby te robi± wra¿enie, ale to nie koniec pomocy ze strony programu Maluch+.
Rafalska dodaje, ¿e 77,6 tys. ju¿ istniej±cych miejsc otrzyma w 2019 roku dofinansowanie ze strony pañstwa. Dodajmy, ¿e to placówki pañstwowe. - Z tego 728 miejsc przeznaczonych jest dla dzieci niepe³nosprawnych. To o 90 miejsc z dofinansowaniem wiêcej ni¿ w roku ubieg³ym - podkre¶la minister.
Z danych MRPiPS wynika, ¿e rodzice, których dzieci uczêszczaj± do placówek publicznych, za pobyt dziecka w ¿³obku czy klubie malucha zap³ac± o 419 z³ mniej w porównaniu do placówek prywatnych. Te jednak te¿ nie musz± byæ tak drogie. ¯³obki i kluby dzieciêce niepubliczne równie¿ korzystaj± z programu Maluch+, dziêki czemu wysoko¶æ op³at spad³a.
W edycji 2019 kwota dofinansowania, o któr± obni¿ono miesiêczn± op³atê rodziców, wyniesie 100 z³ w podmiotach niepublicznych
- wskazuje minister El¿bieta Rafalska.
Program Maluch+ 2019: zmiany w zak³adaniu i prowadzeniu ¿³obków
Do tej pory, chc±c za³o¿yæ lub prowadziæ ¿³obek, trzeba by³o mieæ miejsce, gdzie znajduj± siê co najmniej dwie sale przeznaczone dla dzieci. Przepis zosta³ jednak zniesiony. Dlaczego? Poniewa¿ by³ on pozosta³o¶ci± po czasach, kiedy w ¿³obkach przebywa³o du¿o dzieci do 1. roku ¿ycia, a maluchy le¿akowa³y w du¿ych stacjonarnych ³ó¿eczkach.
Kolejna zmiana to normy ¿ywieniowe dla najm³odszych, a tak¿e obowi±zkowe szkolenia z pierwszej pomocy dla opiekunów i wolontariuszy. Rozszerzono równie¿ katalog podmiotów, które mog± zak³adaæ ¿³obki i kluby dzieciêce, a tak¿e osób, które mog± zostaæ opiekunami dziennymi lub mog± zatrudniaæ opiekunów dziennych.
W ubieg³ym roku na portalu Emp@tia umieszczone zosta³y informacje dotycz±ce placówek opieki nad dzieæmi do lat 3. Mo¿na siê z nich dowiedzieæ miêdzy innymi, jakie s± godziny otwarcia, wysoko¶æ op³at, liczba zapisanych dzieci i dane kontaktowe.
-
Pedagog o pracach domowych: Rodzice w prywatnych szko³ach chc±, aby by³o zadawane
-
Co prowadzi do rozwodu? Psychologowie daj± wskazówki. Tych 30 b³êdów nie pope³niajcie
-
Wdowa z dwójk± dzieci: Jestem nie do pary, ale chodzê na imprezy
-
Najpopularniejsze imiona dla dzieci ostatniej dekady. Teraz to Zuzanna i Antoni, a 10 lat temu?
-
Dziecko z wredn± min± podbija serca internautów. "Wygl±da tak na ka¿dym zdjêciu" - twierdzi mama
- Umowa na zastêpstwo a ci±¿a - co warto wiedzieæ?
- Seplenienie: przyczyny, rodzaje wady, æwiczenia
- Ci±¿a na wypowiedzeniu. Jak zmienia siê sytuacja pracownicy?
- Dziadkowie uprowadzili wnuka. Stwierdzili, ¿e: "Chodzi o dobro dziecka"
- Promocje na ¦wiêta w dyskontach. Inteligentny robot sprz±taj±cy u³atwi porz±dki