PiS przygotował nowy program socjalny dla szkół. Wśród zmian m.in. 40-minutowe przerwy między lekcjami

Od przyszłego roku w każdej szkole będzie dostępna dla uczniów jadalnia, w której będą mogli jeść posiłki przyniesione z domu. Z kolei dwa lata później ruszy program obowiązkowych stołówek z ciepłymi obiadami.

W każdej szkole od 1 września 2019 roku będzie dostępna jadalnia, w której uczniowie będą mogli jeść posiłki przyniesione z domu. A już od 2021 roku wszystkie szkoły muszą zapewnić im ciepłe obiady na stołówkach. Częściowo będą one płatne. Jednak nie wszyscy uczniowie muszą je wykupywać.

To założenia nowego programu "Stołówka szkolna", który został opracowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O sprawie poinformowała "Rzeczpospolita".

Dłuższe przerwy

Aby ułatwić uczniom spożywanie posiłków w szkole, zmieniona będzie także długość przerw między lekcjami. Każda krótka przerwa ma trwać minimum 10 minut. Z kolei długa przerwa (nazywana w wielu szkołach "obiadową") ma być wydłużona aż do 40 minut.

Zupa z proszku i mielone - to jedzą dzieci w szkolnych stołówkach >>

Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Czy to rozwiąże problem?

Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztował nowy program. Jednak szacuje się, że koszt utrzymania jednej stołówki szkolnej wynosi około 300 tys. złotych rocznie.

Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej, program "Stołówka szkolna" powstał w trosce o zdrowie dzieci. O problemie żywienia w szkołach mówi się od lat. Ostatnio kwestia ta była wspominana w kontekście otyłości polskich dzieci. Przypomnijmy, że tyją one najszybciej w Europie.

Raport NIK z 2017 roku na temat żywienia dzieci w szkołach wskazywał, że aż 22 proc. polskich uczniów ma nieprawidłową masę ciała. W gronie tym znalazły się nie tylko dzieci z nadwagą i otyłością, ale także niedowagą.

Jak podkreślają twórcy raportu, częściową odpowiedzialność za ten stan ponoszą szkoły. W raporcie wśród czynników sprzyjających tyciu wymieniono brak stołówek szkolny. Przez to wielu uczniów nie je w trakcie dnia ciepłych posiłków i zastępuje je niezdrowymi zamiennikami.

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA