Blogerka radzi, jak wybrać placówkę do porodu. Tłumaczy, czym jest referencyjność szpitala

Przyszłe mamy często zastanawiają się, jak rodzić - wybrać cesarkę czy poród naturalny? Według blogerki kobiety w ciąży powinny zastanowić się nad jeszcze jedną ważną kwestią: w którym szpitalu ich dziecko ma przyjść na świat?

We wpisie Jak dobrze wybrać szpital do porodu, Agnieszka, autorka bloga Agumama, przekonuje, że nad tym, w którym szpitalu twoje dziecko przyjdzie na świat, powinnaś zacząć myśleć jak najwcześniej.

Szpital szpitalowi nierówny więc dobrym pomysłem jest porozmawianie z kobietami, które już mają dzieci o tym, jakie były ich doświadczenia z poszczególnymi placówkami. Jeśli żadna z kobiet w twoim otoczeniu nie może ci pomóc, zawsze warto spytać o to na forum internetowym dla mam.

Jak daleko od domu?

Według Agnieszki istnieje kilka ważnych czynników, na które należy zwracać uwagę podczas wybierania szpitala. Pierwszym jest jego odległość od domu. Według autorki wpisu pobyt w placówce, która jest położona w pobliżu twojego miejsca zamieszkania, jest wygodniejszy. Po pierwsze, łatwiej do niego dojechać po rozpoczęciu się akcji porodowej. Drugim ważnym argumentem jest to, że twoi bliscy (dziadkowie czy tata dziecka) będą mieli do ciebie łatwiejszy dojazd.

Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne? [EDZIECKO]

Za lekarzem, za położną...

Agnieszka radzi też wybrać szpital, w którym pracuje zaufany personel. Według blogerki prawdziwym skarbem dla ciężarnej kobiety jest opiekuńcza i troskliwa położna. Jeśli przyszła mama poznała taką np. podczas zajęć w szkole rodzenia, może zapytać się jej, w jakim szpitalu pracuje i, czy mogłaby być przy tobie podczas porodu.

O to samo możesz spytać też lekarza, który prowadzi twoją ciążę. Według Agnieszki poczujesz się pewniej w trakcie porodu, będąc pod opieką specjalisty, który wie, jak przebiegała twoja ciąża od samego początku.

Stopień szpitala

Interesującą wskazówką jest sprawdzenia stopnia referencyjności szpitala położniczego. Agnieszka wyjaśnia, że chodzi tu o to, w jakim stopniu dany szpital jest wyspecjalizowany w odbieraniu porodów. Według blogerki informację tę można znaleźć na stronie internetowej szpitala.

Szpital pierwszego stopnia przyjmuje kobiety, których ciąże przebiegały prawidłowo. Do szpitala drugiego i trzeciego stopnia przyjmowane są kobiety w ciąży zagrożonej, przy czym szpitale trzeciego stopnia są szpitalami klinicznymi, przystosowanymi do zajmowania się szczególnie ciężkimi przypadkami.

Grunt to plan

Agnieszka radzi wszystkim ciężarnym, żeby zastanowiły się, w jaki sposób chcą rodzić. Czy chciałabyś, żeby na sali obecny był partner? Czy chcesz swobodnie poruszać się podczas porodu? Czy wyrażasz zgodę na nacięcie krocza? Według blogerki uświadomienie sobie tego, jak ma przebiegać poród i sporządzenie jego planu, jest bardzo pomocne w wybraniu odpowiedniego szpitala.

Gdy będziesz już wiedziała, czego oczekujesz od szpitala i wybierzesz kilka placówek, w których mogłoby przyjść na świat twoje dziecko, Agnieszka radzi odwiedzić kilka położniczych oddziałów. Na takie wizyty należy się wcześniej umówić. Blogerka radzi zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

Czy każda kobieta rodzi jedna obok drugiej, oddzielone tylko ściankami działowymi, jak jest wyposażona, jak wyglądają sale dla mam, czy mają osobne łazienki, czy jedną wspólną na korytarzu? Nawet jeżeli nie jesteś bardzo wymagająca, to wbrew pozorom, to są dość istotne kwestie, gwarantujące komfort w trakcie porodu.

To też może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.