Na nocniku od pierwszych dni życia - dla niektórych norma, dla innych dziwactwo. "Wysadzała nawet do zlewu"

Bezpieluchowe wychowanie wzbudza kontrowersje od lat. Mimo, że wiele osób chwali tę metodę wychowawczą, dla niektórych rodziców to nadal niezrozumiała fanaberia.

Na naszym forum pojawił się wątek na temat bezpieluchowego wychowania dziecka. Dyskusję rozpoczęła jedna z mam, której koleżanka od jakiegoś czasu interesuje się ekologicznymi trendami - ostatnio spodobała jej się właśnie idea bezpieluchowego wychowania. A że niedługo sama zostanie mamą, już zapowiedziała, że zrezygnuje z używania pieluszek. Wątek sprowokował także dyskusję między rodzicami.

Zobacz wideo

"Jakieś przerażające to było"

Przeciętne dziecko zaczyna korzystać z nocnika mniej więcej w drugim roku życia. To dla malucha duży przełom. Wiele dzieci po rozstaniu z pieluchą czuje się bardziej dorosłe. Jednak dzieci wychowane zgodnie z bezpieluchowym trendem, z pieluszką nie mają do czynienia nigdy.

Dla wielu osób widok kilkutygodniowego maleństwa na nocniku może być naprawdę sporym zaskoczeniem. Napisała o tym forumowiczka o nicku Disco-ball:

Spotkałam raz matkę z dwójką dzieci (2 lata i 3 tygodnie) na seansie filmowym. Dziewczyna to młodsze dziecko wysadzała na nocnik! Co chwilę! Najbardziej niepokoiła mnie siedząca pozycja dla takiego maluszka. Jakieś przerażające to było.

Rodzice, którzy decydują się na bezpieluchowe wychowanie, mają wytłumaczenie dla swojej decyzji. Ich zdaniem rozpoczęcie wysadzania na nocnik w starszym wieku może być nieskuteczne, bo kilkumiesięczne dziecko będzie już przyzwyczajone do pieluch.

"Mi by się znudziło po jednym dniu!"

To niejedyny problem, który zauważają dyskutanci. Rezygnacja z pieluch u dziecka to spore wyzwanie też dla rodzica. W trakcie wyjść z domu trzeba mieć ze sobą jakiś pojemnik i ubrania na zmianę. Poza tym za każdym razem, gdy maluch chce zrobić kupkę, potrzebna jest interwencja rodzica. Wielu osobom wydaje się więc to zbyt czasochłonne. Napisały o tym forumowiczki o nickach Butch_cassidy i Ichi51e:

Trzeba non stop patrzeć na nie i błyskawicznie wysadzać. Mi by się znudziło po jednym dniu!
Założę się, że te eko-matki rezygnują po 3 miesiącach!

Z kolei Ga-ti opisuje historię swojej znajomej, która wychowywała bezpieluchowo swoje dziecko:

Wszędzie chodziła z nocnikiem i torbą ciuchów na zmianę. Np. w moim domu wysadzała nawet do zlewu. Jej dziecko, jej sprawa. Ja patrzyłam szeroko otwartymi oczami i zastanawiałam się, co by mnie zmusiło do takich ceregieli.

Forumowiczka Bei zwróciła uwagę an jeszcze inny problem:

Ciekawe, jak taka mama będzie sobie radzić bez pieluch zimą. Jest zimno, będzie mogła to praktykować tylko w domu.

Coraz popularniejszy trend

Mimo że wielu rodzicom metoda wydaje się dziwaczna, bezpieluchowe wychowanie od kilku lat jest coraz popularniejsze. Ten trend posiada nawet swoją nazwę - Natural Infant Hygiene (pol. Naturalna Higiena Niemowląt).

Autorką terminu jest Ingrid Bauer, która kilkanaście lat temu opublikowała książkę "Bez pieluch od urodzenia. O naturalnej higienie niemowląt". Bauer posuwa się w niej m.in. do stwierdzenia, że używanie pieluch jest sprzeczne z podstawowymi prawami człowieka.

Negatywne skutki

Niektórzy rodzice biorący udział w dyskusji na naszym forum dostrzegają poważniejsze wady metody niż czasochłonność i niewygoda. Ich zdaniem zmuszanie do nocnika od najwcześniejszych dni życia, maluchowi może się najzwyczajniej w świecie nie podobać.

Nie są to wyłącznie przypuszczenia rodziców. Niektórzy specjaliści zarzucają metodzie, że dziecko przez takie wychowanie może kojarzyć potrzeby fizjologiczne z dyskomfortem psychicznym. Tak twierdzi m.in. amerykański pediatra T. Berry Brazelton.

Rodzice zafascynowani metodą, nie przejmują się jednak tego typu argumentami. Ich zdaniem takie rozwiązanie to wyraz szacunku dla dziecka. Dzięki temu nigdy nie leży ono w odchodach. Poza tym uczy się czystości od pierwszych dni życia.
 
Zobacz także:

Zdjęcie dziecka, które sika do kubka przy restauracyjnym stoliku podzieliło ludzi: 'Patologia!', 'Kreatywna mama!'

Problemy z nocnikiem? W jaki sposób możemy pomóc dziecku? [PYTAMY EKSPERTA]

Właścicielka wyprosiła ją z kawiarni za zmienienie dziecku pieluchy. Postąpiła słusznie?

Więcej o:
Copyright © Agora SA