Rasistowski atak na muzułmańskie dziecko. Życzono mu śmierci łóżeczkowej

W austriackiej prasie tradycyjnie informuje się o pierwszym dziecku urodzonym w nowym roku. Zwykle nie wiązało się to z kontrowersjami. Tym razem jednak wiadomość wywołała lawinę nieprzyjaznych komentarzy.

O austriackim pierwszym noworodku do tej pory rzadko mówiono poza granicami tego kraju. Teraz jednak o tej tradycji informują media na całym świecie.

Życzenia śmierci łóżeczkowej

Wszystko za sprawą zdjęcia, które dołączono do tegorocznego ogłoszenia. Widzimy na nim lekarzy wraz z radosnymi rodzicami urodzonej w 47. minucie 2018 roku Asel. Obrazek wywołał lawinę rasistowskich komentarzy. Przyczyną było prawdopodobnie muzułmańskie nakrycie głowy mamy dziewczynki.

Na Facebooku gazety "Heute" pojawiły się nie tylko komentarze z rasistowskimi hasłami, lecz także żądania deportacji rodziny. Co najgorsze, dziewczynce życzono śmierci łóżeczkowej. Jak poinformowała gazeta, większość z komentarzy została już usunięta. Jednak redakcja "Heute" prowadzi obecnie dochodzenie, czy nie naruszyły one przepisów o podżeganiu do nienawiści i mowie nienawiści.

"Kiedyś to się dzieci biło, ale to był błąd". Przejmująca kampania przeciw przemocy wobec dzieci [WIDEO]

Obrona rodziny

Nienawistny atak na muzułmanów wywołał zdecydowaną reakcję austriackiego Caritasu, który rozpoczął kampanię wsparcia rodziny Asel w social mediach. Ma ona być wyrazem sprzeciwu wobec rasistowskich haseł.

Działacze katolickiej organizacji przyznają, że nie spotkali się jeszcze z taką falą nienawiści wobec małego dziecka. - Już w pierwszych godzinach życia ta słodka dziewczynka była celem nienawistnych ataków w Internecie - skomentował dyrektor austriackiego Caritasu Klaus Schwertner. - To nowy wymiar internetowej przemocy, która dotyka niewinnego dziecka - dodał działacz.

Kontekst polityczny

O sprawie głośno jest już poza granicami Austrii. Wiele osób i organizacji potępia nienawistne komentarze. Jeszcze inni dopatrują się w tej sprawie kontekstu politycznego. Niedawno koalicjantem rządzącej Austriackiej Partii Ludowej została skrajnie prawicowa Wolnościowa Partia Austrii, która w kampanii przed wyborami parlamentarnymi posługiwała się antyimigranckimi hasłami. To zdaniem niektórych komentatorów mogło ośmielić internautów do wyrażania rasistowskich poglądów.

Zobacz także:

Sztuka rozmowy, lekcja tolerancji

Cyberprzemoc - rzeczywistość polskich uczniów? "Nie stosuj. Nie lajkuj. Nie udostępniaj"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.