Na tych oddziałach brakuje nowoczesnego sprzętu, co zmniejsza szanse małych pacjentów. Wesprze je WOŚP

Już 14 stycznia odbędzie się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku głównym celem akcji jest wsparcie podstawowych oddziałów neonatologicznych.

Neonatologia, czyli dziedzina medycyny zajmująca się dziećmi w okresie noworodkowym, będzie wspierana przez WOŚP już po raz siódmy. Dzięki poprzednim zbiórkom na tego typu oddziały trafiły już 3 844 urządzenia medyczne, których wartość wyniosła 121 909 333,39 zł.

Potrzebny jest nowszy sprzęt

Sprzęt zakupiony przez WOŚP (m.in. nowoczesne inkubatory) był przez lata podstawą nowoczesnego wyposażenia na polskich oddziałach neonatologicznych. Jednak po raz ostatni neonatologia została wsparta przez orkiestrę w 2013 roku. A pięć lat to w tej dziedzinie sporo. Od tego czasu wiele się zmieniło, a polskie oddziały neonatologiczne zgłaszają ogromne potrzeby.

- Oddziały proszą nas często o zastępowanie urządzeń przekazanych kiedyś przez WOŚP, które się wyeksploatowały, sprzętem nowym i nowoczesnym. Ponadto w ostatnim czasie w Polsce rośnie liczba urodzeń. To oczywiście cieszy, ale uwypukla jednocześnie problem coraz częściej zdarzających się przypadków, kiedy na świat przychodzą dzieci, głównie wcześniaki, które od pierwszych chwil życia wymagają intensywnej opieki medycznej - powiedziała Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Członek Zarządu oraz Dyrektor ds. Medycznych Fundacji WOŚP.

Dlaczego będą wspierane oddziały podstawowe?

Cel tegorocznej akcji wiąże się konkretnie ze wsparciem podstawowych oddziałów neonatologicznych. Warto to doprecyzować. W naszym kraju funkcjonuje trzystopniowy podział tego typu placówek. Różnią się one między sobą poziomem specjalizacji.

Większość z nich to właśnie oddziały podstawowe, które obejmują I i II stopień referencyjności. Z kolei III stopień to wyspecjalizowane jednostki, na które trafiają noworodki wymagające najbardziej intensywnej i specjalistycznej opieki medycznej. 

W tym roku wsparte zostaną oddziały podstawowe, dlatego że to na nich brakuje nowoczesnego sprzętu. Zdarza się, że kobieta jeszcze przed porodem jest skierowana na oddział wyspecjalizowany, jednak nie jest to reguła. Z kolei przenoszenie dzieci, które wymagają specjalistycznej pomocy na oddziały III stopnia, wiąże się z dużym ryzykiem. Dodatkowo sytuację utrudnia fakt, że czekanie na odpowiedni transport zajmuje czasami zbyt wiele czasu.

Dzięki wsparciu WOŚP wcześniaki, których życie jest zagrożone, będą mogły być ratowane także na oddziałach podstawowych. Po tegorocznym finale zostaną one doposażone w najnowocześniejszy sprzęt - m.in. innowacyjne inkubatory, stanowiska do resuscytacji i aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania.

Wcześniaki w Polsce

Zgodnie z ustaleniami Światowej Organizacji Zdrowia wcześniaki to dzieci urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Każdego roku w Polsce rodzi się ich około 30 tysięcy, w tym około trzy tysiące wcześniaków skrajnych, czyli urodzonych przed 28. tygodniem życia. Obecnie dzięki postępowi w neonatologii udaje się uratować nawet bardzo małe dzieci, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się nierealne.

Finał już 14 stycznia

Finał 26. WOŚP odbędzie się już 14 stycznia. W tym dniu w całym kraju odbędą się koncerty i innego typu akcje, m.in. biegi i licytacje. Relację z obchodów będzie można śledzić na antenach TVN, TVN 24 i TTV.

Jak podkreślają organizatorzy, decydują się na cel zbiórki, muszą mieć pewność, że uda im się zrealizować zobowiązanie.

- Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować - powiedział Jerzy Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Gazeta.pl, jak co roku, gra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Zbierzmy razem rekordową sumę! Żeby wesprzeć WOŚP, kliknijcie w TEN link.

Zobacz także:

Mama Wiktorii urodzonej w 23 tygodniu ciąży: Córka miała rodzić się w maju, przyszła na świat w styczniu. Ważyła tyle, co pół paczki cukru [ROZMOWA]

Jak obiecał, tak zrobił. Rzecznik Praw Dziecka spotkał się z 10-letnią Antosią i udzielił jej wywiadu

Więcej o:
Copyright © Agora SA