Dwa lata temu na porodówkach zabrakło miejsc. Co ma z tym wspólnego świąteczna atmosfera?

Dlaczego najwięcej dzieci rodzi się we wrześniu? Zdaniem naukowców główny wpływ na to ma zimowo-świąteczna atmosfera, która zachęca do seksu.

Dwa lata temu na wielu polskich porodówkach we wrześniu zabrakło miejsca dla przyszłych mam (m.in. w Gdańsku i we Wrocławiu). Nie było to jednak dzieło przypadku. Okazuje się, że w tym miesiącu rodzi się najwięcej dzieci.

Wrześniowe dzieci w większości

Ta tendencja rzuca się w oczy także w codziennym życiu. - W tym roku mój syn zaczął uczęszczać do jednego z warszawskich przedszkoli. Podczas pierwszego spotkania rodziców musieliśmy zapisać daty urodzin naszych dzieci. Co ciekawe, tylko czworo dzieci z grupy nie urodziło się we wrześniu - opowiada Joanna. - Cała reszta, czyli 12 na 16 dzieci, urodziny ma właśnie w tym miesiącu - dodaje.

Podobną obserwację miała Paulina w trakcie przedstawienia w przedszkolu swojej córki. - Obejrzeliśmy z mężem tabelkę z datami urodzin dzieci z grupy naszej córki. Od razu było widać, że 14 na 17 dzieci urodziło się właśnie we wrześniu - opowiada.

Kiedy rodzi się najwięcej dzieci? Statystyki zdradzają, który dzień upodobały sobie noworodki

Obserwacje obu mam znajdują potwierdzenie w statystykach. Z danych GUS za rok 2016 wynika, że to właśnie we wrześniu przychodzi na świat największa liczba dzieci. Urodziło się wówczas aż 35 tys. maluchów. Rekordowym dniem w skali roku był 13 września, kiedy to przyszło na świat 1447 dzieci.

Dlaczego uwielbiamy świąteczno-noworoczny seks?

Zjawisko to dotyczy nie tylko Polski. W innych częściach świata późnym latem i wczesną jesienią także rodzi się najwięcej maluchów. Kwestią zajęli się amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Indiany. Wyniki badań opublikowano w "Scientific Reports".

Zdaniem badaczy uwielbiamy świąteczno-noworoczny seks, dlatego najwięcej dzieci rodzi się mniej więcej dziewięć miesięcy później. Wpływają na to m.in. odpoczynek i spokój, który nam wtedy towarzyszy. Poza tym mamy wówczas zwykle więcej czasu dla siebie.

Jak to sprawdzono? Naukowcy przeanalizowali zachowania w sieci użytkowników serwisu Google aż ze 130 krajów. Wzięto pod uwagę wyniki z dziesięciu ostatnich lat. Na podstawie postów i wyszukiwanych fraz badaczom udało się ustalić, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku znacznie wzrasta nasze zainteresowanie seksem.

Zimą sperma jest najlepsza?

Jest jeszcze inna przyczyna, tym razem natury biologicznej. Badania naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev wykazały, że wówczas liczba plemników w nasieniu jest największa. Zmniejsza się ona z kolei latem i jesienią.

W jaki sposób warunki pogodowe wpływają na jakość męskiego nasienia? W badaniu przebadano aż 6455 próbek nasienia i na tej podstawie stwierdzono, że gdy jądra są przegrzane, pracują mniej wydajnie. Naukowcy podkreślają jednak, że ich badania nie mają na celu zniechęcania par do starania się o dziecko o innych porach roku. Była to po prostu jedna z prób wyjaśnienia, dlaczego najwięcej dzieci rodzi się późnym latem i wczesną jesienią.

Zobacz także:

Najszczęśliwsze pary: ona ładna, on brzydki. Co jeszcze mówi nauka?

Dlaczego kobiety naprawdę uprawiają seks? 'Bo mi go żal' [PRAWDZIWE POWODY]

Kiedy mężczyzna szuka żony... Jakie cechy kobiety są wówczas dla niego najważniejsze?

Więcej o:
Copyright © Agora SA