Marek Kondrat przypomniał o temacie późnego ojcostwa. Dojrzały wiek ojca to wada czy zaleta?

O temacie późnego ojcostwa zrobiło się głośno za sprawą ciąży Antoniny Turnau, która będzie miała dziecko z 67-letniemu Markiem Kondratem. Zapytaliśmy eksperta o to, jak dojrzały wiek ojca wpływa na dziecko.

Antonina Turnau i Marek Kondrat to para, która od początku wzbudzała spore emocje. Szokowała przede wszystkim różnica wieku między partnerami. Antonina jest o 38 lat młodsza od swojego męża. Informacja o ciąży wzbudziła więc równie duże zainteresowanie.

"Dziecko zamiast ojca będzie miało pradziadka"

Luciano Pavarotti miał 68 lat, gdy został ojcem, a Mick Jagger był jeszcze o 5 lat starszy. Takich przykładów wśród światowych gwiazd znajdziemy znacznie więcej. Wydawałoby się więc, że we współczesnych czasach późne ojcostwo nie powinno już nikogo szokować ani oburzać. Jednak pod artykułami na temat ciąży Antoniny Turnau pojawiło się wiele krytycznych komentarzy:

Totalna ignorancja, dziecko będzie miało 10 lat, a ojciec prawie 80.
Gratulacje, choć trudno będzie siedemdziesięciolatkowi pokazać ojcowski autorytet w takim wieku.
Biedne dziecko, zamiast ojca będzie miało pradziadka.

Negatywne komentarze pod artykułami znacznie przeważały nad tymi pozytywnymi. Dlaczego wielu osobom tak trudno jest zaakceptować fakt, że ktoś w dojrzałym wieku zdecydował się na ojcostwo? Czy rzeczywiście jest to takie złe dla dziecka?

Aspekt medyczny

Jedna z największych obaw przed późnym ojcostwem wiąże się z narażeniem potomstwa na choroby. Jedno z największych badań na ten temat przeprowadzili naukowcy z Indiana University w USA i szwedzkiego Karolinska Institute. Przebadano wówczas 2,6 milionów osób, których ojcowie mieli od 24 do 45 lat. Okazało się, że u dzieci starszych ojców podwyższone jest ryzyko wystąpienia ADHD, autyzmu, schizofrenii i zaburzeń dwubiegunowych. Zwiększa się także skłonność do uzależnień.

Zdaniem amerykańskich i szwedzkich naukowców wynika to z faktu, że wraz ze starzeniem się mechanizmów wytwarzających spermę, wzrasta ryzyko pojawienia się mutacji. Pojawia się wówczas wiele uszkodzonych plemników, które ich zdaniem przyczyniają się do pojawienia się tego typu zaburzeń.

Zegar biologiczny? Tyka nie tylko dla kobiet

"Nauczycielka powiedziała, że mój dziadek już czeka"

Przeciwnicy późnego ojcostwa zazwyczaj, którzy nie zajmują się tym naukowo, zwracają uwagę na inne problemy. Często mówi się o tym, że potomstwo narażone jest na traumę w przypadku przedwczesnej śmierci ojca. Przeciwnicy podkreślają także, że takie rozwiązanie naraża dziecko na nieprzyjemne uwagi ze strony rówieśników. Jednak koledzy ze szkoły potrafią być złośliwi także z wielu innych powodów. Nie wydaje się więc, że taki argument mógłby przekonać kogoś do rezygnacji z posiadania potomstwa.

Tata Kamili miał 70 lat, gdy zaczynała naukę w szkole podstawowej. Kamila przyznaje, że kilka razy doświadczyła z tego powodu nieprzyjemności. Były to jednak sporadyczne sytuacje. Szczególnie w pamięci zapadł jej incydent z pewną nauczycielką. - Gdy tata przyszedł odebrać mnie ze szkoły, pani powiedziała, że mój dziadek już czeka. Było mi głupio i tata także chyba poczuł się źle - wspomina.

Z perspektywy czasu Kamila bardzo docenia swoją relację z ojcem. Miał dla niej sporo czasu i zrozumienia, co teraz wydaje jej się szczególnie cenne w procesie wychowania. - A głupie żarty znajomych z podstawówki nie powinny nikogo zniechęcać do późnego ojcostwa - dodaje.

SPRAWDŹ SWÓJ HOROSKOP NA 2018 ROK

"Dziecko jest wymarzone i wyczekane"

Psychologowie, podobnie jak nasza rozmówczyni, patrzą na zjawisko przychylnym okiem. Często podkreślają, że jedną z największych zalet późnego ojcostwa jest to, że decyzja o posiadaniu dziecka jest dobrze zaplanowana i przemyślana. - Dziecko jest zwykle wymarzone i wyczekane i dzięki temu już na samym początku dostaje od swojego ojca ogromną dawkę miłości - mówi Joanna Gruhn Devantier, psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeutka, założycielka poradni Dom Rozwoju.

Specjalistka przypomina, że w późniejszym wieku ojcowie mają już zazwyczaj dość stabilną sytuację zawodową, dzięki czemu mogą dużo bardziej zaangażować się w życie dziecka, dzielić obowiązki z matką lub przejąć większą ich część. Z kolei czas i uwaga poświęcone dziecku wpływają pozytywnie na jakość więzi tworzącej się pomiędzy nim a rodzicem.

Zaangażowanie i pozytywny nastrój rodzicielski

- Tezy te potwierdzają badania*, które wykazują, że starsi ojcowie częściej łączą w sobie takie cechy jak duże zaangażowanie w życie dziecka i pozytywny nastrój rodzicielski. Co więcej, spędzają ze swoimi dziećmi więcej czasu i są w stosunku do nich bardziej opiekuńczy - dodaje Joanna Gruhn Devantier.

Poza tym w dojrzalszym wieku mężczyzna dużo lepiej zna sam siebie. Wie, jak reaguje na różne sytuacje, kiedy czuje dyskomfort, jakie są jego potrzeby i granice. Wiedzę tę może więc wykorzystać w relacji z dzieckiem. - Na przykład gdy mówi mu o tym, co przeżywa i pokazuje, jakim jest człowiekiem. Dzięki temu dziecko również uczy się wyrażać swoje emocje i potrzeby - mówi ekspert.

Z dzieckiem trzeba rozmawiać

Ekspert przypomina także, że posiadanie dojrzałego ojca to cecha, która będzie wyróżniać dziecko spośród rówieśników. - Może zdarzyć się, że będzie spotykało się z żartami lub nieprzyjemnymi komentarzami. Dlatego niezwykle ważna jest rozmowa z dzieckiem na ten temat. Rodzice powinni mówić o tym wprost, że tata różni się nieco od innych ojców i pytać o to, jak dziecko się z tym czuje - podsumowuje Joanna Gruhn Devantier.

* Ekspert powołuje się na badania:

- D. Terri Heath (1994), The Impact of Delayed Fatherhood on the Father-Child Relationship, "The Journal of Genetic Psychology", nr 155.

- Cooney, T., Pedersen, F., Indelicato, S., & Palkovitz, R. (1993), Timing of Fatherhood: Is "On-Time" Optimal?, "Journal of Marriage and Family", nr 55.

Zobacz także:

Rodziły mając 70 lat - poznaj najstarsze matki świata

50-letnia Janet Jackson potwierdza, że jest w ciąży! Czy późne macierzyństwo spodoba się i Polkom? [ROZMOWA]

Więcej o:
Copyright © Agora SA