Jak zachować dobry wygląd w ciąży? Ekspert rozwiewa 6 najczęstszych wątpliwości

Nie trzeba rezygnować z depilacji woskiem, a rozstępom da się zapobiec. O czym jeszcze musi wiedzieć przyszła mama? Rozwiewamy najpowszechniejsze wątpliwości dotyczące dbania o urodę w ciąży.

Nawet gdy ciąża jest planowana, zmiany w wyglądzie są zazwyczaj bardzo uciążliwe dla kobiet. Oprócz dodatkowych kilogramów i rozstępów często pojawiają się także przebarwienia, trądzik, nadmierne owłosienie. Co więcej, dbanie o urodę w tym okresie staje się stresujące, ponieważ trudno znaleźć rzetelne informacje na temat w pełni bezpiecznych zabiegów. Sprawę utrudniają także różne przesądy i mity, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Kobieta w ciąży powinna kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Jednak w żadnym wypadku nie powinna całkowicie zapominać o sobie. Co jest więc w pełni bezpieczne, a o czym należy zapomnieć? Wraz z ekspertem odpowiadamy na sześć najpowszechniejszych pytań dotyczących dbania o urodę w ciąży.

Czy można zapobiec rozstępom w trakcie ciąży?

Dobra wiadomość dla wszystkich przyszłych mam - rozstępom da się zapobiec jeszcze przed ich pojawieniem się.

- Musimy przede wszystkim zapomnieć o powiedzeniu, że w ciąży jemy za dwoje, aby nie dopuścić do zbyt dużego przyrostu masy ciała. Nagła nadwaga sprzyja rozstępom. To najważniejsza, podstawowa metoda - mówi dr Ewa Rybicka z kliniki medycyny estetycznej Estetica Nova w Warszawie.

Ekspert dodaje, że w okresie ciąży ważne jest także masowanie oraz natłuszczanie skóry - szczególnie w obrębie piersi i brzucha. To doskonałe sposoby na to, aby uodpornić nasze ciało na rozstępy. Dodatkowo taką prewencyjną terapię należy wesprzeć odpowiednimi olejkami zapobiegającymi ich powstawaniu, które uelastycznią skórę.

Zobacz także: Kawa w ciąży - czy szkodzi?

Jak w bezpieczny sposób pozbyć się nadmiernego owłosienia?

Ciąża to okres, kiedy kobiece hormony szaleją. Z tej przyczyny często zdarza się, że panie, które wcześniej nie miały tego problemu, zaczynają skarżyć się na nadmierne owłosienie. To zazwyczaj spora bolączka estetyczna - zwłaszcza, gdy włosy pojawiają się w nietypowych miejscach (np. na brzuchu czy na pośladkach). - W trakcie ciąży nic z tym nie zrobimy. Problem sam się nie rozwiąże, więc możemy zacząć działać dopiero po okresie karmienia piersią. W takich przypadkach zazwyczaj zaleca się zabiegi laserowe, które umożliwiają pozbycie się owłosienia na stałe - mówi dr Ewa Rybicka.

Jakie rozwiązania są więc bezpieczne jeszcze w okresie ciąży? Kiedyś temat depilacji woskiem wzbudzał spore kontrowersje. Powszechnie uważano, że metoda ta jest niebezpieczna, gdyż sprawia zbyt duży ból ciężarnej. - To kwestia bardzo indywidualna. Jeśli przed ciążą, kobieta przyzwyczaiła się do tego typu zabiegów, to może z nich nie rezygnować. Niektóre panie pozbywają się w ten sposób włosów nawet z okolic bikini. Taki krótkotrwały ból nie powinien mieć wpływu na ciążę - mówi ekspert.

Obecnie w ofercie niektórych salonów kosmetycznych znajdują się mniej bolesne zabiegi depilacji woskiem dla przyszłych mam. Warto więc poszukać takich miejsc. To dobre rozwiązanie, gdyż w ten sposób pozbywamy się niechcianych włosków na dłuższy okres niż przy użyciu maszynki do golenia czy kremu.

Czy należy przestać dbać o paznokcie?

Kiedyś powszechnie uważano, że w okresie ciąży należy zaprzestać jakiegokolwiek dbania o paznokcie. Jednak obecnie wiadomo już, że takie restrykcyjne podejście to spora przesada.

Najważniejsza zasada, o której powinny pamiętać ciężarne, odnosi się do paznokci akrylowych. W okresie ciąży są one całkowicie zakazane, gdyż w ich składzie znajdują się najbardziej toksyczne rozpuszczalniki. Z kolei bardzo popularny obecnie manicure hybrydowy jest bezpieczny.

Jak dowiadujemy się z "Księgi ciąży" (wyd. Mamania, Warszawa 2014), w przypadku, gdy decydujemy się na domowy manicure, musimy pamiętać o tym, aby wykonywać go przy otwartym oknie. Przed zakupem lakieru należy sprawdzić, czy kosmetyk nie zawiera szkodliwych substancji, takich jak ftalany dibutylu DBP i dietylu DEP. Autorzy poradnika podają także kilka zasad, o których powinny pamiętać ciężarne korzystające z usług salonów kosmetycznych. Na zabiegi najlepiej zapisywać się w godzinach porannych, gdy pomieszczenia nie są napełnione jeszcze oparami stosowanych tam preparatów. Ponadto, warto poprosić o to, aby w trakcie naszej wizyty, nie wykonywano w gabinecie nakładania paznokci akrylowych.

Kiedyś powszechnie uważano, że w ciąży należy zaprzestać jakiegokolwiek dbania o paznokcie.Kiedyś powszechnie uważano, że w ciąży należy zaprzestać jakiegokolwiek dbania o paznokcie. istockphoto

Jak radzić sobie z przebarwieniami na skórze?

Kolejnym powszechnym problemem estetycznym przyszłych mam są przebarwienia na skórze. Tak jak w przypadku nadmiernego owłosienia, wiąże się on ze zmianami w gospodarce hormonalnej kobiety. - Z przebarwieniami takimi jak ostuda czy melazma nie możemy nic zrobić w trakcie ciąży. Możliwa jest jednak profilaktyka, zanim tego typu zmiany się pojawią. Ciężarna powinna kilka razy dziennie w okresach słonecznych nakładać filtry, a jeśli to możliwe unikać wystawiania się na słońce - radzi dr Ewa Rybicka.

Czy farbowanie włosów jest dozwolone?

Farbowanie włosów to kwestia, wokół której narosło chyba najwięcej mitów. Najsłynniejszy z nich to ten, który przekonuje kobiety, że ich dzieci urodzą się rude, jeśli zdecydują się na zmianę koloru włosów. Co najzabawniejsze, ta "wiedza" przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Z tej przyczyny wiele kobiet, które nie są fankami rudego, nadal sceptycznie podchodzi do kwestii farbowania włosów w trakcie ciąży.

Jednak czy ten popularny zabieg jest w pełni bezpieczny? Starsze farby do włosów zawierały znacznie więcej szkodliwych substancji, dlatego powszechnie ciężarnym odradzano farbowania włosów. Obecnie oferta jest znacznie bogatsza - kobiety w ciąży mogą zdecydować się np. na bezpieczne farby bez amoniaku. Inna opcja to naturalne rozwiązanie, czyli henna.

Czy medycyna estetyczna jest bezpieczna?

Jeśli kobieta regularnie korzystała z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, w czasie ciąży musi z nich zrezygnować. To zbyt duże ryzyko, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak zareaguje skóra. Tego typu działania mogą wywołać przebarwienia i inne powikłania. - Wyjątek stanowią bardzo delikatne zabiegi pielęgnujące, np. seria ZO Skin Health. Dają poczucie bardzo nawilżonej, napiętej skóry i przede wszystkim są bezpieczne dla kobiet w ciąży - mówi dr Ewa Rybicka.

Z większości zabiegów z zakresu medycyny estetycznej należy zrezygnować także w okresie karmienia piersią. Organizm kobiety nadal działa pod wpływem innych hormonów, dlatego reakcja skóry jest nieprzewidywalna.

Janusz Pałaszewski: Już dawno udowodniono, że nieprawidłowe BMI bezpośrednio wpływa na jakość plemników

Więcej o:
Copyright © Agora SA