Zmiana czasu na zimowy 2017: kiedy przestawiamy zegarki?

Już niedługo cofniemy zegarki o godzinę. Zmiana czasu na zimowy nastąpi w ostatni weekend października. W tym roku przestawimy zegarki po raz ostatni? Zmiana czasu na zimowy 2017 przejdzie do historii?

Zmiana czasu na zimowy 2017 odbędzie się w nocy z 28 na 29 października. Zegarki cofniemy o godzinę: z 3 na 2.

Zmiana czasu na zimowy. Po co to robimy?

Zegarki przestawiamy dwa razy do roku: zmieniamy czas z letniego na zimowy i odwrotnie - z zimowego na letni. Dlaczego? W ten sposób lepiej wykorzystujemy naturalne światło i oszczędzamy energię. W zimowe poranki będzie widniej, za to wieczorem... powinniśmy po prostu wcześniej iść spać.

Zmiana czasu: regulacje prawne

W Unii Europejskiej zmianę czasu reguluje dyrektywa 2000/84/EC w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego z dnia 19 stycznia 2001 r. Mówi ona o tym, że okres czasu letniego zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a okres czasu zimowego - w ostatnią niedzielę października.

W Polsce zmianę czasu reguluje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021. Jest ono wydane na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

W naszym kraju zegarki przestawiamy dwa razy do roku nieprzerwanie od 1977 r. (wcześniej było to robione nieregularnie, w różnych odstępach czasu i na różnych zasadach).

To już ostatnia zmiana czasu na zimowy?

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych jednogłośnie poparła projekt autorstwa PSL dotyczący rezygnacji ze zmiany czasu. Chodzi o to, by nie przestawiać zegarków w październiku, czas letni miałby być jedynym obowiązującym. To jeszcze nie jest ostateczna decyzja. Projekt musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Sejm i Senat, następnie ustawę musi podpisać prezydent. Jeśli zostanie on przyjęty, zmiany będą obowiązywać od 1 października 2018.

Kiedy musimy przestawić zegarki?

Czy zegarki musimy przestawiać w nocy? Chociaż zapisy mówią o tym, że wskazówkę przestawiamy z godziny 3 na 2, nie musimy wstawać i robić tego w nocy. Większość urządzeń przestawia się automatycznie, a jeśli coś nie wyreguluje się samo, spokojnie można zrobić to rano. Oczywiście jeśli idziesz w niedzielę do pracy, albo czeka cię jakieś ważne wydarzenie, sprawdź, czy twój zegarek pokazuje właściwą godzinę.

Jeśli wybieramy się w nocną podróż pociągiem, spodziewajmy się postoju na trasie - będzie trzeba dopasować się do rozkładu jazdy już po zmianie czasu. Podróż rozpoczniemy w czasie letnim, zakończymy - w czasie zimowym. Przerwy mogą pojawiać się także w systemach bankowych.

Grzałka turystyczna. Pamiętacie ten niezbędnik życia w PRL-u? Zapytaliśmy dzieci, czy widzą do czego mógł służyć ten przedmiot? [WIDEO]

Jak wpływa na nas zmiana czasu?

Mówi się, że zmiana czasu ma także wpływ m.in. na wzrost liczby zawałów serca i wypadków samochodowych. Pozytywem ma być to, że po zmianie czasu na zimowy pośpimy godzinę dłużej. Za to wcześniej będzie robiło się ciemno... Dodatkowo atut spania dłużej jest nieco wątpliwy dla rodziców małych dzieci. Maluchom ciężko wytłumaczyć, że nie muszą wstawać o tej porze co zwykle. Zanim do nowego rytmu przyzwyczają się i mali, i duzi, może minąć trochę czasu.

Kiedy zmienimy czas na letni?

Według rozporządzenia, czas letni środkowoeuropejski w 2018 roku wprowadza się 25 marca. Zegarki przestawimy więc w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 roku. Być może będzie to już ostatnia zmiana i od tej pory będzie nam towarzyszyć jedynie jeden, letni czas.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA