Zastanawialiście się "czemu ząb jest nie w sosie"? Te książki wszystko wam (i waszym dzieciom) wytłumaczą

Czasem my sami nie wiemy, dlaczego dzieją się pewne rzeczy. A jak wytłumaczyć je dzieciom? Owszem, dziś odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziemy w internecie. Ale czy nie jest przyjemniej uczyć się w inny sposób? Czytając książki możemy dowiedzieć się naprawdę dużo!

Zaczęłam od zębów, ponieważ to temat, w którym jestem "na czasie". Moja córka odwiedziła kilka razy gabinet stomatologiczny, przy okazji dokładnie wypytując o każdy sprzęt, oglądając różne plomby, zadając mnóstwo pytań. Na część dostała odpowiedź na miejscu, z innymi musieliśmy się zmierzyć w domowym zaciszu. O zębinie, szkliwie i innych przeczytamy w różnych miejscach, ale słysząc encyklopedyczne wyjaśnienie, córka odpowiadała "aha", po czym... znów o to pytała. Rozwiązaniem okazała się książka. Dzięki serii "Poznaję świat i kropka" autorstwa Rafała Klimczaka, a dokładniej części "Co dzieje się w kosmosie i czemu ząb jest nie w sosie", teraz to nasza sześciolatka uczy nas o zębach. Wydawać by się mogło, że to "tylko" historyjki opowiadające o przygodach fikcyjnych bohaterów. Nic bardziej mylnego. Dzięki nim w głowie małego czytelnika zostaje naprawdę dużo, a wiele spraw zostaje dokładnie wyjaśnionych. Bez zbędnych wykładów.

"Poznaję świat i kropka" to nie tylko opowieści o problemach z zębami. Dzieci dowiedzą się także czegoś o kosmosie, kalendarzach, żarówkach, pajęczej sieci... i wielu, wielu innych rzeczach.

Książki z cyklu "Poznaję świat i kropka" napisane są przyjaznym dla małego odbiorcy językiem, skomplikowane rzeczy przedstawione są tak, że dzieci doskonale je rozumieją. Bohaterowie mają różne problemy, interesują się różnymi rzeczami - tak, jak każdy. A obok nich znajduje się ktoś, kto pomaga mu to wszystko zrozumieć. Dzięki Kropce, Sowie i innym, którzy tłumaczą różne rzeczy, stają się one zrozumiałe nie tylko dla postaci, o której czytamy, ale i dla tych, którzy są po drugiej stronie książki. "Poznaję świat i kropka" to opowiadania, ale i krótkie opisy różnych ważnych rzeczy - na końcu książek znajdziemy ciekawostki, które systematyzują wiedzę, opowiadają o ważnych rzeczach związanych z głównym wątkiem. Dorosłym pomagają przypomnieć sobie różne fakty, u dzieci rozbudzają chęć do poznawania, pomagają rozwijać zainteresowania.

Warto zwrócić uwagę także na szatę graficzną. Nie ma tu typowo encyklopedycznych grafik, ilustracje są kolorowe, a np. taki przekrój zęba wygląda o wiele przyjaźniej.

Odpowiedzi na wiele pytań wydają nam się proste i oczywiste, jednak gdy staramy się mówić o tym, skąd się biorą pory roku, wszystko staje się niejasne, trudne do wytłumaczenia. "Poznaję świat i kropka" wiele ułatwia. Sądzę, że to książki idealne szczególnie dla przedszkolaków, które są ciekawe wszystkiego, co znajduje się wokół. W naszym przypadku sprawdziły się idealnie.

To także może cię zainteresować:

Butla z gazem? Gaśnica? Czym według dzieci jest syfon - kultowy przedmiot PRL-u? [WIDEO]

Więcej o:
Copyright © Agora SA