Z dzieckiem na wakacjach za granicą. O czym pamiętać, gdy wyjeżdżają rodzice, a o czym, gdy zabiera je babcia?

Gdy pakujemy się na wakacje, skupiamy się raczej na ubraniach, a nie na dokumentach. Pamiętamy o zabraniu dowodu lub paszportu i na tym się kończy. Tyle że... nie zawsze nam one wystarczą. O czym jeszcze nie możemy zapomnieć?
O czym pamiętać przed wyjazdem z dzieckiem za granicę? O czym pamiętać przed wyjazdem z dzieckiem za granicę? fot. Shutterstock

Dziecko wyjeżdża za granicę z obojgiem rodziców

Gdy wyjeżdżamy na wakacje całą rodziną, mamy ułatwione zadanie: pamiętać musimy o dokumentach, które umożliwią wyjazd za granicę (dowód osobisty lub paszport). Dziecko musi mieć własne dokumenty, nie jest wpisywane do paszportu rodzica. Warto zabrać ze sobą także książeczkę zdrowia dziecka lub - jeśli przewlekle choruje - dokumentację medyczną.

Cezary Młotek, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Cezary Młotek: Nim rodzice zabiorą dziecko za granicę, muszą postarać się dla niego o dokument tożsamości. Od 2012 roku nie obowiązują już przepisy o paszportach rodziców. Obecnie każde dziecko, które przekracza granice kraju, musi mieć dowód osobisty (na terenie Unii Europejskiej) lub paszport (na całym świecie). Wyrobienie dowodu dla dziecka jest obecnie bezpłatne, procedura wydawania dowodu trwa ok. miesiąca. Dowód osobisty dla dzieci do piątego roku życia jest ważny przez pięć lat od wydania, natomiast dla starszych jest ważny 10 lat od wydania. Jeśli chodzi o paszport, to na jego wydanie również czeka się ok. miesiąca. Koszt paszportu dla dziecka do trzynastego roku życia to 30 zł, dla dzieci starszych - 70 zł. Paszport dla dziecka do trzynastego roku życia jest ważny przez pięć lat od wydania, natomiast dla starszych - 10 lat od wydania. Inne dokumenty niż paszport czy dowód osobisty dziecka nie są wymagane za granicą. Warto jednak rozważyć kwestię wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia dla całej rodziny.

Co, jeśli dziecko wyjeżdża z jednym rodzicem? Co, jeśli dziecko wyjeżdża z jednym rodzicem? fot. Shutterstock

Dziecko wyjeżdża za granicę z jednym rodziców (rodzice są w związku małżeńskim)

Może nam się wydawać, że w tym, że dziecko wyjeżdża na wakacje jedynie z mamą lub tatą, nie ma nic złego. Jednak przypadki są różne - jeśli nie chcemy zostać posądzeni o porwanie, lepiej zadbać o formalności.

Radca prawny Cezary Młotek: W przypadku, gdy jeden rodzic wyjeżdża za granicę z dzieckiem, warto na wszelki wypadek uzyskać na piśmie zgodę drugiego rodzica na wyjazd z dzieckiem. Zwłaszcza jeśli rodzice nie znają specyfiki prawa rodzinnego w kraju, do którego się udają. 

Co, jeśli dziecko wyjeżdża z jednym rodzicem? Co, jeśli dziecko wyjeżdża z jednym rodzicem? fot. Shutterstock

Dziecko wyjeżdża za granicę z jednym rodziców (rodzice są w separacji/po rozwodzie)

Zgoda drugiego rodzica jest niezbędna, jeśli nie pozostają oni w związku małżeńskim. Załatwienie formalności nie zawsze jest łatwe, szczególnie jeśli z byłym partnerem nie utrzymujemy kontaktu.

Radca prawny Cezary Młotek: W przypadku, gdy jeden rodzic wyjeżdża za granicę z dzieckiem, a rodzice nie są małżeństwem, zgoda drugiego rodzica jest konieczna. Co więcej, zgoda drugiego rodzica jest konieczna nawet wtedy, gdy ma on prawa rodzicielskie ograniczone do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. Jest to o tyle ważne, że w razie braku zgody na wyjazd, rodzic, który nie wyjechał, może złożyć organom ścigania zawiadomienie o przestępstwie uprowadzenia dziecka za granicę. Nie jest to automatycznie tożsame ze skazaniem za to przestępstwo, ale może spowodować nieprzyjemności dla rodzica, który wyjechał z dzieckiem bez zgody drugiego rodzica.

Wyjazdy z krewnymi także nie należą do rzadkości Wyjazdy z krewnymi także nie należą do rzadkości fot. Shutterstock

Dziecko wyjeżdża za granicę bez rodziców, ale z babcią/wujkiem/sąsiadką

A co w sytuacji, gdy podczas wyjazdu rodzice w ogóle nie towarzyszą dziecku? Skoro powierzamy opiekę innej osobie, musimy to udokumentować. Może być tak, że nikt nie będzie tego wymagał, ale może być sprawdzana na lotnisku, będzie niezbędna także, gdy wymagana będzie hospitalizacja. W ten sposób nie przekazujemy władzy rodzicielskiej, poświadczamy notarialnie jedynie sprawowanie pieczy nad dzieckiem w konkretnym czasie.

Radca prawny Cezary Młotek: W przypadku, gdy dziecko jedzie za granicę z dziadkami bądź innymi krewnymi, również jest potrzebna zgoda obojga rodziców. Tutaj może od razu jeszcze wyjaśnię kwestię, jaką formę powinna mieć zgoda, niezależnie od tego czy jest uzyskiwana dla dziadków/innych krewnych, czy dla drugiego rodzica. W mojej ocenie najlepiej jest poświadczyć taką zgodę na wyjazd u notariusza, a następnie przetłumaczyć ją, korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego, na język państwa, do którego dziecko się udaje.

Czy dziecko może podróżować samo? Czy dziecko może podróżować samo? fot. Shutterstock

Dziecko podróżuje samo

Czy dziecko może podróżować samo? Określają to regulaminy przewoźników. Linie lotnicze mają nawet specjalne procedury regulujące przelot dziecka bez rodziców - wtedy towarzyszy mu wyznaczony przez linie opiekun, który nie rozstaje się ze swoim podopiecznym przez całą podróż. Regulaminy to jedno, drugie to gotowość dziecka do samodzielnej podróży, a także świadomość licznych zagrożeń, jakie mogą na nie czyhać.

Radca prawny Cezary Młotek: Teoretycznie nie ma chyba żadnych przeszkód, aby dziecko przemieszczało się samodzielnie autobusem czy pociągiem, a nawet samolotem. Część linii lotniczych oferuje nawet dogodne warunki do zapewnienia dziecku opieki w trakcie lotu. Należy jednak pamiętać, że w razie jakiegoś wypadku rodzice mogą podlegać odpowiedzialności karnej za brak nadzoru nad dzieckiem.

Przeczytaj także: Zostawiasz dziecko samo w domu? Wraca już samo ze szkoły? Sprawdź, czy nie łamiesz prawa

Więcej o:
Copyright © Agora SA