"Młoda nie ogląda wcale tv i od razu zasypia". Najczęstsze kłamstwa "perfekcyjnych" rodziców [RANKING]

Rodzice często uciekają się do kłamstw, żeby sprostać presji doskonałości. Na jaki temat kłamią najczęściej?
Najczęstsze kłamstwa Najczęstsze kłamstwa "perfekcyjnych" rodziców [RANKING] camknows/flickr

Miejsce 7: Rozwój fizyczny

Podobno nie ma rodziców idealnych i - jak twierdzi znany psycholog dziecięcy Bruno Bettelheim - najlepiej, kiedy są oni po prostu "wystarczająco dobrzy". To może nieść pewną pociechę... Jednak nie wszystkim i nie na długo! We współczesnym świecie presja, by być doskonałym nie dotyczy już tylko świata zawodowego, ale obejmuje też rodziny. Nie tylko dorośli chcą być perfekcyjni w oczach innych rodziców, ale pragną również, żeby ich dzieci wypadały idealnie na tle swoich rówieśników... W rezultacie rodzice nierzadko mijają się z prawdą, opowiadając o swoich dzieciach i swojej rodzinie. Młodym rodzicom zdarza się na przykład kłamać na temat rozwoju fizycznego swoich dzieci. Jest to szczególnie widoczne w Internecie - na forach rówieśniczych, czyli takich, które skupiają rodziców dzieci w tym samym wieku, trwa swoisty wyścig na najlepsze i najszybsze osiągnięcia potomstwa. Mamy przechwalają się, że ich dzieci już siedzą, potrafią chodzić czy jeździć na rowerze. W efekcie tym rodzicom, których dzieci wolniej zdobywają kolejne punkty rozwoju  motorycznego, zdarza się pisać nieprawdę, żeby nie przyznawać się do tego, że ich dziecko za nic w świecie nie chce usiąść / wstać / zatańczyć / zdobyć Kilimandżaro.

Miejsce 6: Rozwój intelektualny

Kolejny obszar, który jest często przedstawiany w fałszywym świetle przez dążących do perfekcji rodziców, to rozwój intelektualny dziecka. W ten oto sposób matki 18-miesięcznych dzieci zamartwiają się, że maluchy nie rozróżniają jeszcze kolorów - publicznie twierdzą więc, że świetnie sobie z tym radzą. Internautki przyznają, iż zdarzyło im się kłamać, że ich dziecko zaczęło już mówić, potrafi kolorować, świetnie rysuje i nauczyło się czytać. Fora rówieśnicze to wspaniałe miejsce, bo pozwala nawiązać przyjaźnie, znaleźć wsparcie i wyżalić się, ale jednocześnie nierzadko tworzy poczucie rywalizacji o osiągnięcia dzieci - a wtedy, żeby sprostać potrzebie tworzenia obrazu idealnej rodziny, łatwo o kłamstwa...

Najczęstsze kłamstwa Najczęstsze kłamstwa "perfekcyjnych" rodziców [RANKING] matkojedyna/flickr

Miejsce 5: Odpieluchowanie

Rezygnacja z pieluszek i nauczenie dziecka korzystania z nocnika to temat rzeka. Z jednej strony pieluchy jednorazowe to wygoda, z drugiej duży wydatek. Eksperci twierdzą, że dziecko dojrzewa do kontrolowania czynności fizjologicznych pomiędzy 2. a 3. rokiem życia, babcie i mamy-Internautki wysadzałyby na nocnik 8-miesięczne niemowlęta... Niby wszystko w porządku, można podpierać się opiniami autorytetów, a jednak i w tym temacie odzywa się presja otoczenia i pęd ku doskonałości: "Jej dziecko odpieluchowało się samodzielnie, gdy  miało 14 miesięcy, a moje ma 2 lata i nadal sika w pieluchę? Podkoloryzuję więc rzeczywistość i powiem, że zakładamy pieluchę tylko na noc... Dziecko siostry w tydzień nauczyło się wołać, że chce na nocnik, a moje po dwóch miesiącach wciąż ma wpadki? Przemilczę to, nie ma się czym chwalić..." - i spirala kłamstw nakręca się dalej.

Najczęstsze kłamstwa Najczęstsze kłamstwa "perfekcyjnych" rodziców [RANKING] Alexandre Perrachon/flickr

Miejsce 4: Zachowanie

W dobie Rodzin Doskonałych, dziecko, które stwarza problemy wychowawcze to podwójny kłopot - nie dość, że trzeba pomóc jemu (i sobie!), to jeszcze wstyd przyznać się innym Rodzicom Doskonałym, że na naszym perfekcyjnym wizerunku pojawiła się rysa. Rodzice milczą więc na temat kłopotów z zachowaniem swoich dzieciaków. W bliższej i dalszej rodzinie oraz wśród znajomych nie ma żadnych dzieci, które pyskują, bywają agresywne, nie słuchają, nie uczą się, itd.

Najczęstsze kłamstwa Najczęstsze kłamstwa "perfekcyjnych" rodziców [RANKING] Sylvia Shi1/flickr

Miejsce 3: Dieta

Dziecko Idealnego Rodzica lubi warzywa, je owoce, na śniadanie pałaszuje z apetytem płatki owsiane lub kaszę jaglaną, a ze słodyczy lubi tylko ciasta domowego wypieku... Rodzice często kłamią na temat nawyków żywieniowych swoich dzieci, nie przyznają się do zabierania ich do restauracji serwujących fast food, codziennego podawania słodyczy, przystawania na zachcianki typu chipsy czy napoje gazowane, bo nie chcą źle wypaść w oczach rozmówcy. Znajoma mama, której córka zajada się warzywami, opowiadała mi, że jej koleżanka wyraziła żal, iż nie nauczyła dzieci pić wody i jeść warzyw, ale stwierdziła też, że teraz jej dzieci piją już tylko mineralną i mają coraz lepsze nawyki żywieniowe. Znajoma podczas odwiedzin u tej koleżanki zauważyła, że dzieci owszem, piją wodę, ale tylko smakową, a dobre odżywianie oznacza budyń o smaku gumy balonowej na kolację! Presja dała najwyraźniej znać o sobie i w tym przypadku.

Najczęstsze kłamstwa Najczęstsze kłamstwa "perfekcyjnych" rodziców [RANKING] Vanessa Gomide/flickr

Miejsce 2: Telewizja

95,1% polskich dzieci ogląda telewizję każdego dnia, z czego 60,5% robi to przynajmniej przez kilka godzin dziennie - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie kanału telewizyjnego Da Vinci Learning. Tymczasem, gdyby prześledzić wypowiedzi na forach internetowych i wsłuchać się w głosy znajomych, połowa dzieci ogląda telewizję tylko w  weekend i to przez maksymalnie 20 minut, a druga połowa nie ma w domu telewizora! Podobnie jest w przypadku komputerów - według badań przeciętny nastolatek spędza w sieci około 5 godzin dziennie, wśród ulubionych zabawek dzieci obu płci na pierwszym miejscu znajdują się gry komputerowe, ale rodzice często udają, że problem nadmiernego korzystania z komputerów nie dotyczy ich rodziny. Pewna Internautka przyznała nawet, że kiedy ktoś z jej rodziny powiedział, iż ograniczył swojemu dziecku dostęp do konsoli, ona poczuła się w obowiązku stwierdzić, że też tak zrobiła - mimo że nie było to prawdą! Presja doskonałości oznacza bowiem, że musimy pokazywać innym, iż nasze metody wychowywania są wzorcowe.

Miejsce 1: Sen

W momencie, gdy zostajemy rodzicami, sen staje się jednym z głównych tematów naszych rozmów i rozmyślań. Mocno drażliwym tematem! Z badań przeprowadzonych wśród 11 tysięcy rodziców przez brytyjski portal parentingowy, wynika, że ich najczęstsze kłamstwa dotyczą właśnie snu! Rodzice zmyślają na ten temat, bo - jak twierdzą - chcą sprostać wymaganiom "doskonałości". 1/3 rodziców przyznała, że ucieka się do kłamstw, kiedy opowiada o śnie swojego dziecka - mówienie nieprawdy może dotyczyć pory, o której dziecko chodzi spać lub wstaje oraz wieku, w którym zaczyna ono przesypiać całe noce. Ponad 60% ankietowanych przyznało, że kłamie również, gdy mówi, jak radzi sobie z brakiem snu - matki i ojcowie uważają bowiem, że Rodzic Doskonały nie odczuwa zmęczenia.

Następnym razem, gdy poczuję, że zaraz załamię się słuchając przechwałek Idealnej Mamy z sąsiedztwa, zastanowię się jednak czy wszystko, o czym mówi, jest prawdą. Może ona też uległa presji? Ja spróbuję jej opowiedzieć o tym, jak to moja córka nie chce się dzielić zabawkami ze swoim bratem, jak mały nie chce zjeść żadnego surowego warzywa i jak bardzo mam już dosyć nocnych pobudek! Ciekawe co ona wtedy powie?

Więcej o:
Copyright © Agora SA