Dogryza, dopieka, prowokuje ciche dni. 6 oznak, że partner życzy ci źle i skrycie cię nie lubi

Niewinne żarty na twój temat, złośliwości rzucane "mimochodem", nagminne okazywanie niezadowolenia, obrażanie się. Kiedy takie zachowania partnera stają się codziennością to - według psycholog Yvonne Allen - jest to okrężną drogę wyrażenia złości.
Jakie zachowania partnera zwiastują kryzys w związku? Jakie zachowania partnera zwiastują kryzys w związku? fot; shutterstock

Każdy powód jest dobry do kłótni

Australijska psycholog Yvonne Allen od ponad 30-lat zajmuje się psychologią par. Na łamach brytyjskiego dziennika "The Daily Mail" zwróciła uwagę na kilka zachowań, które często powtarzane w związku, mogą być oznaką tego, że jeden z partnerów czuje się urażony, ma w siebie sporo złości i chęci "dopieczenia" drugiej połówce.

Allen uważa, że ludzie często podświadomie chcą zranić bliską sobie osobę. Dlaczego tak robią? Bo sami przed sobą nie potrafią przyznać się do tego, że w duchu zazdroszczą swojemu partnerowi sukcesów w pracy, towarzyskich, dobrych relacji z innymi członkami rodziny itd. Wstydzą się swojej złości i zazdrości o partnera, ukrywają ją i wyrażają w sposób pośredni. Jak? Yvonne Allen mówi o kilku zachowaniach, które nie zdarzają się w zdrowo funkcjonalnych parach.

1. Każdy powód jest dobry do kłótni

Według Australijki wieloletnie pary powinna zaniepokoić sytuacja, kiedy jeden z partnerów staje się kłótliwy i każdy powód jest dobry do tego, aby wywołać sprzeczkę i doprowadzić partnera do złości i do "cichych dni".

- Takie zachowanie świadczy o jakimś kryzysie, może oznaczać, że partner prowokuje kłótnie o nieistotne sprawy, podczas gdy prawdziwy powód złości jest zupełnie inny - mówiła na łamach "Daily Mail" Yvonne Allen.

Może cię zainteresować:

To nie zdrady rozbijają dzieciate małżeństwa. Pytamy psychologa, co robić, aby uratować sypiący się związek

Kłócić się trzeba umieć. 8 sposobów na mądrą kłótnię w związku

Kiedy jeden z partnerów szuka powodów do tego, aby śmiać się z drugiego Kiedy jeden z partnerów szuka powodów do tego, aby śmiać się z drugiego fot: shotterstock

2. Rzuca uszczypliwe uwagi, śmieje się z ciebie

Podobne poczucie humoru, umiejętność śmiania się z tych samych żartów - to połowa sukcesu udanych związków. Kłopot zaczyna się, kiedy żarty jednego z partnerów coraz częściej są sarkazmem i uszczypliwościami serwowanymi tylko po to, aby drugiej stronie zrobiło się przykro.

Takie celowe ranienie drugiej osoby może świadczyć o tym, że jeden z partnerów na co dzień czuje się urażony, niedowartościowany, zazdrosny.

Zobacz również:

Sposób na udane małżeństwo? Spytaj rozwodnika!

3. Cieszy się, kiedy powinie ci się noga

Związek nie ma raczej racji bytu, kiedy twoje drobne lub większe niepowodzenia cieszą współmałżonka i sprawiają, że czuje satysfakcję, że w końcu i tobie coś się nie udało.

Jeśli do tego tak kieruje rozmową, abyś poczuł(a) się winna swoich niepowodzeń, przekonuje, że wszelkie potknięcia wynikają z twoich wad i popełnianych błędów, to  - jak sugerowała na łamach brytyjskiego dziennika Allen - takie podejście w związku nie wróży nic dobrego i właściwie to już jest powód do tego, aby zastanowić się, po co w ogóle związek nadal trwa?

Czytaj także:

Małżeństwo może być groźne dla zdrowia. I to na 5 sposobów!

Kiedy partner nie ma ochoty na seks Kiedy partner nie ma ochoty na seks fot: shutterstock

4. Unika seksu

Wiele powodów może stać za tym, że życie seksualnie pary nie jest już tak intensywne, jak np. w pierwszych latach związku. Nieprzespane noce przy małych dzieciach, choroba w rodzinie, zapracowanie, nadmiar obowiązków zawodowych i domowych nie zawsze sprzyjają intensywnemu życiu erotycznemu.

Jednak - jak ostrzega Allen - unikanie bliskości może niekiedy wynikać z tego, że jeden z partnerów czuje się w związku np. niedowartościowany.

Zobacz również:

Paweł chce namówić żonę na trójkąt. Ale ona się nie zgadza. Seksuolożka: "To zawsze wpływa na związek, mam takich pacjentów"

Kiedy partner nie potrzebuje bliskości Kiedy partner nie potrzebuje bliskości fot: shutterstock

5. Przestaje okazywać zainteresowanie i uczucia

Według Australijki to, że partner przestał być wylewny w uczuciach, może być oznaką, że coś się zmieniło i celowo ucieka od bliskości. Jak taki "uciekający" partner zachowuje się w związku?

- Coraz mniej przytula, nie dzwoni, żeby powiedzieć, że tęskni, nie robi drobnych niespodzianek, prezentów, nie wysyła bezinteresownych sms-ów, nie mówi miłych rzeczy, zamiast tego każdy powód, nawet ten irracjonalny, jest dobry, aby rozpocząć sprzeczkę i okazać swoje niezadowolenie - wymieniała na łamach "Daily Mail" australijska psycholog Yvonne Allen.

Zobacz także:

"Chcę z żoną spróbować zdrady kontrolowanej". Seksuolożka: To może się skończyć tragicznie dla związku

Kiedy partner ukrywa złość Kiedy partner ukrywa złość fot: shotterstock

W sposób zamaskowany wyraża złość

W literaturze psychologicznej sporo można przeczytać o zachowaniach pasywno-agresywnych, które są sposobem na wyrażanie swoich negatywnych emocji. Osoby stosujące mechanizm biernej agresji często nie potrafią skonfrontować się ze swoim problemem i wybierają okrężną drogę wyrażenia swojej złości. Ich złość jest ukryta, sami tej złości zaprzeczają.

Zachowania świadczące o biernej agresji to np. takie, kiedy partner udaje, że nie interesuje go temat rozmowy, który poruszasz, podczas gdy z innymi osobami chętnie o tym rozmawia. To też takie drobnostki, jak wykonywanie innych czynności i brak kontaktu wzrokowego podczas rozmowy z tobą, trzaskania drzwiami, robienie czynności domowych w sposób hałaśliwy, w momencie, kiedy np. kładziesz się spać, brak przychylności, utwierdzanie partnera w przekonaniu, że sam jest sobie winny(a) za swoje niepowodzenia. To też celowe złośliwe działania, np.: nie obudzenie partnera, który właśnie zaspał do pracy.

Osoba maskująca swoją złość często się obraża, milczy, wprowadza do domu "ciche dni". Wszystkie te zachowanie mają jeden cel: sprawienie drugiej osobie przykrości.

Yvonne Allen podpowiada, aby nie lekceważyć tego typu zachowań partnera, bo może to być początek konfliktu, walki. Namawia, aby wszelkie niejasności od razu "przegadywać" i wyjaśniać między sobą. Póki jest jeszcze na to czas (czytaj również: Ratuj siebie. "Decyzja o rozstaniu z partnerem i ojcem dzieci jest trudna. Ale kobieta ma prawo ją podjąć. Ma prawo myśleć o sobie").

Więcej o tym jak rozwiązywać kłopoty w partnerskich czytaj na blogu Yvonne Allen.

Powinno cię również zainteresować:

Co robią pary, które są ze sobą szczęśliwe? 8 codziennych nawyków do wprowadzenia od zaraz

7 oznak, że twoje małżeństwo będzie trwałe. Wielkie wesele, co niedziela w kościele - co jeszcze?

Więcej o:
Copyright © Agora SA