Co gryzie nas latem? Komary, meszki, pluskwy - to nie koniec listy. Oto 9 stworzeń, które psują wakacje

Różne niepozorne stworzenia mogą uprzykrzyć nam wakacje. Gorsze są komary czy meszki? Kiedy i gdzie atakują? Jak rozpoznać znaki po ugryzieniach? I jak szybko przynieść sobie ulgę?
Lato to trudny okres dla osób, które są szczególnie wrażliwe na ukąszenia owadów i pajęczaków. Lato to trudny okres dla osób, które są szczególnie wrażliwe na ukąszenia owadów i pajęczaków. materiały prasowe/istockphoto

Co gryzie nas latem?

Lato to trudny okres dla osób, które są wrażliwe na ukąszenia owadów i pajęczaków. Takie ugryzienia to nie tylko problem estetyczny, lecz także często spory ból. Szczególnie ostrożni powinni być rodzice małych dzieci, które nerwowo reagują na tego typu sytuacje.

Znaki po ukąszeniach owadów i pajęczaków są często do siebie bardzo podobne, dlatego czasami trudno ocenić, co właściwie nas zaatakowało. A jest to ważne, jeśli chcemy w miarę szybko załagodzić ból i pozbyć się niechcianego znaku na ciele. Przykładowo, ukąszenie meszki wymaga zupełnie innych metod niż ukąszenie komara. Zobacz, jak zazwyczaj wyglądają ślady po tego typu atakach i jak sobie z nimi radzić.

Meszka Meszka istockphoto

Meszki

Z pozoru małe i niegroźne. Jednak każdy, kto choć raz doświadczył ataku meszek, zmienia zdanie na ich temat. Mimo że są mniejsze od komarów (1-3 mm), ich ugryzienia często okazują się znacznie bardziej dotkliwe.

Ataki meszek zaczynają się zazwyczaj na początku maja. W przeciwieństwie do komarów owady te są aktywne w ciągu dnia. Możemy trafić na nie nad wodą lub na łąkach. Czasami dostają się także do budynków mieszkalnych i wówczas są najbardziej agresywne.

Warto wspomnieć, że meszki nie lubią olejków eterycznych (waniliowych, lawendowych, miętowych, goździkowych). Jeśli chcemy więc uniknąć ugryzień, możemy skorzystać z tego typu produktów. Znacznie popularniejsze są jednak tzw. repelenty, czyli środki chemiczne odstraszające owady.

Jeśli doszło już do ukąszenia, powinniśmy przemyć skórę spirytusem lub wodą utlenioną. Nie jest to wymagane w przypadku komarów, które wbijają się głęboko pod skórę, ale meszka zostawia otwartą ranę, przez którą do naszego organizmu mogą wniknąć zarazki.

ugryzienia, komar, meszki, uczulenie, zdrowie, plaza, wakacjeShutterstock

Pluskwa Pluskwa istockphoto

Pluskwy

Mimo że pluskwy są aktywne przez cały rok, warto wspomnieć o nich także w kontekście wakacyjnych wyjazdów. W wielu miejscach na świecie pluskwy to nadal powszechne zjawisko.

Na pluskwy trafimy w hostelach, schroniskach, a nawet hotelach. W trakcie dnia możemy ich nie zauważyć, gdyż stworzenia te aktywizują się nocą. Jeśli po przebudzeniu zauważysz na swoim ciele charakterystyczne bąble, to znak, że być może w miejscu, w którym przebywasz, zalęgły się pluskwy. Znaki po ugryzieniach pluskiew znajdziesz w różnych miejscach na ciele. Jednak ich ulubione rejony to twarz, szyja oraz plecy. Jeśli nasz organizm jest wrażliwy na tego typu ukąszenia, bąble mogą utrzymywać się nawet przez ponad tydzień. W takich przypadkach warto posmarować się maścią z kortykosteroidami.

Pluskwy są bardzo uciążliwe i trudno je zwalczyć. Dlatego jeśli trafimy na nie w trakcie wakacji, warto zachować szczególną ostrożność, aby nie przewieźć ich ze sobą do domu. O czym należy pamiętać? Walizki powinniśmy trzymać z dala od łóżek, w których pluskwy zazwyczaj przebywają. Ponadto po powrocie do domu powinniśmy porządnie wyprać wszystkie ubrania, które mieliśmy ze sobą na wyjeździe.

ukąszeniaistockphoto

Komar Komar istockphoto

Komary

Ataki komarów rozpoczynają się mniej więcej na początku maja i trwają do października. Ich ukąszenia to jeden z najpowszechniejszych letnich problemów. Pojawiające się po nich swędzące bąble mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Gdy wybieramy się na południe Europy, musimy pamiętać, że ślady po ugryzieniach tamtejszych komarów są znacznie bardziej bolesne i mogą pozostawać na skórze nawet przez kilka tygodni.

Dzieci w trakcie pocierania bąbli często je rozdrapują, dlatego warto zminimalizować skutki ukąszenia komara jeszcze na wczesnym etapie ugryzienia. Obecnie na rynku istnieje wiele skutecznych maści, które pomogą szybko uporać się z tym problemem. Jednak jeśli jesteśmy na wakacjach i nie mamy dostępu do apteki, warto skorzystać z cieszących się popularnością domowych metod:

- Sok z cytryny to doskonały sposób na zmniejszenie stanu zapalnego. Jednak po jego zastosowaniu nie powinniśmy wystawiać się na słońce - to może doprowadzić do oparzeń skóry.

- Kolejna metoda to przyłożenie kostki lodu. Dzięki temu działaniu zminimalizujemy swędzenie, a bąbel stanie się mniejszy.

- Zwykły miód także może przyspieszyć gojenie się bąbla.

- Często zaleca się przyłożenie do skóry plasterka cebuli.

- Możemy także skorzystać z octu jabłkowego. Musimy jednak zachować ostrożność przy jego nakładaniu, aby nie podrażnić skóry.

Więcej domowych sposobów na ukąszenia komarów znajdziesz TUTAJ.

ukąszeniaistockphoto


Kleszcz Kleszcz istockphoto

Kleszcze

Niektórym wydaje się, że na kleszcze trafimy tylko w lesie lub na łące. Niestety, obecnie łatwo o spotkanie z nimi także na miejskich trawnikach.

Czasami bardzo trudno je zauważyć. Przykładowo, larwa kleszcza osiąga maksymalnie 0,5 milimetra długości. Co więcej, po wypiciu ludzkiej krwi nie powiększa się tak jak dorosłe kleszcze. Dlatego często nie mamy nawet świadomości, że zostaliśmy ugryzieni.

Gdy wychodzimy na spacery lub spędzamy wakacje na łonie natury, warto po powrocie do domu skontrolować całe ciało. Należy pamiętać, że kleszcze szczególnie preferują okolice pach, pachwin, szyi, głowy oraz zgięć podkolanowych. Zaleca się także szybki prysznic.

Przed wakacjami na łonie natury powinniśmy zaopatrzyć się w preparat odstraszający. Musimy jednak sprawdzić, czy dany produkt jest odpowiedni także dla dzieci. Co więcej, przed wyjazdami na obozy i kolonie dzieci często są poddawane szczepieniom przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Gdy już znajdziemy kleszcza na naszym ciele, musimy zachować szczególną ostrożność w trakcie jego usuwania. Jeśli obawiasz się, że zrobisz to źle, kup w aptece specjalne kleszczołapki z instrukcją obsługi. Po usunięciu kleszcza miejsce ukąszenia należy przemyć środkiem odkażającym.

Sposoby na skuteczne odstraszenie kleszczy znajdziesz TUTAJ.

ugryzieniaistockphoto

 

Osa Osa istockphoto

Osy

Osy budzą postrach wśród dzieci ze względu na swoje piekące ukąszenia. W przeciwieństwie do pszczoły osa może użądlić nawet kilka razy. Warto pamiętać, że po ataku nie pozostawia w naszej skórze żądła. Co możemy zrobić, aby złagodzić skutki takiego ukąszenia?

- Przyłóż do skóry na jakiś czas kostkę lodu, najlepiej zawiń go w ściereczkę. To zmniejszy ból, a jad osy nie będzie się rozprzestrzeniał.

- Aby przyspieszyć gojenie, warto wypić wapno.

- Możesz przyłożyć także plasterek cebuli. To jedna z najbardziej powszechnych metod.

Użądlenie osy może być szczególnie groźne dla osób uczulonych na jad tych stworzeń. W najgorszych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Z tej przyczyny dobrze jest wiedzieć, czy któryś z członków rodziny nie ma takich problemów, aby być w razie czego przygotowanym na szybką reakcję. Co powinno nas zaniepokoić? Gdy po użądleniu pojawią się objawy takie jak zawroty głowy, gorączka, utrata przytomności, wysypka, wymioty lub biegunka należy jak najszybciej wezwać karetkę.

Więcej na ten temat: Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) - przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

ukąszeniaistockphoto

Pszczoła Pszczoła istockphoto

Pszczoły

Użądlenie pszczoły jest znane przede wszystkim jako jedno z najbardziej bolesnych. Owady te są szczególnie agresywne w okolicach swoich gniazd, dlatego powinniśmy zachowywać bezpieczny dystans w tego typu miejscach. W okresie letnim musimy także uważać, gdy jemy i pijemy na świeżym powietrzu. Tak jak szerszenie i osy, pszczoły pojawiają się przy słodyczach, słodkim pieczywie i napojach.

W przypadku ataku pszczoły najważniejsza kwestia to wyciągnięcie żądła, w którym znajduje się zbiornik z jadem. Przy wyjmowaniu nie powinno się więc chwytać go palcami - w ten sposób wciskamy jad do rany, co dodatkowo potęguje ból. Żądło najlepiej jest zdrapać paznokciem. Następnie powinniśmy przyłożyć do skóry plasterek cebuli lub wacik nasączony octem.

ukąszeniaistockphoto

Szerszeń europejski Szerszeń europejski istockphoto

Szerszenie

Szerszenie budzą postrach zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. To z powodu swoich rozmiarów - szerszeń jest największym spośród osowatych występujących w Europie Środkowej. Zdarza się, że owady te osiągają nawet 5 centymetrów długości. Ich użądlenia są szczególnie bolesne ze względu na duże i głęboko penetrujące żądło.

Szerszenie atakują głównie latem i jesienią. Stają się szczególnie agresywne w pobliżu gniazd, które często budują blisko budynków zamieszkałych przez ludzi. Jeśli dojdzie już do naszego spotkania z szerszeniami, nie powinniśmy wykonywać nerwowych ruchów, ponieważ możemy sprowokować go do ataku. Po zmroku, gdy zapalamy światła w pomieszczeniach, nie otwierajmy okien - oświetlenie bardzo przyciąga te owady.

Powszechnie uważa się, że ukąszenia szerszeni są wyjątkowo niebezpieczne. Z tej przyczyny straszy się nas tymi owadami już od dzieciństwa. Jednak okazuje się, że jest to duża przesada. Jak podaje internetowy Atlas Owadów, jad szerszenia nie jest groźniejszy od jadu pszczoły miodnej. Nie możemy jednak zapominać, że podobnie jak w przypadku innych osowatych, jego użądlenie jest szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych.

Warto wspomnieć, że szerszeń występujący w naszych rejonach jest mniejszy od szerszenia azjatyckiego, którego użądlenia są już znacznie bardziej bolesne i niebezpieczne. Musimy o tym pamiętać, gdy wybieramy się na wakacje w rejony wschodniej Rosji oraz Azji Południowo-Wschodniej.

Po ataku szerszenia na naszej skórze pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Do tego często dochodzi także spora opuchlizna. Dzieci zazwyczaj skarżą się na silny ból i swędzenie. Aby to zminimalizować, warto przyłożyć do skóry plasterek cebuli lub wacik nasączony octem.

ukąszeniayoutube.com/watch?v=_5jr2b4rbGk

Trzmiel Trzmiel istockphoto

Trzmiele

Trzmiele na ogół unikają ludzi, dlatego nie budzą takiego postrachu jak szerszenie czy pszczoły. Atakują dopiero wówczas, gdy czują się zagrożone. Do ukąszeń najczęściej dochodzi na łąkach w trakcie zbierania kwiatów.

Trzmiele często są mylone z bąkami. Ich charakterystycznym elementem są pokrywające odwłok i tułów drobne włoski. Przed atakiem trzmiela możemy usłyszeć głośne buczenie. Po ukąszeniu na naszym ciele pojawi się sina kropka otoczona opuchlizną, która znika zazwyczaj po kilku dniach. Będziemy odczuwać także silne pieczenie. Aby załagodzić skutki ukąszenia, możemy przyłożyć do skóry na jakiś czas babkę ogrodową.

ukąszeniayoutube.com/watch?v=iWGx8QJq03A

Bąk Bąk istockphoto

Bąk bydlęcy (tzw. końska mucha)

Na koniec bąk bydlęcy (tzw. mucha końska), który zadaje jedno z najbardziej uciążliwych ukąszeń. Znaki na skórze po jego ataku są bardzo bolesne i mogą goić się nawet przez kilka tygodni.

Bąki bydlęce pojawiają się zazwyczaj w okolicy zbiorników wodnych i pastwisk. Przypominają zwykłe muchy domowe, dlatego wielu z nas je ignoruje. Dopiero gdy doświadczymy bolesnego ukąszenia, zaczynamy szczególnie uważać na te stworzenia.

Bąbel, który pojawi się naszym ciele, dobrze jest zdezynfekować spirytusem. Dodatkowo powinniśmy pić także klasyczne wapno, które przyspieszy gojenie się skóry.

ukąszeniayoutube.com/watch?v=uDIDiuIFc8g

Copyright © Agora SA