Opryszczka potrafi uprzykrzyć życie. Jak się jej pozbyć domowymi sposobami? Pytamy lekarza

Opryszczka wargowa to niegroźny dyskomfort. Głównie swędzi, trochę boli i brzydko wygląda. Czy można się jej pozbyć domowymi sposobami? Pytamy lekarza dermatologa, które sposoby są rzeczywiście skuteczne i dlaczego.
Opryszczka: domowe sposoby Opryszczka: domowe sposoby grafika: Arkadiusz Gadaliński

Opryszczka potrafi uprzykrzyć życie. Jak się jej pozbyć domowymi sposobami? Pytamy lekarza

Opryszczka wargowa to niegroźny dyskomfort. Głównie swędzi, trochę boli i brzydko wygląda. Czy można się jej pozbyć domowymi sposobami? Pytamy lekarza dermatologa, które sposoby są rzeczywiście skuteczne i dlaczego.

Mikstura z oliwy z oliwek i lawendy. Dlaczego pomoże?

Oliwa z oliwek na opryszczkęgrafika: Arkadiusz Gadaliński

Zanim pojawią się pełne, widoczne gołym okiem objawy, zwykle wyczuwa się niewielki świąd i ból w okolicy ust. W tym momencie należy wkroczyć z leczeniem. A co pomoże zwalczyć opryszczkę i jej rozwój? Podajemy 13 sprawdzonych, domowych sposobów.

Na początek mikstura z oliwy z oliwek i lawendy

Oliwa z oliwek jest bogata w antyoksydanty. Złagodzi objawy opryszczki, przyspieszy gojenie pęcherzyków.  Jak przyrządzić łagodzące mazidło?

Przepis pierwszy:

Dwie pełne garście świeżych gałązek lawendy zalać dwiema szklankami oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego. Gotować na bardzo małym ogniu (właściwie podgrzewać) przez 3 godziny. Po wystudzeniu przecedzić przez gazę i przelać do butelek z ciemnego szkła. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu do 12 miesięcy.

Przepis drugi:

Do szklanki oliwy z oliwek należy dodać odrobinę wosku pszczelego i olejku lawendowego. Zagotować całość. Gdy mieszanka ostygnie, nałożyć na usta.

Dr Pawlikowskigrafika: AG

Lód na opryszczkę Lód na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadaliński

Okłady z lodu

Okłady z lodu (kostkę lodu owinąć gazą lub bawełnianą ściereczką) nie pomogą co prawda w wyleczeniu rzutu choroby, ale na pewno przyniosą ulgę w bólu i świądzie, zmniejszą też obrzęk. Jak często je stosować w okresie nasilenia opryszczki? Najlepiej trzy razy dziennie po 15 minut.

Soda oczyszczona na opryszczkę Soda oczyszczona na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadaliński

Roztwór z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona przyspiesza zasuszenie surowiczych pęcherzy oraz działa silnie utleniająco, więc również leczy. Smarowanie roztworem sody chorej okolicy przyspiesza gojenie i zapobiega dalszemu rozwojowi choroby.

Jak sporządzić smarowidło? Na łyżkę sody oczyszczonej dodajemy kilka kropli wody. Otrzymujemy papkę, którą nakładamy na opryszczkę tak często, jak to jest tylko możliwe. To naprawdę działa!

Olejek z drzewa herbacianego na opryszczkę Olejek z drzewa herbacianego na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadaliński

Roztwór z olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego stosowany w postaci roztworu na zmiany opryszczkowe jest doskonałym lekarstwem. 1 kroplę olejku dodaj do 1 łyżki ciepłej, przegotowanej wody. Gdy tylko poczujesz swędzenie lub mrowienie, wcieraj roztwór z olejku z drzewa herbacianego ok. 6 razy dziennie przez 3-6 dni w "zimno", aż do momentu usunięcia zmiany.

Roztwór wcieraj też na opryszczkę na noc, do czasu, aż strupki znikną i pojawi się nowa warstwa naskórka. Dzięki olejkowej terapii skrócisz czas trwania infekcji, załagodzisz dyskomfort wywołany pojawieniem się opryszczki. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie antywirusowe i przeciwbakteryjne.

Melisa lekarska na opryszczkę Melisa lekarska na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadaliński

Wywar z melisy

Melisa lekarska jest znanym z właściwości uspokajających ziołem, ale też jednym z najbardziej skutecznych preparatów ziołowych na opryszczkę.

Przygotuj wywar z melisy. Następnie namocz wacik i stosuj bezpośrednio na pęcherzyki. Dlaczego wywar z melisy pomoże? Zioło zawiera w swoim składzie flawonoidy, kwas fenolowy i kwas rozmarynowy, który pomaga w leczeniu owrzodzenia lub pęcherzy. Składniki zawarte w liściach melisy działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

Lukrecja skuteczna na  opryszczkę Lukrecja skuteczna na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadaliński

Laska lukrecji do żucia

Lukrecja ma właściwości przeciwzapalne, hamuje wzrost bakterii, wirusów i grzybów. Zawarty w lukrecji kwas lukrecjowy jest skuteczny w leczeniu opryszczki. Kwas ten powstrzymuje wirusa opryszczki przed rozprzestrzenianiem się. Lukrecję można stosować miejscowo lub doustnie. Można żuć laskę lukrecji (chodzi o masę lukrecjową, nie o aromatyzowany anyżem cukier) lub nabyć sproszkowaną lukrecję, zmieszać ją z odrobiną kremu i nałożyć na rankę.

Czarna herbata na opryszczkę Czarna herbata na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadaliński

Torebka lub wywar z liści czarnej herbaty

Czarna herbata jest bardzo bogata w taniny.  Znana z właściwości przeciwwirusowych i przeciwzapalnych.

Przygotuj filiżankę czarnej herbaty z torebki. Pozostaw do ostygnięcia. Po schłodzeniu stosuj torebkę na zainfekowanym obszarze. Pozostaw na 5 minut na pęcherzykach. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy powtórzyć proces dwa lub trzy razy dziennie.

Można również płaską łyżeczkę liści mocno przefermentowanej sypanej herbaty zalać połową szklanki wrzącej wody. Zostawić pod przykryciem na kilka godzin. W naparze zmoczyć wacik i przykładać do opryszczki kilka razy dziennie przez 4 dni.

Skrobia kukurydziana na opryszczkę Skrobia kukurydziana na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadalińki

Papka ze skrobią kukurydzianą

Jednym z najlepszych domowych sposobów na opryszczkę jest skrobia kukurydziana. Pomaga w absorpcji nadmiaru wilgoci ze skóry, redukuje uczucie pieczenia i swędzenia. W celu wysuszenia opryszczki trochę mąki kukurydzianej stosuje się bezpośrednio na obszarze zainfekowanym. Weź wacik i zanurz go w skrobi kukurydzianej. Przykładaj delikatnie na owrzodzenia.

Można również zmieszać mąkę ziemniaczaną lub kukurydzianą z wazeliną do uzyskania papki. Tak sporządzone smarowidło należy stosować cztery razy dziennie do wysuszenia zmian.

Aloes na opryszczkę Aloes na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadaliński

Masa ze świeżych liści aloesu

Aloes pod postacią żelu lub masy ze świeżych liści można stosować w celu redukcji objawów opryszczki oraz jej leczenia. Rozgnieć świeże liście aloesu, smaruj zmienione miejsca. Tak sporządzone lekarstwo należy przechowywać w lodówce. Można również uciąć liść aloesu, ułamać go, miąższ przyłożyć do pęcherzyka.

Sól gorzka na opryszczkę Sól gorzka na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadaliński

Roztwór z solą angielską

Sól Epsom (sól gorzka, sól angielska: nazwa pochodzi od angielskiego miasta Epsom) w rzeczywistości nie jest solą, ale naturalnie występującym nieorganicznym związkiem magnezu i siarczanu. Łagodzi ból, pomaga likwidować stany zapalne, obrzęki i opuchliznę. Aby sporządzić roztwór, trzeba rozpuścić ? szklanki soli Epsom w filiżance wody. Namoczony w takim roztworze wacik należy przykładać na "zimno".

Płyn Burowa na opryszczkę Płyn Burowa na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadaliński

Rozcieńczony płyn Burowa

Płyn Burowa to roztwór zasadowego octanu glinu. Ma właściwości ściągające, przeciwzapalne i przyspieszające gojenie zmian opryszczkowych. 1 łyżkę stołową płynu (dostępny w aptece, cena ok. 4 zł) zmieszaj ze szklanką wody. Okłady nasączone świeżo przygotowanym roztworem stosować 1-3 razy dziennie przez okres nie dłuższy niż 3 dni.

Kawa na opryszczkę Kawa na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadaliński

Zaparzona kawa

Kawa, niezależnie od regionu pochodzenia, zapobiega reprodukcji wirusa i przenikaniu do kolejnych komórek tkanki, co ogranicza jego rozprzestrzenianie się. Kawa przyspiesza regenerację podrażnionego naskórka, lekko detoksykuje zmienione miejsce.

Zaparzoną i lekko schłodzoną kawę należy trzymać w ustach i oblizywać chore wargi przez kilkanaście minut, zabieg stosować dwa razy dziennie. Można również stosować okłady z fusów kawy. Należy nałożyć je na usta w miejscu pojawienia się opryszczki.

Miód manuka na opryszczkę Miód manuka na opryszczkę grafika: Arkadiusz Gadaliński

Okłady z miodu manuka

Pochodzący z Nowej Zelandii miód manuka ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Pomaga w szybkim gojeniu opryszczki, pęcherzy i nadżerek. Trzeba tylko zastosować trochę miodu manuka bezpośrednio na zainfekowanym obszarze. Najlepiej cztery razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. Miód można stosować wieczorem po umyciu zębów, ponieważ działa antybakteryjnie.

Czy wiesz, że?

Osoba, która złapie "zimno", będzie zmagała się z wirusem przez całe życie. Herpes simplex zagnieżdża się w komórkach nerwowych i pozostaje w uśpieniu. W chwilach np. osłabienia organizmu uaktywnia się i atakuje. Powoduje stan zapalny, pojawiają się pęcherzyki.

Opryszczkę wargową wywołuje wirus Herpes simplex typ 1 - HSV1, który atakuje głównie skórę oraz błony śluzowe w okolicy ust i dziurek nosa. Opryszczka jest zaraźliwa. Wystarczy pocałunek z osobą, u której pojawiły się pęcherzyki, napicie się z używanego przez nią kubka czy zjedzenie czegoś tym samym sztućcem. Opryszczka łatwo przenosi się również drogą kropelkową.

WAŻNE!!!

Opryszczka wargowa dla niemowlaków bywa śmiertelna. W Internecie kolejny apel rodziców, aby się opamiętać i przestać obcałowywać dzieci. Czytaj dalej w tekście: Co może stać się niemowlęciu, gdy pocałuje je osoba z "zimnem"? Matka pokazuje przerażające zdjęcia

Więcej o:
Copyright © Agora SA