Dziecko zakrztusiło się landrynką. Wiesz, co zrobić?

Kiedy dwuletnia Tallulah zakrztusiła się cukierkiem, nikt z jej najbliższych nie wiedział, co zrobić. Dziewczynka dusiła się, siniała i traciła przytomność. Dziecko uratowała przechodząca obok siedemnastolatka. A ty wiesz, co zrobić, kiedy dziecko się zakrztusi?
Pierwsza pomoc: zakrztuszenie Pierwsza pomoc: zakrztuszenie grafika: Arkadiusz Gadaliński

Dziecko zakrztusiło się landrynką. Dusi się i mdleje. Wiesz co zrobić?

Kiedy dwuletnia Tallulah zakrztusiła się cukierkiem, nikt z jej najbliższych nie wiedział, co zrobić. Dziewczynka dusiła się, siniała i traciła przytomność. Dziecko uratowała przechodząca obok siedemnastolatka. A ty wiesz, co zrobić, kiedy dziecko się zakrztusi?

Babcia poczęstowała wnuczkę cukierkiem. Dziewczynka zakrztusiła się drażetką, zaczęła się dusić. Nikt z najbliższych nie wiedział, jak jej pomóc. Matka w panice wybiegła na ulice i zaczęła krzyczeć. Życie dziecka uratowała 17-letnia dziewczyna, która przechodziła obok. Pomogła jej w tym znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

Kiedy 17-latka zobaczyła duszące się, purpurowe dziecko, pewnie przystąpiła do działania. Sprawdziła, czy dziewczynka oddycha. Potem odwróciła dziecko tyłem do siebie. Kilka razy fachowo ucisnęła miejsce na ciele dziecka pomiędzy mostkiem żebrowym, a żołądkiem. Po kilku takich uciskach cukierek, który utknął w przewodzie oddechowym, wypadł. Dziecko zaczęło płakać.

Mama dziewczynki opisała zdarzenie na swoim profilu na serwisie społecznościowym, głównie po to, aby podziękować dziewczynie, która uratowała życie jej córki.

Kilka dni po zdarzeniu matka dziewczynki wypowiadała się na łamach lokalnej, angielskiej gazety ''Gazette Live'':

- To, co zrobiła Caitlin Lewis, nie tylko uratowało życie mojego dziecka, lecz także zainspirowało mnie do tego, aby czym prędzej zapisać się na kurs udzielania pierwszej pomocy.

Małe dzieci często krztuszą się kawałkiem jedzenia, np. okrągłym winogronem, jeżyną, orzeszkami ziemnymi, landrynkami. Zazwyczaj odruch kaszlu pozwala wypchnąć przeszkodę z dróg oddechowych, ale nie zawsze się to udaje. Jeśli np. cukierek zatka tchawicę, wówczas życie dziecka jest zagrożone: zatrzymanie oddychania i brak dopływu tlenu do organizmu prowadzi do śmierci z uduszenia w ciągu kilku minut.

Jakie są objawy zakrztuszenia>>>

Zakrztuszenie Zakrztuszenie grafika: Arkadiusz Gadaliński

Jakie są objawy zakrztuszenia?

W przypadku dużego ciała obcego, np. okrągłej, twardej landrynki, plastikowego kółka od samochodu zabawki, dużego, twardego kawałka jabłka, które zatkało tchawicę, u dziecka zauważysz nie tylko nagłe kłopoty z oddychaniem, lecz także siniejącą skórę.

Jeśli drogi oddechowe nie zostaną natychmiast odblokowane, po kilkudziesięciu sekundach dochodzi do utraty przytomności, a po kilku minutach do zgonu.

Mniejsze ciało obce, które dostanie się do oskrzeli, wywołuje mniej dramatyczne objawy. To m.in.: duszności, świsty podczas oddychania.

WAŻNE

Najważniejszą zasadą pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia jest zachowanie spokoju i jak najszybsze wezwanie pogotowia (nr tel. 999 lub 112 z komórki). Zanim fachowa pomoc nadjedzie, ostrożnie sprawdź czy ciało obce, zalegające w drogach oddechowych, jest widoczne w jamie ustnej dziecka. Jeśli tak, wyjmij je delikatnie za pomocą małego palca.

Gdy ciało obce utkwiło w drogach oddechowych dziecka, wówczas, oczekując na karetkę, zacznij udzielać pierwszej pomocy. Schemat postępowania jest inny w przypadku dziecka rocznego i starszego, inny przy ratowaniu niemowlęcia.

Przypominamy, czym może zakrztusić się małe dziecko:

- Duże kawałki twardych warzyw i owoców: marchew, seler, fasola, jabłka.

- Okrągłe owoce, takie jak winogrona, pomidorki cherry. Podając je małemu dziecku, warto je pokroić wcześniej w ćwiartki.

- Parówki - gdyby parówki były zabawkami, to z powodu swojego kształtu oznaczane byłyby przez producentów jako niebezpieczne dla dzieci poniżej 3 lat.

- Twarde cukierki, takie jak landrynki, draże czy dropsy.

- Kleiste pokarmy. Mogą zbić się dużą bryłę i zalegać w gardle malucha. Pianek, żelek, gum do żucia, orzechowych kremów lepiej nie serwować małym dzieciom.

- Ziarna (np. popcorn, orzechy lub słonecznik) nawet jeśli jest na tyle małe, że nie zadławi dziecka, może spowodować zachłyśniecie się, utknąć głębiej w drogach oddechowych i wywołać infekcję.

Dzieci krztuszą się nie tylko jedzeniem. Na liście przedmiotów, którymi dławią się małe dzieci, są też monety, baterie.

Rozpoznaj niebezpieczeństwo>>>

Zakrztuszenie Zakrztuszenie grafika: Arkadiusz Gadaliński

Jak rozpoznać niebezpieczeństwo?

Nigdy nie lekceważ objawów zakrztuszenia, takich jak kaszel czy zaczerwienienie głowy. Jeśli dziecko jest na tyle duże lub jest w stanie mówić i kaszleć, wówczas zachęcaj je do mocnego kaszlu. Na tym etapie powstrzymaj się od innych czynności.

Jak udzielić pierwszej pomocy dzieciom powyżej pierwszego roku życia>>>

Zakrztuszenie Zakrztuszenie grafika: Arkadiusz Gadaliński

Jak udzielić pierwszej pomocy dzieciom powyżej pierwszego roku życia

Zapytaj dziecko, czy się dusi. Jeśli jest w stanie mówić, zachęcaj do mocnego kaszlu. Jeśli kaszel jest nieefektywny, wówczas działaj zdecydowanie.

Jeśli widzisz, że dziecko jest ''zatkane'':

- wykonaj 5 uderzeń nadgarstkiem między łopatkami dziecka, drugą ręką podtrzymując malucha. Jeśli to działanie nie przyniosło rezultatu, wówczas:

- ułóż pięść pod żebrami dziecka, zrób 5 uciśnięć nadbrzusza (uciskaj głęboko, ale z wyczuciem). Podczas gdy ty ratujesz, niech ktoś zadzwoni po pogotowie.

 

Zakrztuszeniegrafika: Arkadiusz Gadaliński

 

Opisane wyżej czynności wykonuj na zmianę, po każdej transzy sprawdź, czy ciało obce wypadło.

Jeśli udało się usunąć ciało obce, dziecko zacznie się ruszać lub kaszleć, wówczas sprawdź, czy oddycha prawidłowo.

Jeśli dziecko oddycha, ale wciąż jest nieprzytomne, ułóż je na boku i zaczekaj na przyjazd pogotowia.

Jeśli nie udało się usunąć ciała obcego, ułóż dziecko na płaskiej powierzchni na plecach, połóż rękę na jego czole i odchyl mu głowę do tyłu, aby udrożnić drogi oddechowe.

Jeśli dziecko nie oddycha, wykonaj pięć wdmuchnięć powietrza, potem 30 razy uciśnij mostek - u starszych dzieci i dorosłych mniej więcej w połowie - z częstotliwością 100 na minutę. Czynność powtarzaj do momentu przyjazdu pogotowia.

TEGO NIE RÓB

Nie próbuj wytrząsać z dziecka połkniętego kawałka jedzenia czy przedmiotu. Trzymanie dziecka za nogi głową w dół jest nieskutecznie i niebezpieczne.

Niemowlęta ratuje się inaczej. Czytaj dalej>>>

Zakrztuszenie Zakrztuszenie grafika: Arkadiusz Gadaliński

Jak udzielić pierwszej pomocy niemowlęciu? Krok pierwszy

Zadławienia często zdarzają się w przypadku niemowląt. Podczas jedzenia stałego posiłku (owoce, chrupki, biszkopt) dziecko może zacząć kaszleć, próbować odkrztusić fragment, który dostał się do dróg oddechowych. W takiej sytuacji najważniejsze jest fachowa ocena sytuacji. Zwróć uwagę, czy dziecko odkrztusza i łapie oddech. Zaobserwuj, czy oddycha, czy skóra ma normalny kolor.

Połóż dziecko na swoim przedramieniu głową w dół, w taki sposób, by twoja dłoń trzymała jego bródkę. Ręka ma za zadanie przytrzymać główkę, która u niemowląt jest ciężka. Potem ok. pięć razy mocno (ale z wyczuciem) klepnij między łopatkami.

Pamiętaj: celem jest usunięcie niedrożności, a nie wykonanie wszystkich pięciu uderzeń. Odwróć dziecko na plecy i sprawdź, czy przedmiot został usunięty. Jeśli po tym działaniu dziecko złapie oddech, zakaszle, zacznie płakać, to znak, że twoje działanie było skuteczne. Często, gdy dziecko wykaszle groźny kawałek, zaczyna wymiotować. Przytrzymaj je tak, by mogło wyrzucić z siebie wszystko, potem połóż je na boku.

Jeśli twoje działanie nie przyniosło efektu, wówczas przejdź do kolejnych czynności.

Zakrztuszenie Zakrztuszenie grafika: Arkadiusz Gadaliński

Jak udzielić pierwszej pomocy niemowlęciu? Krok drugi

Jeśli pomimo klepnięć dziecka pomiędzy łopatki, nadal się ono dusi, wówczas odwróć je na plecy i 5 razy uciśnij dwoma palcami klatkę piersiową tuż powyżej miejsca, gdzie żebra łączą się z mostkiem, drugą ręką podtrzymuj główkę.

Na zmianę uderzaj dziecko między łopatkami i uciskaj klatkę piersiową do czasu, aż przedmiot wypadnie albo dziecko straci przytomność.

Jak ratować zakrztuszone niemowlę, krok po kroku na filmie:

 

Jeśli dziecko straciło przytomność połóż je na płaskiej powierzchni. Trzymając dłoń na jego czole, odegnij głowę i unieś bródkę. Pozwoli to udrożnić drogi oddechowe oraz sprawdzić, czy ciała obcego nie widać i czy nie da się go usunąć palcem.

Ponieważ dziecko nie oddycha, nabierz powietrza, obejmij ustami usta i nos dziecka i wdmuchuj  powietrze. Twój oddech powinien unieść klatkę piersiową dziecka i trwać ok. 1 - 1,5 sek. Wykonuj cykl 5 oddechów.

Jeśli klatka nie unosi się przy oddechach, skoryguj położenie głowy dziecka.

Jeśli 5 prób oddechów się nie powiodło, wykonaj 30 uciśnięć w dolnej połowie mostka z częstością 100/minutę.  Po 30 uciśnięciach sprawdź jamę ustną, czy nie widać ciała obcego, które można usunąć, wykonaj 2 oddechy ratownicze i kolejne 30 uciśnięć.

Czekaj na przyjazd pogotowia.

Kursy ukierunkowane na pomoc dzieciom organizuje m.in. Polski Czerwony Krzyż. O kursach dla osób indywidualnych czytaj tutaj

Podczas pracy nad artykułem korzystałam z informacji zawartych na stronie Polskiego Czerwonego Krzyża, www.pck.pl, poradnika "Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt. 30 nagłych wypadków od A do Z", Mikołaj Łaski, wyd. Sierra Madre 2013, poradnika "Pierwsza pomoc", wyd. Muza SA

Powinno cię również zainteresować: Dzieci, wakacje i nagłe wypadki. Czy wiesz, jak fachowo udzielić pierwszej pomocy?

Więcej o:
Copyright © Agora SA