Idzie nowe. 6 zmian w polskiej szkole od 1 września

Polskie szkolnictwo wchodzi w etap rewolucyjnych zmian. Niektóre z nich będą odczuwalne już od 1 września. Co nowego czeka na uczniów w roku szkolnym 2016/2017 i kto najdotkliwiej odczuje zmiany?

Idzie nowe. 6 zmian w polskiej szkole od 1 września

Polskie szkolnictwo wchodzi w etap rewolucyjnych zmian. Niektóre z nich będą odczuwalne już od 1 września. Co nowego czeka na uczniów w roku szkolnym 2016/2017 i kto najdotkliwiej odczuje zmiany?

Pierwsza klasa obowiązkowa dla siedmiolatków

Sześciolatki zostały zwolnione z obowiązku szkolnego. Od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym są objęte dzieci od 7. roku życia. Sześciolatek nadal może rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, ale pod warunkiem, że korzystał z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole. Jeśli sześciolatek nie chodził wcześniej do przedszkola, wówczas, aby zapisać dziecko do pierwszej klasy, potrzebna będzie pozytywna opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Kto znajdzie się w tym roku w pierwszej klasie? Różne roczniki. W roku szkolnym 2016/1017 do szkoły przymusowo ruszą wszystkie siedmiolatki (rocznik 2009), które do tej pory nie rozpoczęły jeszcze edukacji. Ponad 45 tysięcy dzieci z rocznika 2009, które jako sześciolatki poszły do szkoły, powtórzy pierwszą klasę podstawówki. Taką decyzję podjęli rodzice dzieci. W tym roku szkolnym istnieje również możliwość zostawienia sześciolatków drugi rok w zerówce.

Darmowe podręczniki. Czytaj dalej>>>

"Nasz Elementarz" - rządowy podręcznik dla pierwszoklasistów Fot. Kornelia Głowacka-Wolf / Agencja Wyborcza.pl

Darmowe podręczniki dla uczniów I-III i dla uczniów niepełnosprawnych

Prawie 24 mln zł przewidziano w tym roku na realizację rządowego programu ''Wyprawka szkolna''.  Program działa już od 14 lat, w tym roku zdecydowano, że pomoc w postaci dofinansowania zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych będzie adresowana przede wszystkim do uczniów niepełnosprawnych. Program objął m.in. uczniów słabowidzących i słabosłyszących, z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Rodzice takich uczniów (około 62 tys. dzieci) otrzymają od 175 do 770 złotych dofinansowania. Wysokość dofinansowania zależeć będzie od rodzaju niepełnosprawności oraz poziomu i typu szkoły, w której uczy się uczeń niepełnosprawny.

Bezpłatne podręczniki dostaną wszystkie dzieci objęte tokiem kształcenia ogólnego z klas I-III szkół podstawowych oraz muzycznych.

W klasie I i II uczniowie korzystać będą z bezpłatnego podręcznika ze szkoły. Szkoły otrzymają również dotację na zakup materiałów ćwiczeniowych. W klasie III obowiązywać będzie podręcznik zapewniony przez MEN lub szkoła otrzyma dotację na zakup podręcznika.

Uczniowie IV klasy również powinni otrzymać podręczniki ze szkoły. W piątej klasie obowiązywać będzie dotacja na podręczniki i ćwiczeniówki lub materiały edukacyjne.

W gimnazjum (rok szkolny 2015/2016 jest ostatnim rokiem funkcjonowania tych szkół) podręczniki i materiały edukacyjne szkoła zapewni uczniom I klasy. Uczniowie II klas gimnazjalnych mają otrzymać dotacje na zakup podręczników i ćwiczeniówek.

Bez sprawdzianu szóstoklasistów. Czytaj dalej>>>

Egzamin gimnazjalny 2018
Egzamin gimnazjalny 2018 PIOTR SKÓRNICKI

Tegoroczni sześcioklasiści nie będą pisali sprawdzianu kompetencji

Od tego roku szkolnego, decyzją rządu, szóstoklasiści nie będą już przystępować do ogólnopolskiego testu. Sprawdzian szóstoklasistów przeprowadzany był od 2002 roku.

Pieniądze przeznaczane na organizację sprawdzianu szóstoklasisty trafią do maturzystów, którzy m.in. zyskają prawo do odwołania się od wyniku matury do Komisji Arbitrażowej.

Egzamin szóstoklasistów - jak szacuje Ministerstwo Edukacji - kosztował budżet państwa około 10 milionów złotych rocznie.

Według obecnej minister edukacji sprawdzian jest za drogi i niczemu nie służy. Wszyscy piszący go uczniowie bez względu na wynik i tak dostawali się do gimnazjum.

Likwidacja gimnazjów rozpocznie się za rok. Oznacza to, że tegoroczni szóstoklasiści w przyszłym roku szkolnym, zamiast do pierwszej klasy gimnazjalnej, pójdą do VII klasy szkoły podstawowej.

Nowe prawa maturzystów. Czytaj dalej>>>

Matura Matura GRZEGORZ SKOWRONEK

Maturzyści będą mieli prawo wglądu w maturę i prawo do fotografowania swoich prac maturalnych

Maturzyści 2017 zyskają nowe prawo. Będą mieli możliwość weryfikacji uzyskanej liczby punktów zdobytych na egzaminie maturalnym i potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

Absolwent szkoły średniej będzie miał również prawo odwołania się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej, która sprawdzała jego pracę. Maturzysta, który zechce, aby jego praca maturalna została sprawdzona ponownie, będzie musiał złożyć pisemny wniosek do specjalnej komisji, jaka zostanie utworzona przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Maturzysta, który zażyczy sobie wglądu w swoją pracę, będzie mógł ją sfotografować.

Powrót drożdżówek do szkolnych sklepików. Czytaj dalej>>>

Szkolny sklepik Szkolny sklepik CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Powrót drożdżówek i kawy do szkolnych stołówek

Po roku ścisłej diety do szkół wróci pieczywo półcukiernicze i cukiernicze, czyli słynne drożdżówki. Słodkie bułki muszą jednak spełniać określone kryteria: w 100 g produktu nie powinno być więcej niż 15 g cukru, 15 g tłuszczu i nie więcej niż 0,45 g sodu/1,2 g soli.

Do tej pory w szkołach można było sprzedawać tylko wyroby dietetyczne z bardzo niską zawartością cukru - do 5 g na 100 g ciasta. Taka ilość cukru jest niezbędna, by drożdżowe ciasto urosło.

Do szkolnych sklepików w szkołach średnich powróci też kawa. Podobnie jak herbata będzie mogła być dosładzana 10 gramami cukru na 250 ml napoju. Oznacza to, że do kubka kawy będzie można wsypać dwie łyżeczki cukru.

W sklepikach będą dostępne również kanapki z różnego pieczywa, warzywa, owoce i nabiał, soki i woda. Nadal nie będzie można kupić słodzonych napojów gazowanych. Według nowego rozporządzenia, które będzie obowiązywać od września 2016 roku, stołówka może oferować tylko dwie smażone potrawy w tygodniu. W 250 ml napoju nie może być więcej niż 10 g cukrów. Szkolna stołówka ma też oferować każdego dnia co najmniej dwie porcje mleka lub produktów mlecznych. W każdym posiłku muszą znaleźć się warzywa lub owoce oraz co najmniej jedna porcja produktów zbożowych. Co najmniej raz w tygodniu ma być serwowana uczniom ryba.

Religia i etyka wliczane do średniej. Czytaj dalej>>>

Powinno cię również zainteresować: U nas makaron z serem, a w Berlinie? Oto, co jedzą uczniowie w różnych krajach [PORÓWNUJEMY]

Ks. bp Marek Mendyk: 'Ci, którzy chodzą na religie są bardziej świadomi różnego typu zagrożeń i są bardziej odporni na to, co dzisiaj niesie świat'. Zdjęcie ilustracyjne Ks. bp Marek Mendyk: 'Ci, którzy chodzą na religie są bardziej świadomi różnego typu zagrożeń i są bardziej odporni na to, co dzisiaj niesie świat'. Zdjęcie ilustracyjne Lekcja religii w jednej z lubelskich szkół (fot. Rafał Michałowski / Agencja Wyborcza.pl)

Oceny z religii i etyki będą wliczane do średniej

Dzieci mogą chodzić na religię lub etykę, na oba z tych przedmiotów, ale też na żaden z nich. Te, których rodzice zapisali na oba przedmioty, do tej pory na świadectwie miały tylko jedną ocenę - dyrektor wpisywał tam średnią z obu ocen.

Proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozwiązanie zakłada, że do średniej wliczana będzie uczniowi zarówno ocena z religii, jak i etyki. Od najbliższego roku szkolnego na świadectwie szkolnym oceny z religii i etyki (jeśli uczniowie uczęszczali na obydwa przedmioty) pojawią się oddzielnie i obie będą wliczać się do średniej z całego roku.

Nadal uczeń może wybrać, na jaki przedmiot chce uczęszczać: na religię, etykę lub na oba.

Powinno cię również zainteresować: Rewolucja w edukacji. W jakim systemie będzie się uczyć twoje dziecko? Wyjaśniamy na grafikach

Więcej o:
Copyright © Agora SA