1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

30 kleszczy wbiło się w skórę trzylatka. Sprawdzajcie dzieci po powrocie ze spaceru

Kleszcze zamieszkują nie tylko gęste lasy. Można je też spotkać w miastach. Kiedy mały Finn został zaatakowany przez 30 kleszczy podczas zabawy w parku, australijskie media ostrzegały rodziców, aby za każdym razem, po powrocie ze spaceru, sprawdzali skórę dzieci. To także nasz problem.
Kleszcze w natarciu Kleszcze w natarciu fot: screen z News Local/ "Boy picks up 30 ticks after trip to park"

30 kleszczy wbiło się w skórę trzylatka. Sprawdzajcie dzieci po powrocie ze spaceru

Mały Finn wybrał się z mamą i młodszym bratem na spacer do podmiejskiego parku. Podczas zabawy w oddalonym o 30 kilometrów od centrum Sydney parku, w skórę chłopca wbiło się  30 malutkich kleszczy. Jego mama, Lisa Evans początkowo myślała, że synka pogryzły komary. Jednak pod wieczór, kiedy dokładnie sprawdziła skórę syna, nie miała wątpliwości, że chłopca ukąsiły wyczuwalne pod skórą kleszcze.

Zaczerwienienia z charakterystycznym rumieniem pojawiły się na klatce piersiowej, ramionach, nogach i głowie dziecka. Brat Finna również został ukąszony przez pajęczaki. Jego mama znalazła cztery kleszcze wbite w jego ciało. Ze względu na tak liczne ukąszenia Lisa Evans zgłosiła się z dziećmi do szpitala.

Mamę chłopców zaniepokoił charakterystyczny rumień po ukąszeniu, jednak nie występuje on u każdego dziecka. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą.

Przypadek australijskich chłopców został pokazany i opisany w mediach ku przestrodze. Australijscy eksperci ostrzegli rodziców, aby sprawdzali skórę dzieci po powrocie ze spacerów, nawet jeśli były tylko w miejskim parku.

Życie kleszczagrafika: archiwum/gazeta.pl

Do tej pory - również w Polsce - kleszcze kojarzyliśmy przede wszystkim z gęstymi lasami. Jednak od kilku lat te pajęczaki znacznie rozszerzyły zasięg swojego występowania. Spotkać je już można nawet na terenie miast, w parkach, na skwerach, na terenach działkowych.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami i jak się zachować, kiedy intruz wbije się w skórę dziecka?

Kleszcz fot. CC BY-NC 2.0 psychmike/Flickr.com Kleszcz fot. CC BY-NC 2.0 psychmike/Flickr.com Kleszcz fot. CC BY-NC 2.0 psychmike/Flickr.com

Zabezpiecz dzieci przed kleszczami. Jak to zrobić?

Wybierając się do lasu, na piknik, na łąkę, ubierzcie się odpowiednio. Nie zaszkodzi, zarówno dziecku, jak i sobie założyć ubranie z długimi rękawami i nogawkami, zakryte buty i czapkę z daszkiem.

Przed wyjściem z domu spryskajcie się środkiem odstraszającym kleszcze. Jeśli wyruszacie na całodzienną wycieczkę, pamiętaj, by po kilku godzinach ponowić aplikację.

Po powrocie do domu obejrzy dokładnie dziecko (i siebie). Najpóźniej zrób to w czasie wieczornej kąpieli. Kleszcze wbijają się najczęściej w te miejsca na ciele, gdzie jest ciepło i wilgotno, a także tam, gdzie skóra jest cienka i delikatna (pachy, pachwiny, zgięcia nóg i rąk, kark, uszy, skóra głowy). Kleszcze nie pogardzą też bardziej widocznym miejscem na rękach i nogach.

W trakcie spaceru, szczególnie jeśli przechodziliście przez zarośla lub wysoką trawę, oglądaj "strategiczne" miejsca na ciele.

Wyrób w sobie i w dziecku nawyk, że po długim, krajoznawczym spacerze czy wycieczce rowerowej od razu bierzecie prysznic. Dzięki temu spłuczesz ze skóry jeszcze "niewbitego" kleszcza.

Wybierając się na długi spacer do parku, lasu, na łąkę, na wszelki wypadek, zabierz ze sobą  przyrząd do usuwania kleszczy - im szybciej pozbędziesz się intruza, tym lepiej.

Kleszcze spadają z drzew? Wcale nie >>

Czytaj również: "Złap kleszcza w kleszcze"

Kleszcz Kleszcz FRANCISZEK MAZUR

Kleszcze nie spadają z drzew. Gdzie żyją najczęściej?

Wbrew wielu obiegowym opiniom, kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na przechodzących żywicieli. Przesiadują na spodniej stronie liści, głównie na ich końcach lub na gałęziach. Najbardziej lubią obszary przejściowe między dwoma różnymi typami roślinności, jak np: brzegi lasów z graniczącymi łąkami, polany, błonia nad rzekami i stawami, zagajniki z zaroślami, obszary, gdzie las liściasty przechodzi w iglasty lub odwrotnie albo wysoki w niski, obszary zarośnięte paprociami, jeżynami, czarnym bzem i leszczyną. Rejonami największego zagrożenia zarażenia się zarazkami przenoszonymi przez kleszcze są tereny dawnego województwa olsztyńskiego, białostockiego, suwalskiego i opolskiego.

Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy?www.pzh.gov.pl

Które miejsca na skórze kleszcze lubią najbardziej? >>

Które miejsca na skórze kleszcze lubią najbardziej? / fot. CC BY 2.0 John Tann/Flickr.com Które miejsca na skórze kleszcze lubią najbardziej? / fot. CC BY 2.0 John Tann/Flickr.com Które miejsca na skórze kleszcze lubią najbardziej? / fot. CC BY 2.0 John Tann/Flickr.com

Które miejsca na skórze kleszcze lubią najbardziej?

Typowymi miejscami ukąszenia u człowieka są głowa i uszy (zwłaszcza u dzieci), miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi, pępek. Niektóre kleszcze są zakażone bakteriami i wirusami wywołującymi choroby, do zakażenia człowieka dochodzi w trakcie ssania krwi przez kleszcza.

Najczęściej występujące w Polsce choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza (choroba z Lyme) i wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby nieleczone zagrażają niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy. Szacuje się, że w Polsce  30% kleszczy może przenosić tę groźną chorobę. Zatem nie każde ugryzienie oznacza od razu boreliozę.

Co zrobić jeśli widzisz, że w skórę dziecka wbił się kleszcz? >>

Borelioza Borelioza Gazeta.pl

Co zrobić jeśli widzisz, że w skórę dziecka wbił się kleszcz?

Jeśli zauważysz kleszcza wczepionego w skórę, usuń go wcześniej zdezynfekowaną pęsetą z cienkimi końcami. Chwyć owada tuż przy skórze i wyciągnij go wraz z głową. Potem przemyj miejsce ukąszenia środkiem odkażającym. Usunięcie kleszcza do 24 godzin od zagnieżdżenia zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na boreliozę (choć nie chroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu). Z usuniętym ze skóry dziecka kleszczem możesz zgłosić się do laboratorium na test, którego wynik potwierdzi lub wykluczy czy kleszcz przenosił boreliozę.

Tego nie rób: Wykręcanie, zgniatanie i smarowanie tłuszczem kleszcza to złe metody!

Kleszcz oddycha za pomocą odwłoku, a zarazki znajdują się w jego przewodzie pokarmowym. Jeśli zabierzesz mu dostęp powietrza, zacznie wymiotować, a to oznacza, że w szybki sposób możesz zarazić się boreliozą.

KleszczJak usunąć kleszcza? - kadr z filmu instruktażowego zamieszczonego na stronie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (Szpital Uniwersytecki)

Kleszcze w mieście Kleszcze w mieście ADRIANNA BOCHENEK

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze mogą przenosić zarazki dwóch poważnych chorób: odkleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu możesz siebie i dziecko zaszczepić.

Szczepionka jest podawana w trzech dawkach, dzieci mogą być szczepione po ukończeniu 3. roku życia. Niestety, nie ma równie skutecznej ochrony przed boreliozą. To bakteryjna choroba, która początkowo objawia się rumieniem wędrującym. Czerwona plamka najpierw pojawia się w miejscu ukłucia, w ciągu kilku dni powiększa się i tworzy plamę o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów. To miejsce zazwyczaj nie boli.

Bywa, że dziecko ma gorączkę, boli je głowa, mięśnie i stawy, ma powiększone węzły chłonne. Gdy dostrzeżemy powiększający się rumień, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza i wykonać zalecone badania krwi. Obecność przeciwciał przeciwko boreliozie wskaże na zakażenie i będzie oznaczać konieczność podania antybiotyku. Nieleczona (często lekceważona w pierwszej fazie) borelioza grozi licznymi powikłaniami.

boreliozamat. Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę (borelioza.org) na podst danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny

Uniknąć boreliozy możemy tylko w jeden sposób - szybko usuwając kleszcza. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie po każdym spacerze, zabawie na trawie, czy dziecko nie ma na sobie groźnego pajęczaka.

Może cię również zainteresować: Czy można utonąć wiele godzin po wyjściu z wody? Tak. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wtórnym utonięciu

Więcej o:
Komentarze (73)
30 kleszczy wbiło się w skórę trzylatka. Sprawdzajcie dzieci po powrocie ze spaceru
Zaloguj się
 • zgryz3

  Oceniono 148 razy 130

  Przestańcie w końcu wymądrzać się z tymi zabezpieczeniami w rodzaju długich nogawek, rękawów, a nawet - Jezu, co za ignorancja! - czapek z daszkiem. Wyjąłem z siebie jako robotnik leśny i melioracyjny parę tysięcy kleszczy. Myślicie, Autorzy, że chodziłem w lesie nago? Nie da się w komarowie robić nago, choćby się pot lal z człowieka strumieniami. Robiłem też w długich rybackich butach, a doradcy doradzają, żeby nogawki w skarpety wpuszczać! Nie dociera do was, że kleszcz bywa mniejszy niż ziarnko maku i łazi pod skarpetami, pod nogawkami, rękawami jak po autostradzie? Żadne ubrania nie zabezpieczają przed kleszczami - to nie komar, nie szerszeń i nie F-16 atakujący z koszącego lotu. Jak się tylko do stanie na buty - już jesteście jego. Bo ma czas, nawet kilka dni, nie spieszy mu się, bez pośpiechu znajdzie swoje miejsce, i to niekoniecznie najwrażliwsze - to kolejny mit. Nie pomoże trzepanie ubrania, nie pomoże kąpiel, bo on się wody nie boi. Mówicie o czymś, o czym nie macie pojęcia, bo nie macie własnego doświadczenia, powtarzacie bzdury wymyślone przez innych lub przez samych siebie w domowym zaciszu. Jeśli już mówić o tym, jak chodzić ubranym wśród zieleni, to najlepiej nago, bo na nagim ciele najłatwiej kleszcza zobaczyć i kiedy jeszcze wędruje po ciele - usunąć.
  Powtarzam: nie pomogą żadne nogawki, rękawy, buty choćby pod sam nos, ani kąpiele. Pomoże łażenie nie blisko zieleni i cierpliwy przegląd ciała po powrocie. Ale i tak gwarancji, że kleszczy nie ma na ubraniu. Poczekają i swoje zrobią. Słowem, nie wymądrzajcie się doradcy z własnego mianowania.

 • who_cares

  Oceniono 81 razy 75

  Wyczuwalne POD skórą kleszcze ? Przecież one muszą mieć cały odwłok na zewnątrz ciała bo mają tam przetchlinki którymi oddychają . Wgryzają się ryjkiem w ciało żywiciela ...

 • ambion2015

  Oceniono 52 razy 48

  Żałosny poziom intelektualny artykułu, co za duren napisal, ze kleszcze wyczuwano pod skórą??? Przecież one są widoczne i zeruja na powierzchni skóry, a wprowadzają w powłoki skórne jedynie część aparatu gebowego.

 • staefun

  Oceniono 49 razy 37

  Sejm powinien podjąć uchwałę, że Polska jest krajem bez kleszczy. I po problemie!

 • remislanc

  Oceniono 33 razy 27

  "30 kleszczy wbiło się w skórę trzylatka"

  Na fotce to jakiś zmutowany trzylatek.....Może od kleszczy ???

 • runfree

  Oceniono 29 razy 25

  Przecież kleszcze nie wchodzą pod skórę. Nie miałyby możliwości "opicia się", bo pod skórą jest zbyt ciasno, aby odwłok mógł napełnić się krwią.

 • piotrm74

  Oceniono 46 razy 20

  No nie... jaki ten fiński trzylatek jest na zdjęciu dobrze zbudowany.
  Prosba aby autor gimbus-gazetos zastanowił się dokąd zmierza...

 • sympatycznaela

  Oceniono 25 razy 17

  Leczyłem się na boreliozę 2 lata mnóstwem antybiotyków. Koszt kilkadziesiąt tysięcy złotych, państwo polskie nie refunduje nic, za leki trzeba płacić. Ci, którzy nie mają pieniędzy, są skazani na ogrm cierpienia. Mój stan był masakryczny: nie mogłem wstać z łóżka, byłem bez sił, bolało mnie wszystko, bezsenność, nocne poty, otumanienie. Żaden lekarz mi nie pomógł, wszyscy brali pieniądze i odsyłali. Testy na boreliozę wykonałem na własną rękę, za wszystko musiałem płacić. Dopiero lekarka w Katowicach zajęła się mną kompleksowo. Terapią ILADS mi pomogła. Łykałem dziennie po kilkadziesiąt antybiotyków + dieta. Jeśli ktoś ma potwierdzoną testami boreliozę, proszę nie leczyć się doxycykliną przez miesiąc, bo to nie pomoże. Ja nie pamiętam nawet kontaktu z kleszczem, byłem jedynie w parku we Wrocławiu, a rumień na piersi był spory, jednak lekarz (pan profesor) w ogóle tego nie skojarzył z boreliozą. Świadomość lekarzy odnośnie tej choroby jest bardzo znikoma. Nie życzę nikomu boreliozy, bo mi zniszczyła kilka lat życia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX