Czy można utonąć wiele godzin po wyjściu z wody? Tak. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o wtórnym utonięciu

Nie trzeba być w wodzie, aby utonąć. Są przypadki, kiedy dziecko topi się, pomimo że z wody wyszło kilka godzin wcześniej. Tak się zdarza szczególnie po kąpieli w basenie, brodziku, słonym morzu. Wyjaśniamy, czym jest wtórne utonięcie.
Utonięcie wtórne Utonięcie wtórne for: archiwum gazeta.pl

"Zadzwoniłam do pediatry, kazała nam jechać na pogotowie. Podejrzewała wtórne utonięcie"

"Wybrałam się z dziećmi do znajomych, którzy mają basem. Mój syn Ronin usiadł obok basenu. Odwróciłam się w stronę kuzynki, na chwilę straciłam syna z pola widzenia. Syn wpadł do basenu. Kiedy zdałam sobie z tego sprawę, zobaczyłam, że rozpaczliwie próbuje wyłonić główkę na powierzchnię wody. Szybko go wyciągnęłam. Cała akcja trwała może 20 sekund. Syn był przestraszony, kaszlał. Nic jednak nie wskazywało na to, że stało mu się coś poważnego. Po tym zdarzeniu syn sprawiał jednak wrażenie zmęczonego bardziej niż zwykle, po powrocie do domu znowu zaczął kaszleć. Zadzwoniłam do pediatry, kazała nam jechać na pogotowie. Podejrzewała wtórne utonięcie. Nie pomyliła się.

W szpitalu lekarz zwrócił nam uwagę, że przyjechaliśmy za późno. W tym czasie Ronin miał już bardzo wysoką temperaturę, nie było z nim kontaktu. Po prześwietleniu okazało się, że woda z basenu dostała się do płuc. Minuty dzieliły go od śmierci spowodowanej uduszeniem się. Został przetransportowany karetką do specjalistycznego szpitala w San Diego. Cudem przeżył. Jego płuca oczyściły się. W tym samym czasie na oddziale, wraz z moim synem, było dwóch innych chłopców po tzw. wtórnym utonięciu" - to fragment z bloga amerykańskiej dziennikarki i blogerki Lindsey Kujawy.

Jej wpis o tytule ''What Every Parent Needs to Know About Secondary Drowning'' (pol. "Co wszyscy rodzice muszą wiedzieć o utonięciu wtórnym") ukazał się w 2014 roku. Od tamtego czasu o utonięciu wtórnym słyszymy i czytamy coraz częściej. Temat odżywa zazwyczaj w okolicach lata, kiedy rozpoczynamy sezon wakacyjny. Ale wtórne utonięcie może się też zdarzyć w wannie i ogrodowym baseniku. Na co powinniśmy zwracać uwagę i co musimy wiedzieć o utonięciu wtórnym?

Wtórne utonięcie Wtórne utonięcie fot: shutterstock

1. Dziecko może się utopić pomimo, że nie jest w wodzie

Do wtórnego utonięcia może dojść nawet przy połknięciu niewielkiej ilości płynów. Woda dostaje się do układu oddechowego, drażni płuca i utrudnia oddychanie. Wtórne utonięcie spowodowane jest obrzękiem płuc.

Pediatra, dr Bartosz Pawlikowski, namawia, aby nie lekceważyć u dziecka zachłyśnięć się.

- Niebezpieczeństwo związane z wtórnym utonięciem polega też na tym, że po obrzęku płuc rozwija się zachłystowe zapalenie płuc, które leczy się bardzo ciężko, ponieważ ma charakter atypowy, tzn. przebiega z objawami niecharakterystycznymi dla tej choroby (ból brzucha, piorunujący przebieg). Zachłystowe zapalenie płuc wymaga bezwzględnie antybiotykoterapii w warunkach szpitalnych.

Ważne!

Wtórne utonięcie, czyli obrzęk płuc, należy odróżnić od tzw. utonięcia suchego. W tym przypadku woda dociera do nosogardzieli i dochodzi do skurczu krtani. Płyn blokuje proces oddychania, zatrzymuje się krążenie. Woda dociera wprawdzie do płuc, ale bezpośrednio zablokowany przez nią proces oddychania kończy się śmiercią na skutek zatrzymania krążenia.

To też może cię zainteresować: Dziecko połyka wybielacz, nadgryza kostkę do zmywarki. Rodzicu, wiesz, co w takiej sytuacji zrobić?

Utonięcie wtórne Utonięcie wtórne fot: pexels.com

2. Dziecko sie podtopiło, zachłysnęło? Obserwuj je wiele godzin po wyjściu z wody

Dziecko zachłystuje się wodą podczas kąpieli w basenie? Odkasłuje, wydaje się, że wszystko w porządku. I rzeczywiście najczęściej nic się nie dzieje, ale...

Zagrażający życiu obrzęk płuc może wystąpić nawet po trzech dniach od podtopienia. Ryzyko niebezpiecznych powikłań wzrasta, gdy do wypadku doszło w basenie z chemicznie oczyszczaną wodą lub kiedy dziecko nałykało się słonej wody. Dlatego bardzo ważne jest, aby po incydencie podtopienia obserwować dziecko i nie lekceważyć żadnych objawów.

Objawy wtórnego utonięcia pojawiają się w czasie od jednej do 24 godzin po incydencie podtopienia, czyli zachłyśnięcia wodą.

Wtórne utonięcie Wtórne utonięcie fot: archiwum gazeta.pl

3. Jakie są charakterystyczne objawy wtórnego utonięcia?

Jeśli wiesz, że dziecko podczas kąpieli zanurzyło głowę w wodzie, zachłysnęło się, uważnie je obserwuj. Powinno cię zaniepokoić, kiedy dziecko:

- ma trudności z oddychaniem

- intensywnie kaszle

Ważne!

Kaszel i duszność nasilają się w pozycji leżącej, co różnicuje je od objawów zapalenia oskrzeli czy płuc.

- sprawia wrażenie zmęczonego i osłabionego, jest senne

- ma spowolnioną mowę, zaburzenia świadomości

- wymiotuje

Jeśli zauważysz u dziecko którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, zgłoś się do lekarza/szpitala. Każda godzina jest ważna.

Wtórne utonięcie Wtórne utonięcie fot: pexels.com

4. Możesz zapobiec. Jak to zrobić?

Do utonięcia może dojść nawet w baseniku ogrodowym. Wystarczy kilka centymetrów wody. Dlatego to ważne, aby podczas kąpieli dziecka obserwować je, nie odchodzić od basenu.  Nieustanna kontrola kapiących się dzieci to podstawowy i najważniejszy środek zapobiegawczy.

Dr Bartosz Pawlikowski uspokaja, że wtórne utonięcia nie zdarzają się często. Namawia jednak, aby po tym, jak dziecko np. zakrztusi się podczas kąpieli np. w basenie, obserwować je.

- Rodzic powinien obserwować dziecko po incydencie zachłyśnięcia się w wodzie do trzech dni, ponieważ wszystkie związane z tą sytuacją objawy pojawiają się bardzo szybko i rozwijają w krótkim czasie. Bezpośrednio po zachłyśnięciu wodą dziecko należy najpierw obrócić do góry nogami tak, by woda, która dostała się do dróg oddechowych nie wpłynęła do oskrzeli i oskrzelików, blokując dostęp powietrza i wywołując obrzęk płuc i przytrzymać do momentu odzyskania swobodnego oddechu. Potem dziecko powinno leżeć w pozycji z głową nieznacznie poniżej poziomej pozycji. Oskrzela z tą niewielką pomocą pozbędą się resztek wody. Jeśli u dziecka w ciągu kilku godzin po zachłyśnięciu się kaszel nie będzie ustępował lub nasili się, to jest to wskazanie do pilnego przewiezienia do szpitala.

Wtórne utonięcie Wtórne utonięcie Fot: pexels.com

5. Nie panikuj. Do wtórnego utonięcie dochodzi bardzo rzadko

Zazwyczaj zachłyśnięcia się wodą lub podtopienia są niegroźne dla zdrowia. Jednak medycyna odnotowuje przypadki, w których do stanu zagrożenia życia lub zgonu dochodzi wiele godzin od wyjścia z wody. Dotyczy to około dwóch procent wszystkich utonięć.

Warto wiedzieć, że...

Słodka woda zazwyczaj jest wchłaniana do krwiobiegu przez pęcherzyki płucne. Jednak w przypadku, gdy do płuc dostanie się woda słona lub zanieczyszczona np. chemikaliami, wówczas, po podtopieniu/zachłyśnięciu, mogą pojawić się powikłania takie jak: zapalenie płuc, lżejsze infekcje dróg oddechowych czy utonięcie wtórne, czyli obrzęk płuc spowodowany zaleganiem słonej/zanieczyszczonej wody w drogach oddechowych.

W razie wystąpienia objawów wtórnego utopienia, od razu należy zgłosić się na pogotowie.

To może cię zainteresować: Ekspert o sztucznym opalaniu: To tak, jakby pić alkohol szybko i dużymi porcjami [MITY NT. SOLARIUM]

Jeździłeś na obozy harcerskie? To masz szansę na komplet punktów

Więcej o:
Copyright © Agora SA