Ekspert o sztucznym opalaniu: To tak, jakby pić alkohol szybko i dużymi porcjami [MITY NT. SOLARIUM]

Solarium przed wakacjami przyzwyczai skórę do opalania? Solarium jest bezpieczniejsze od słońca? Nowoczesne łóżko solaryjne nie powoduje raka? Dermatolog dr Bartosz Pawlikowski pomaga nam ustalić, co jest prawdą, a jakie ogólne przekonania na ten temat to mity.
Solarium odmładza? Solarium odmładza? fot: klatka z youtube/Skin Beauty Tips For Summer Sun | Cancer Research UK

1. Każdy może korzystać z solarium, pod warunkiem, że z umiarem

Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) alarmuje o potrzebie zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Wg badań dawki promieniowania UV otrzymane w ciągu całego życia kumulują się. Dlatego wczesne korzystanie z solarium jest szczególnie niebezpieczne. Ryzyko zachorowania na czerniaka (najbardziej niebezpieczny rak skóry) rośnie o ok. 20 proc. u osób, które korzystały przynajmniej raz z solarium.

Młode osoby ostrzega też przed solarium Cancer Research UK:

W Australii, Francji, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii obowiązuje zakaz korzystania z solariów przez dzieci.

Aktualizacja: Od lutego 2018 roku również w Polsce nieletni nie mogą opalać się w ten sposób. Reguluje to ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium.

Zdaniem eksperta

Dr Bartosz Pawlikowski: Obrażeń skóry po naświetlaniu UV w solarium nie widać od razu. Zmiany w jej strukturze pojawiają się stopniowo. Korzystanie z solarium przed 35. rokiem życia zwiększa ryzyko powstania czerniaka o 60 proc.

Czytaj także: Solaryjna mama - szokujące pomysły rodziców

Wakacje w Juracie. Im bliżej plaży, tym lepsze miejsce? Wakacje w Juracie. Im bliżej plaży, tym lepsze miejsce? fot. Shutterstock

2. Przed wakacjami warto wskoczyć na solarium

Przed wyjazdem na wakacje dobrze raz czy dwa razy pójść do solarium i w ten sposób ''przygotować'' skórę na mocniejsze słońce? Badania, w których porównywano grupy ludzi chodzących często do solarium i go unikających, pokazują że wśród tych pierwszych dużo częściej dochodzi do rozwoju czerniaka i innych nowotworów skóry.

Zdaniem eksperta

Dr Bartosz Pawlikowski: Sesja w solarium przed wakacjami nie pomoże w ''zdrowym'' opalaniu na słońcu i w żaden sposób nie ochroni skóry oraz nie zwolni z obowiązku stosowania wysokiego filtra UV. Korzystanie z łóżek solaryjnych np. przed wakacjami, by ''przyzwyczaić'' skórę do UV jest grubo naciąganą teorią.

Dla niektórych pobyt na solarium to czas relaksu Dla niektórych pobyt na solarium to czas relaksu fot. Shutterstock

3. Im więcej się opalamy, tym ładniejszy i intensywniejszy kolor opalenizny

Na forach internetowych poświęconych opalaniu można spotkać opinię, że regularne i systematyczne korzystanie z solarium zapewni piękny odcień opalenizny. Np. jedna z internautek napisała: "Nawet po tygodniowym pobycie nad morzem, gdzie opalam się przez większość czasu, nie opalę się na brązowo, nie ma szans. Dlatego chodzę na solarium". Tymczasem...

Zdaniem eksperta

Dr Bartosz Pawlikowski: Po osiągnięciu indywidualnego dla danej osoby odcienia opalenizny, kolejne sesje w solarium nic już nie dają. Każda skóra ma określoną karnację, czyli fototyp. Opalona do maksymalnego dla niej odcienia nie reaguje już więcej na kolejne naświetlania, które jedynie mogą przyspieszyć powstanie w niej zmian nowotworowych.

Solarium - tuby do opalania na leżąco i na stojąco Solarium - tuby do opalania na leżąco i na stojąco fot. Shutterstock

4. Solarium jest bezpieczniejsze od słońca

W internecie na stronach poświęconych sztucznemu opalaniu możemy przeczytać m.in. o tym, że solarium jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż opalanie się na słońcu. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy profesjonalnie prowadzony salon wyposażony w odpowiedni sprzęt i lampy. Nie jest to prawdą.

Zdaniem eksperta

Dr Bartosz Pawlikowski: Solarium nie jest bezpieczniejsze od słońca. Wielokrotnie słyszałem: ''Na solarium opalam się kilka minut, by osiągnąć to samo co słońcu, więc musi być bezpieczniejsze, bo spędza w nim mniej czasu''. Nic bardziej mylnego. Fakt szybszego opalania w solarium w krótszym czasie wynika z dużego natężenia UV. To tak jakby pić alkohol szybko, dużymi porcjami zamiast małymi.

Jakie mity nt. solarium funkcjonują? Jakie mity nt. solarium funkcjonują? fot. Shutterstock

5. Solarium nie zaszkodzi, jeśli korzystamy z niego krótko

Internet roi się od poradników dla opalających się na solarium. Można tam przeczytać o tym, aby początkowo korzystać z łóżek opalających po cztery minuty, nie częściej niż co trzy dni.  Istnieje ogólne przekonanie, że jeśli na solarium opalamy się tylko przez kilka minut w tygodniu, to nie szkodzimy skórze.

Zdaniem eksperta

Dr Bartosz Pawlikowski: Liczne i krótkie ekspozycje na UV w solarium nie są bezpieczne, jakkolwiek by z niego nie korzystać zawsze dochodzi do uszkodzenia skóry. Myślenie w stylu ''tak długo, jak nie oparzę skóry, jestem bezpieczna'' jest błędne. Niezależnie od tego, czy opalanie będzie odbywało się małymi porcjami, czy nie, dochodzi do uszkodzenia DNA komórek skóry. Wiele z nich zaczyna się dzielić w sposób niekontrolowany i mutować, co prowadzi do nowotworu.

Obecnie uważa się, że nie istnieje coś takiego jak bezpieczne opalanie. Każda ''turbo'' dawka UV z solarium powoduje w perspektywie czasu jakieś komplikacje. Nie ma żadnych naukowych dowodów na korzystne działanie solarium na skórę.

Solarium zamiast kapsułek? Solarium zamiast kapsułek? Fot. shutterstock

6. Solarium pomaga uzupełnić niedobory witaminy D

Zwolennicy solarium podkreślają, że opalanie poprawia nie tylko wygląd, ale i nastrój. Światło pomaga w stanach depresyjnych, szczególnie tych wywołanych sezonowym brakiem słońca. Światło lamp ma również poprawiać wytwarzanie witaminy D3 w organizmie.

Nie do końca tak jest. Regularne korzystanie ze specjalnych lamp UV emitujących promieniowanie UVB w zakresie 290-315 nm rzeczywiście zapobiega spadkowi poziomu witaminy D w organizmie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Często jednak dostępne w Polsce solaria posiadają lampy emitujące promieniowanie powyżej zakresu 290-315 nm, a więc promieniowanie UVA, które zamiast syntezy powodują rozkład ustrojowych zasobów witaminy D.

Zdaniem eksperta

Dr Bartosz Pawlikowski: Korzystasz z solarium, bo twój organizm potrzebuje witaminy D? Faktycznie jest ona potrzebna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej. Nie trzeba jednak wygrzewać się na solarium, by nasz organizm ją wyprodukował. Duże jej pokłady są obecne w pożywieniu, a do jej produkcji w skórze wystarczy krótkotrwała ekspozycja na światło słoneczne.

Czytaj także:  Umierająca na raka skóry matka trójki dzieci apeluje: przestańcie korzystać z solariów

Więcej o:
Copyright © Agora SA