Jak przewijać dziecko - krótki kurs

Niektórym rodzicom może się wydawać, że do sprawnej zmiany pieluchy trzeba ukończyć wyższe studia. Nie trzeba. Wystarczy krótki kurs.

Krok 1.

Zmienić pieluchę można w każdej sytuacji, nawet na tylnym siedzeniu w samochodzie. Potrzebny jest tylko podkład, mata, przewijak lub... kolana. Ważne, by robić to spokojnie, tak by maluch nam ufał, nie wierzgał i nie prężył się. Na pewno się to uda, jeśli przewijanie będzie dla niego komfortowe (wokół będzie ciepło, nic nie będzie boleć, uwierać ani zaskakiwać) i... zabawne. A ta zabawa może dodatkowo wspomagać rozwój dziecka.

1. Kładziemy przedramię pod nóżkami dziecka, chwytamy jedno udo, druga nóżka na przedramieniu. Lekko przesuwamy nóżki do brzuszka. Oczyszczamy przód.

 

Krok 2.

To, jakie wybierzecie pieluchy - jednorazowe, wielorazowe, tradycyjne tetrowe - zależy od waszych przekonań i możliwości, ale w każdym z tych wariantów trzeba zwrócić uwagę na potrzeby rozwojowe i cechy ciała dziecka.

Podstawową potrzebą jest swoboda ruchu - pielucha nie może jej ograniczać. Powinna móc ściągać się w rejonie pachwin, wokół nich, nieco węziej niż na szerokość bioderek. Być odpowiednio "wycięta" wokół pachwin, dobrze układać się na brzuszku, lędźwiach i pupie. W pieluszce dla noworodka przydałoby się też wycięcie na szczycie, chroniące kikut pępowiny.

Pielucha nie może być zbyt szeroka między nóżkami, zbyt gruba z przodu - na brzuchu i z tyłu na lędźwiach dziecka. Nie powinna ściskać brzuszka ani zsuwać się przy ruchach.

Niemowlęta rosną, a razem z nimi rosną pieluchy. Nie kupujmy ich na zapas, bo za chwilę będą za małe, a zakładanie za małej pieluchy kończy się moczeniem ubranek i odparzeniami. Podobnie nie warto zakładać pieluch za dużych - trudno się w nich ruszać.

2. Obracamy dziecko na bok, wycieramy pupę i plecki. Jeżeli maluch się kręci, możemy obrócić go dwiema rękami, trzymając pupę jak piłkę.

Krok 3.

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej pieluchy i prawidłowe jej założenie ma wpływ na to, jak dziecko się rusza, jak rozwija swoje umiejętności. Zbyt gruba pielucha unosi nieco pupę dziecka do góry, a to zmienia rozkład ciężaru i wpływa na napięcie mięśniowe w poszczególnych częściach jego ciała. Nie uniemożliwia to jego rozwoju, ale trochę ogranicza spontaniczną aktywność. Każde dziecko jest inne i w różnym stopniu będzie sobie radzić z takimi zakłóceniami, ale po co stawiać przed maluchem dodatkowe wyzwania? Dość uświadomić sobie, że niemowlęta, które już samodzielnie próbują pełzać, raczkować, siadać i wstawać, łatwiej osiągną nowe umiejętności, jeżeli pieluchy nie będą zbyt szerokie lub założone zbyt nisko.

3. Obracamy niemowlę na drugi bok. Utrzymując jedną rękę pod nóżkami dziecka i na udzie, wsuwamy drugą, pod spodem, tak by chwyciła drugą nóżkę. Teraz zamieniamy ręce.

Krok 4.

Jeżeli do oczyszczania skóry nie używamy wacików maczanych w ciepłej wodzie tylko nawilżanych chusteczek, przed wytarciem malucha warto ogrzać przez chwilę takie chusteczki w dłoni. Dużo milej jest poczuć na ciele ciepły niż zimny dotyk.

Powyżej znajdziecie opis idealnej techniki zmiany pieluchy. Taki chwyt zabezpiecza stawy biodrowe dziecka, zarówno u malca zdrowego, jak i w trakcie leczenia dysplazji.

Na koniec uwaga - w czasie jakiejkolwiek czynności pielęgnacyjnej nie wolno ciągnąć za stópki ani za nóżki dziecka! Stawy biodrowe są jeszcze niedojrzałe. Nie warto ryzykować dyskomfortu, bólu czy wręcz sytuacji zagrożenia dla bioder dziecka.

4. Palcem wskazującym i kciukiem zabezpieczamy górną nóżkę. Drugą dłonią chwytamy z tyłu za pupę. Teraz obracamy delikatnie malucha.

Krok 5.

5. Teraz musimy sięgnąć po krem lub zasypkę i czystą pieluchę. By zapanować nad ruchami dziecka, układamy nasze przedramię pod obydwiema nóżkami dziecka.

Krok 6.

6. Zakładamy pieluchę: zginamy nóżki dziecka i pod minimalnie uniesioną miednicę podsuwamy część pieluchy. Nie podnośmy dziecka ani jego pupy do góry. Wystarczy...

Krok 7.

7. obrócić znanym sposobem niemowlę na bok. Wsuwamy jedną część pieluchy na wysokość lędźwi. Obracamy dziecko na plecy i na drugi bok. Wsuwamy drugą część pieluchy.

Krok 8.

8. Pozostało nam dopasować pieluchę, ściągnąć jej środek i dokładnie ułożyć brzegi wokół pachwin. Dziecko będzie w pieluszce przez parę godzin, warto zadbać o szczegóły.

Więcej o:
Copyright © Agora SA