Dziecko u lekarza

Jeszcze w szpitalu - zaraz po porodzie - twoje dziecko zostanie poddane serii standardowych testów i dostanie Red Book (odpowiednik polskiej książeczki zdrowia). Jeśli twoje dziecko przyszło na świat w Polsce, dostanie książeczkę podczas pierwszej wizyty w przychodni.

Po porodzie położna będzie odwiedzać wasz dom na początku codziennie. Skontroluje wagę dziecka, pomoże w razie problemów z karmieniem lub kąpielą, rozwieje wątpliwości. Mniej więcej dwa tygodnie po porodzie wizytę złoży wam również pielęgniarka środowiskowa (Health Visitor). To od niej uzyskasz informacje na temat najbliższej poradni dla dzieci zdrowych (Baby Clinic) oraz planu szczepień dziecka. Poradnia jest zwykle czynna raz lub dwa razy w tygodniu. Bez umawiania się na wizytę możesz tam zważyć i zmierzyć dziecko, porozmawiać z pielęgniarką i - w razie potrzeby - z lekarzem. Możesz odwiedzać Baby Clinic dopóki twoje dziecko nie skończy pięciu lat. Później obowiązki Heath Visitor przejmie pielęgniarka szkolna.

Jeśli urodziłaś dziecko w Wielkiej Brytanii, zostanie ono automatycznie zarejestrowane w przychodni. Osoby, które przyjechały na Wyspy ze starszymi dziećmi, muszą zająć się tym same. Najbliższą przychodnię i Baby Clinic znajdziesz za pośrednictwem tej strony .

Szczepienia po angielsku

W Wielkiej Brytanii dzieci standardowo dostają szczepionki skojarzone (kilka szczepionek w jednej strzykawce; w Polsce za takie szczepionki trzeba płacić - ok. 200 zł za jedną dawkę). Brytyjski kalendarz szczepień różni się od polskiego tym, że brakuje w nim szczepienia przeciwko żółtaczce typu B i gruźlicy, natomiast dziecko dostaje szczepionkę przeciwko zapaleniu opon mózgowych typu C i przeciwko pneumokokom. Jeśli twoje dziecko zaczęło w Polsce cykl szczepień przeciwko żółtaczce (gruźlicę szczepi się tylko raz - po urodzeniu), zostanie on uzupełniony na Wyspach (bez dodatkowych opłat). Musisz tylko poinformować o tym swoją Health Visitor.

Kalendarz szczepień w Wielkiej Brytanii wygląda następująco:

W wieku 2 miesięcy:

Diphtheria, tetanus, pertussis (whooping cough), polio i Hib (DTaP/IPV/Hib)

Pneumococcal conjugate vaccine (PCV)

W wieku 3 miesięcy:

Diphtheria, tetanus, pertussis (whooping cough), polio i Hib (DTaP/IPV/Hib)

Meningitis C

W wieku 4 miesięcy:

Diphtheria, tetanus, pertussis (whooping cough), polio i Hib (DTaP/IPV/Hib)

Meningitis C

Pneumococcal conjugate vaccine (PCV)

W wieku 12 miesięcy:

Hib

Meningitis C

W wieku 13 miesięcy:

Measles, Mumps and Rubella (MMR)

Pneumococcal conjugate vaccine (PCV)

W wieku od 3 lat i 4 miesięcy do 5 lat:

Diphtheria, tetanus, pertussis (whooping cough) and polio (DTaP/IPV)

Measles, Mumps and Rubella (MMR)

W wieku od 13 do 18 lat:

Diphtheria, tetanus and polio (Td/IPV)

Polskie nazwy powyższych szczepień:

diphtheria - błonica

hib (DTaP/IPV/Hib) - Haemophilus influenzae, typ b

measles - odra

meningitis C - zapalenie opon mózgowych, typ C

mumps - świnka

pertussis (whooping cough) - krztusiec, koklusz

pneumococcal infections - infekcje pneumokokowe

polio - Poliomyelitis (Choroba Heinego Medina)

rubella - różyczka

tetanus - tężec

Na chorobę - GP

Jeśli twoje dziecko zachoruje, umów je na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu (General Practicioner - GP). Dzieci są zazwyczaj przyjmowane tego samego dnia. To GP zdecyduje o leczeniu i w razie potrzeby wystawi skierowanie do lekarza specjalisty, np. dermatologa lub laryngologa.

W nagłym przypadku, czyli np. kiedy dziecko dostanie wysokiej gorączki w niedzielę, zacznij od telefonu do swojej przychodni. Automatyczna sekretarka poinformuje cię, dokąd powinnaś się udać. Możesz też zadzwonić z prośbą o poradę na linię NHS Direct, tel. 08454647. Jeśli trzeba, wezwij karetkę - tel. 999 (lub 112 z telefonu komórkowego).

Leki zapisane przez lekarza dziecku, które nie skończyło 18 lat (lub jest starsze, ale wciąż uczy się w pełnym wymiarze godzin) są darmowe. Bezpłatna jest również opieka dentystyczna dla dzieci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.