Ciąża w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii kobietą w ciąży opiekuje się położna (rzadziej lekarz pierwszego kontaktu). Ginekologa lub lekarza innej specjalizacji odwiedza się tylko wtedy, jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości lub powikłania.

Po raz pierwszy powinnaś udać się do lekarza pierwszego kontaktu (General Practicioner - GP) po odczytaniu pozytywnego wyniku na teście ciążowym. W 10 tygodni po tej wizycie skontaktuje się z tobą położna. Od tej pory będziesz odwiedzać przychodnię co miesiąc. Podczas każdej wizyty położna skontroluje twoje ciśnienie oraz wykona podstawowe badanie krwi i moczu. Będziesz miała też wykonane dwa badania USG - około 10-13 i 18-20 tygodnia ciąży. Na dodatkowe badania zostaniesz skierowana, tylko jeśli będzie to medycznie uzasadnione.

Brytyjski NHS oferuje kobietom spodziewającym się dziecka przez całą ciążę i rok po porodzie darmowe leki na receptę i opiekę dentystyczną. Bezpłatne są też szkoły rodzenia, a po porodzie spotkania dla młodych mam, na których można nauczyć się masażu niemowlęcia, spotkać z dietetykiem, pediatrą i bibliotekarką oraz nawiązać nowe przyjaźnie.

Poród

Rodzić na Wyspach można w wybranym przez siebie szpitalu lub w domu pod opieką położnej. Kilka tygodni przed wyznaczoną datą przygotujesz razem ze swoją położną plan porodu. Zaznaczysz w nim, kto ci będzie towarzyszył, na jaki rodzaj znieczulenia się zgadzasz, jak długo chciałabyś zostać w szpitalu oraz czy decydujesz się na karmienie piersią czy butelką. Taki plan oszczędzi tobie i personelowi szpitala zbędnych pytań w czasie porodu.

Sama wybierasz czy chcesz rodzić w wodzie czy nie oraz jaka pozycja jest dla ciebie najlepsza. Znieczulenie dostaje się na życzenie i bez żadnych opłat, jeśli tylko nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań. Porody rodzinne są na porządku dziennym, również bez opłat. Po porodzie zostaniesz w szpitalu przez co najmniej sześć godzin. Nie martw się - nikt cię nie wyrzuci, jeśli nie będziesz chciała wrócić do domu tak wcześnie. Możesz zostać pełne trzy doby. Po cesarskim cięciu - do siedmiu dni.

Dziecko może przez cały czas być przy tobie, ale - jeśli chcesz odpocząć - pielęgniarki się nim zaopiekują. Pomogą też przy pierwszej kąpieli, zmianie pieluchy, ubieraniu. Dziecko jest badane tuż po urodzeniu oraz ponownie, dzień później. Większość szpitali wykonuje rutynowe badanie słuchu noworodków.

Po powrocie do domu położna będzie cię odwiedzać na początku codziennie (w niektórych regionach rzadziej). Pomoże przezwyciężyć trudności związane z karmieniem i opieką nad dzieckiem oraz odpowie na twoje pytania.

Praca

Kobieta ciężarna na Wyspach jest traktowana jak każdy inny pracownik. Jeśli nie ma wyraźnych wskazań medycznych do odpoczynku, będziesz pracować prawie do samego porodu. Zwolnienie lekarskie dostaniesz tylko, jeśli rzeczywiście powinnaś się oszczędzać. Unikanie pracy w czasie ciąży nie jest w Wielkiej Brytanii społecznie akceptowalne. Możesz zwolnić się z pracy na okresowe badania i na zajęcia w szkole rodzenia. Jeśli wykonujesz pracę, która zagraża zdrowiu twojemu lub dziecka, pracodawca ma obowiązek wyeliminować czynniki ryzyka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA