Jak znaleźć partnera gdy jesteś samotnym rodzicem

Nie jest łatwo szukać osobistego szczęścia gdy samotnie wychowujesz potomstwo, ale nie jest to niemożliwe. Uwierz, że masz prawo być w szczęśliwym związku

Bycie mamą czy tatą, któremu nie wyszedł związek nie oznacza, że masz zrezygnować z poszukiwania miłości. Jako pojedynczy rodzic masz zapewne mniej czasu na poznanie wymarzonej drugiej połowy. Możesz czuć presję otoczenia by ułożyć sobie życie na nowo albo wręcz przeciwnie poświęcić się wyłącznie wychowaniu dzieci. Masz mnóstwo wątpliwości czy uda ci się stworzyć nowy związek, obawiasz się czy nowego towarzysza życia zaakceptują dzieci. Czasem nie czujesz się na to gotowa, bo sprawy byłego związku, prawne czy emocjonalne, angażują nadal twoją uwagę. Jeśli uznasz, że jesteś gotowa na kolejny krok i nowy związek to warto do tego przygotować siebie, a także twoje maluchy.

Nie trać czasu na próżno

Po pierwsze stosuj zasadę, że nie tracisz czasu na osoby, które nie rokują dłuższej znajomości i nie spełniają twoich oczekiwań. Nie masz czasu do stracenia, więc nie angażuj się w związki, które przydadzą ci więcej zmartwień niż wsparcia i przyjemności. Upewnij się, że osoba, którą jesteś zainteresowana wie o twojej sytuacji życiowej i nie ma nic przeciwko twoim pociechom. Najlepiej gdy nowego partnera poznajesz w pracy, przez znajomych czy za sprawą wspólnego hobby. Nie tylko będziesz więcej o nim wiedzieć, ale też połączą was wspólne tematy i nawiązanie kontaktu odbędzie się bardziej swobodny sposób. Inaczej wygląda poszukiwanie partnera przez samotnego rodzica niż w przypadku singla. Teraz powoli rozwijaj znajomość i zaznacz już na początku jak ważne są dla ciebie dzieci i ich sprawy. Na świecie jest wiele osób w podobnej sytuacji, pociesz się, że nie jesteś jedynym rodzicem, któremu rozpadła się rodzina albo nie zdążył jej stworzyć.

Poszukaj niebanalnego hobby

28-letnia farmaceutka Eliza, mama dwuletniej Amelki tuż po bolesnym rozwodzie zapisała się na kurs szybowcowy, o którym zawsze marzyła. Okazało się, że na lotnisku, gdzie odbywały się zajęcia nie tylko zdobyła uprawnienia pilota, ale też poznała nową miłość. - Spotkałam tam wielu fajnych mężczyzn, jeden z nich szczególnie zwrócił moją uwagę - wspomina. - Co najważniejsze, był wolny, bo hobby pochłaniało mu cały wolny czas. Po roku mój instruktor szybownictwa został moim mężem - opowiada z uśmiechem. Eliza radzi samotnym mamom by unikały miejsc, gdzie jest wiele innych kobiet w podobnej sytuacji i niewielu mężczyzn. Wielu z nich interesuje aktywny wypoczynek czy ekstremalne sporty. Raczej nie spotkasz wymarzonego faceta w spa czy na wyprzedażach, za to śmiało możesz się zapisać na lekcje kitesurfingu, wspinaczki wysokogórskiej, zajęcia z informatyki czy kurs nurkowania.

Zachowaj rozsądek w realu

Możesz spróbować poszukać drugiej połówki na witrynach randkowych dla pojedynczych rodziców albo singli, ale pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Gdy spędziłaś już trochę czasu na czatowaniu czy mailowaniu, przychodzi moment weryfikacji znajomości w realnym świecie. To ekscytujące gdy masz możliwość zobaczyć tę osobę na żywo, ale zarazem pamiętaj o zachowaniu ostrożności, zwłaszcza przy pierwszym spotkaniu. Zawsze umawiaj się w bezpiecznych miejscach publicznych, gdzie są inni ludzie. Restauracje, kafejki to trafione miejsca w przeciwieństwie do twojego mieszkania czy wyludnionego parku. Zapewnij sobie własny dojazd, nie zgadzaj się na propozycje podwiezienia na spotkanie przez osobę, z którą się umawiasz. Bądź niezależna byś mogła w momencie, gdy randka nie przebiegnie po twojej myśli, wrócić bezpiecznie do domu. Uprzedź członka rodziny lub przyjaciół, że planujesz się spotkać z nieznajomym, podaj miejsce i czas randki oraz planowany czas powrotu. Możesz ustalić, że zadzwonisz do przyjaciółki o umówionej godzinie by dać jej znać jak przebiega spotkanie. Zawsze poinformuj bliskich, że bezpiecznie dotarłaś do domu. Jeśli planujesz napić się drinka podczas randki to miej na oku swoją szklankę i unikaj przesady z napojami procentowymi. Bądź czujna i słuchaj intuicji. Jeśli masz wrażenie, że coś jest nie tak, odczuwasz niepokój albo coś wzbudza twoje podejrzenia, to nie zostawaj z nim sam na sam. Powiadom przyjaciela a najlepiej po prostu wyjdź ze spotkania. Nie czuj się zmuszona do pozostania w towarzystwie osoby, z którą czujesz się niekomfortowo.

Kiedy powiedzieć dzieciom

Musisz pozbyć się poczucia winy, że pragniesz z kimś dzielić życie. Dzieci są dla ciebie najważniejsze, w porządku, ale we dwójkę łatwiej dzielić obowiązki i milej spędzać długie wieczory, wybrać się na kolację czy do kina. Szczęśliwa i spełniona mama to największa radość dzieci, powtarzają psychologowie. To, że poszukujesz towarzysza nie oznacza, że zaczynasz je mniej kochać. Powiedz pociechom o nowym partnerze w odpowiednim momencie i przemyślanych okolicznościach. Jeśli dojdziesz do etapu gdy poczujesz, że ten ktoś stał się bliski i planujesz z nim związek, to nie zwlekaj z zapoznaniem dzieci z partnerem. Na początku warto przedstawić go jako przyjaciela i obserwować jak będzie się rozwijać sytuacja. Słuchaj opinii dzieci - zwłaszcza wtedy, gdy są odpowiednio duże by o tym porozmawiać. Jako rodzic musisz brać pod uwagę ich wzajemne relacje, poza tym dzieci są bystrymi obserwatorami i często wyłapują niuanse, na które na etapie zakochania nie zwracasz uwagi. Nie poświęcaj czasu przeznaczonego dla dzieci na randkowanie bo sprawi to, że poczują się opuszczone. Uroczystości rodzinne, wyjazdy weekendowe, imprezy firmowe dla dzieci powinny być waszym udziałem na początku bez nowego partnera. Gdy związek się sprawdzi, zdąży dołączyć do waszego grona.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.