Naga prawda o nagości w domu

Joanna Rokicka
22.07.2011 , aktualizacja: 15.06.2015 10:05
A A A Drukuj
Widok nagich rodziców może być dla dziecka nieprzyjemnym doświadczeniem - twierdzą specjaliści. Dzieci lubiących nagość rodziców mogą być wyśmiewane przez rówieśników


Nie brakuje kontrowersji wokół tematu nagości rodziców i dzieci, choć coraz więcej Polaków ma do niej naturalny stosunek. Jeszcze niedawno szokowały nas historie opowiadające o zamiłowaniu Goldie Hawn i jej męża do chodzenia po domu bez ubrania i zachęcania dzieci, by poszły ich śladem. Albo Heleny Christensen, duńskiej modelki, która brała z rodzicami i rodzeństwem wspólny prysznic.

Badania wskazywały, że na sto polskich małżeństw tylko 43 ogląda nago swego partnera, 3 proc. synów widzi swego ojca rozebranego, a 5 proc. córek matkę bez ubrania. 92 procent Polaków twierdziło, że w ich domu nie wolno chodzić nawet częściowo nago. Także w bieliźnie nie wypadało pokazywać się najbliższym, a zwłaszcza siadać do stołu. Wstyd przed pokazywaniem własnego ciała rósł wraz z wiekiem, szczególnie po 45. roku życia.

Nagość jest naturalna, ale

Dziś nagość przestaje być w polskich rodzinach tematem tabu, ale specjaliści uważają, że warto zwrócić uwagę, jaki wpływ obnażenie rodziców wywiera na potomstwo. - Granica naszej wolności kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność naszego dziecka. Jeśli potomek ma problem z oglądaniem rodzica bez ubrania, to powinno to zostać uszanowane - twierdzą psychologowie. Do czwartego, maksymalnie szóstego roku dziecka, powinniśmy zakończyć przebywanie na widoku dziecka bez odzieży.

- Na razie pełny luz, łazimy nago przy dziewczynkach i ja i mój mąż - opowiada 37-letnia Beata, mama dwóch kilkuletnich dziewczynek, których tata jest Niemcem. - W domu rodzinnym mamę oglądałam nago, natomiast taty nie - mówi. Beata zastanawia się, jak będzie z dziewczynkami i ich tatą. - Chyba zostawimy to tak jak jest - w gronie rodzinnym chodzimy sobie nago - mówi z uśmiechem.

W domu 35-letniej Marty, jej męża i dwuletniej córeczki stosunek do nagości jest podobny. - Moja córka jest jeszcze bardzo mała, więc przyjmuje to naturalnie. Ale dzieci w pewnym wieku zaczynają odkrywać swoje ciało i odrębność od reszty świata, w konsekwencji pojawia się wstyd. Jeśli zacznie się wstydzić, to uszanujemy jej prywatność i przestaniemy chodzić na golasa po domu. Myślę, że ten moment da się wyczuć - przekonuje Marta. - Natomiast nagość na basenie pod prysznicem czy w saunie jest dla mnie jak najbardziej naturalna. Nie mam zamiaru wychowywać dziecka w poczuciu, że ludzkie ciało jest czymś złym - deklaruje.Nie stać was na ubrania?

Bywa, że jedno z rodziców ma liberalny stosunek do nagości, a drugie jest bardziej pruderyjne. 9-letni Mateusz nie reaguje nerwowo gdy zdarzy mu się spotkać mamę w łazience tak jak ją pan Bóg stworzył. Ewa, 30-letnia mama dwóch chłopców, rocznego i dziewięciolatka, nie widzi nic zdrożnego w obnażonym ciele w drodze z łazienki, za to jej mąż Marcin jest bardziej pruderyjny i woli się kąpać z synkami w slipkach. - Dzieci patrzą, obserwują i wyciągają wnioski. Kiedyś pięcioletni Mateusz w sklepie z wędlinami pokazał pasztetową i oznajmił zaskoczonej babci, że tatuś też taką ma - wspomina z zażenowaniem Marcin.

Im dzieci są starsze, tym większy mogą mieć z tym problem. W brytyjskim filmie dokumentalnym "Naked Parents" przedstawiono rodzinę naturystów: 49-letniego pracownika fabryki Les Sherwooda, jego 46-letnią żonę Sharon oraz ich dwóch nastoletnich synów. Małżeństwo spędza w domu większość czasu bez ubrania a zakłada je tylko wtedy, gdy spodziewają się gości. Nago sprzątają, prasują, jedzą, rozmawiają z domownikami. - Nie ma nic złego w ludzkim ciele - mówił Les. - To kwestia osobistego wyboru, nie jesteśmy gwiazdami porno tylko naturystami - tłumaczył. Przyznał jednak, że dzieci małżeństwa miały problem z ich nagością. - Zdarzało się, że koledzy wyśmiewali ich pytając czy rodziców nie stać na ciuchy - wspominał.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 2
 • 1
Komentarze (7)
Zaloguj się
 • krzepki.harry

  Oceniono 35 razy 35

  Artykuł sprzed 4 lat, z usuniętymi komentarzami, wywalony na główną... i kliki od gawiedzi lecą... takie nowoczesne dziennikarstwo.

 • mic234

  Oceniono 31 razy 25

  Widok nagich rodziców może być dla dziecka nieprzyjemnym doświadczeniem - twierdzą specjaliści.

  "Badania wskazywały, że na sto polskich małżeństw tylko 43 ogląda nago swego partnera"

  Czyje badania? Kto i kogo badał?
  Np. który specjalista tak twierdzi i od czego jest specjalistą? Od zdejmowania gaci?

 • zygzakiem.pl

  Oceniono 24 razy 16

  Haha, a dla rodziców nieprzyjemny jest widok kupy dziecka i czy dziecko się tym przejmuje? ;)

 • wrednylewarek

  Oceniono 17 razy 9

  po pierwsze = wasza flash-reklama uniemożliwia wpisanie komenta bo wywala w momencie odświerzania
  po drugie = co za BZDURY !I jeszcze udające badania naukowe !!
  a co na to szwedzi albo finowie ??? ci, którzy od zawsze chodzili do łaźni całymi rodzinami - a nawet po sąsiedzku ????
  albo mieszkańcy Indii, Indonezji,Madagaskaru.........itd ?
  To tylko ciemnogród w Europie wciska teksty, że jak dzieci zobaczą nagich rodziców to wyrosną na gwałcicieli i pedofilów

 • akonto_gazeta

  Oceniono 19 razy 9

  Problem nie w reakcji dziecka - bo dziecko przyjmuje to naturalnie - tylko w reakcji społeczeństwa na dziecko i taką sytuację. Wystarczy jedna, odpowiednio "ukierunkowana" rozmowa dziecka z dziadkami lub chociażby rówieśnikami i już zaczyna się problem...

 • henrykus1943

  Oceniono 17 razy 3

  Nie wyobrażam sobie prowadzącą wywiad - nago

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX