Naga prawda o nagości w domu

Joanna Rokicka
22.07.2011 , aktualizacja: 06.03.2013 16:45
A A A Drukuj
Widok nagich rodziców może być dla dziecka nieprzyjemnym doświadczeniem - twierdzą specjaliści. Dzieci lubiących nagość rodziców mogą być wyśmiewane przez rówieśników


Nie milkną kontrowersje wokół tematu nagości rodziców i dzieci, choć coraz więcej Polaków ma do niej naturalny stosunek. Jeszcze niedawno szokowały nas historie opowiadające o zamiłowaniu Goldie Hawn i jej męża do chodzenia po domu bez ubrania i zachęcania dzieci by poszły ich śladem. Albo Heleny Christensen, duńskiej modelki, która brała z rodzicami i rodzeństwem wspólny prysznic. Badania wskazywały, że na sto polskich małżeństw tylko 43 ogląda nago swego partnera, 3 proc. synów widzi swego ojca rozebranego a 5 proc. córek matkę bez ubrania. 92 procent Polaków twierdziło, że w ich domu nie wolno chodzić nawet częściowo nago. Także w bieliźnie nie wypadało pokazywać się najbliższym, a zwłaszcza siadać do stołu. Wstyd przed pokazywaniem własnego ciała rósł wraz z wiekiem, szczególnie po 45. roku życia.

Nagość jest naturalna, ale

Dziś nagość przestaje być w polskich rodzinach tematem tabu, ale specjaliści uważają, że warto zwrócić uwagę jaki wpływ obnażenie rodziców wywiera na potomstwo. - Granica naszej wolności kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność naszego dziecka. Jeśli potomek ma problem z oglądaniem rodzica bez ubrania, to powinno to zostać uszanowane - twierdzą psychologowie. Do czwartego, maksymalnie szóstego roku dziecka powinniśmy zakończyć przebywanie na widoku dziecka bez odzieży. - Na razie pełny luz, łazimy nago przy dziewczynkach i ja i mój mąż - opowiada 37-letnia Beata, mama dwóch kilkuletnich dziewczynek, których tata jest Niemcem. - W domu rodzinnym mamę oglądałam nago, natomiast taty nie. Beata zastanawia się jak będzie z dziewczynkami i ich tatą. - Chyba zostawimy to tak jak jest - w gronie rodzinnym chodzimy sobie nago - mówi z uśmiechem. W domu 35-letniej Marty, jej męża i dwuletniej córeczki stosunek do nagości jest podobny. - Moja córka jest jeszcze bardzo mała, więc przyjmuje to naturalnie. Ale dzieci w pewnym wieku zaczynają odkrywać swoje ciało i odrębność od reszty świata, w konsekwencji pojawia się wstyd. Jeśli zacznie się wstydzić, to uszanujemy jej prywatność i przestaniemy chodzić na golasa po domu. Myślę, że ten moment da się wyczuć - przekonuje Marta. - Natomiast nagość na basenie pod prysznicem czy w saunie jest dla mnie jak najbardziej naturalna. Nie mam zamiaru wychowywać dziecka w poczuciu, że ludzkie ciało jest czymś złym - deklaruje.Nie stać was na ubrania?

Bywa, że jedno z rodziców ma liberalny stosunek do nagości a drugie jest bardziej pruderyjne. 9-letni Mateusz nie reaguje nerwowo gdy zdarzy mu się spotkać mamę w łazience tak jak ją pan Bóg stworzył. Ewa, 30-letnia mama dwóch chłopców, rocznego i dziewięciolatka nie widzi nic zdrożnego w obnażonym ciele w drodze z łazienki, za to jej mąż Marcin jest bardziej pruderyjny i woli się kąpać z synkami w slipkach. - Dzieci patrzą, obserwują i wyciągają wnioski. Kiedyś pięcioletni Mateusz w sklepie z wędlinami pokazał pasztetową i oznajmił zaskoczonej babci, że tatuś też taką ma - wspomina z zażenowaniem Marcin. Im dzieci są starsze, tym większy mogą mieć z tym problem. W brytyjskim filmie dokumentalnym "Naked Parents" przedstawiono rodzinę naturystów: 49-letniego pracownika fabryki Les Sherwooda, jego 46-letnią żonę Sharon oraz ich dwóch nastoletnich synów. Małżeństwo spędza w domu większość czasu bez ubrania a zakłada je tylko wtedy, gdy spodziewają się gości. Nago sprzątają, prasują, jedzą, rozmawiają z domownikami. - Nie ma nic złego w ludzkim ciele - mówił Les. - To kwestia osobistego wyboru, nie jesteśmy gwiazdami porno tylko naturystami - tłumaczył. Przyznał jednak, że dzieci małżeństwa miały problem z ich nagością. - Zdarzało się, że koledzy wyśmiewali ich pytając czy rodziców nie stać na ciuchy - wspominał.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 1
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Redakcja eDziecko.pl

*

Agnieszka Wirtwein-Przerwa

 • redaktorka naczelna
 • agnieszka.wirtwein@agora.pl
 • redaktorka
 • karolina.stepniewska@agora.pl
 • dziennikarka
 • joanna.biszewska@agora.pl
 • dziennikarz, felietonista
 • marcin.sztetter@gmail.com
 • felietonistka
 • administratorka forum
 • zona_mi@gazeta.pl