Nauczmy się partnerstwa

Dobry pracodawca nie wystarczy, by kobieta mogła się spełniać zarówno w roli matki, jak i zawodowej. Także w domu musi mieć przyjazne wsparcie.

Aby kobieta mogła rzeczywiście łączyć obowiązki opiekuńcze z zawodowymi, musi móc polegać na swoim partnerze. I nie chodzi tu o to, by mężczyzna, jak to się czasem mówi, "pomagał" w domu, tylko o to, by obydwoje starali się dzielić obowiązki w miarę sprawiedliwie. Nie jest to łatwe, bo w naszej kulturze nadal w tej sprawie więcej oczekuje się od kobiety.

NIEFORTUNNE WZORCE

Wielu mężczyzn pochodzi z rodzin, w których ojciec niewiele robił w domu. Jeśli ojciec po powrocie z pracy włączał telewizor i kładł się na kanapie, to samo dziś zrobi jego syn... I to nie jest przejaw złej woli, tylko po prostu brak wzorców. Kiedy mężczyzna robi coś w domu, często oczekuje pochwały, a czy dostrzega ogrom pracy, który w prowadzenie domu wkłada kobieta? Z kolei kiedy partnerka zaczyna więcej wymagać, mężczyzna często czuje się urażony i odtrącony, wycofuje się i jeszcze bardziej ogranicza swój udział. Cóż, nie oszukujmy się, nikt nie lubi sprzątać kociej kuwety, myć patelni po jajecznicy ani chodzić z dziećmi na szczepienie. A jednak KTOŚ musi to robić. Może więc będzie pocieszeniem dla niechętnych pracom domowym ojców, że mężczyznę garnącego się do prac domowych kobiety postrzegają jako bardziej... seksownego. Badania pokazują, że jeśli mężczyzna wykonuje część prac domowych, on i jego żona uważają swoje pożycie za bardziej udane. Korzyści wykraczają poza próg sypialni. Przecież udana więź seksualna sprawia, że oboje mają dla siebie więcej czułości i rzadziej się kłócą.

ZRÓBCIE SOBIE TEST

Aby się przekonać, jak dzielimy obowiązki, warto rozwiązać quiz Czy tworzycie związek oparty na partnerstwie? . Przyjrzyjcie się jej i zdiagnozujcie swoją bieżącą sytuację. Jeśli jedna ze stron ma poczucie, że podział obowiązków jest nierówny - zmieńcie to!

SZUKAMY FIRM PRZYJAZNYCH MAMIE

W Polsce rodzi się za mało dzieci! A mniej dzieci to nasze niższe emerytury w przyszłości (nie będzie komu na nie pracować), niższy wzrost gospodarczy (nie będzie komu kupować nowych produktów) i zastój w rozwoju cywilizacji (nie będzie komu otwierać nowych rozdziałów sztuki, literatury, filmu). A gdzie się rodzi najwięcej dzieci? Tam, gdzie kobiety mogą godzić rolę zawodową z rolą matki! Dlatego w naszym plebiscycie promujemy prorodzinnych pracodawców. Takich, którzy wychodzą naprzeciw potrzebom młodych rodziców.

Pracujecie w takiej firmie? Napiszcie do nas o niej. Zagłosujcie na nią na stronie www.firmaprzyjaznamamie.pl

Firmy, które oferują najciekawsze udogodnienia, zostaną uhonorowane symbolicznymi statuetkami wręczanymi w czasie uroczystej Gali w teatrze Polonia.

Po raz pierwszy w tym roku naszą akcję wspierają: IPSOS - międzynarodowa firma badawcza, oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Więcej o:
Copyright © Agora SA