Kiedy rodzic może stracić ulgę na dziecko? Przez pracę wakacyjną!

PAP/redakcja
05.08.2010 , aktualizacja: 05.08.2010 11:56
A A A Drukuj
Wakacje to czas, w którym dzieci, a raczej młodzież, szukają sposobów, by sobie dorobić do kieszonkowego. Może to jednak odebrać rodzicom podatkową ulgę na dzieci - ostrzega "Gazeta Wyborcza".
Niewiele osób zna przepisy. A mówią one wyraźnie, że aby uzyskać ulgę na dzieci, te nie mogą zarobić w ciągu roku więcej niż 3 089 zł. Za rok podatkowy 2010, ta ulga wynosi 1112,04 zł na każde dziecko. Rodzice muszą więc pilnować kwoty dochodu, jaki ich dziecko osiągnęło w ciągu całego roku.

Praca bardziej opłacalna niż ulga?

Jednak zdaniem eksperta, rodzice nie powinni się martwić tym, że mogą stracić ulgę na potomka. - Jeżeli dziecko uzyska tak wysokie dochody, że przekroczy 3 tysiące złotych, to nie jest wcale tak duża tragedia - komentuje w serwisie eDziecko.pl analityk Expandera, Jarosław Sadowski. - Tracimy bowiem 1112,04 zł, ale jeśli dziecko zarobi 3089 zł lub więcej to i tak zyskujemy 1976,96 zł lub więcej. Poza tym ta ulga nie jest znowu aż tak wysoka, a w przypadku jednego dziecka to niewiele ponad 1100 zł, więc naprawdę bardziej opłaca się zachęcić dziecko do pracy, niż zabraniać mu tego z powodu utraty ulgi. Taka wakacyjna praca daje dziecku wiele dobrego m.in. mnóstwo zabawy, doświadczenia i okazji, żeby poznać nowych ludzi. Oczywiście pod warunkiem, że odbywa się ona w niewielkim wymiarze godzin i dziecko nie pracuje przez całe wakacje, bo musi też mieć czas na odpoczynek - dodaje ekspert.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

  • Kiedy rodzic może stracić ulgę na dziecko? Prze... wyrwana.z.kontekstu 06.08.10, 19:21

    Jednak zdaniem eksperta, rodzice nie powinni się martwić tym, że mogą stracić ulgę na potomka. - Jeżeli dziecko uzyska tak wysokie dochody, że przekroczy 3 tysiące złotych, to nie jest »

  • Kiedy rodzic może stracić ulgę na dziecko? Prze... crea 06.08.10, 20:55

    Pan ekspert jednak zapomniał, że ulga jest odliczana od podatku i nie możnajej porównywać z przychodem (można ogólnie przyjąć, że stanowi ona 19%ewentualnego równoważnego dochodu)a te trzy »