Seks przy dzieciach - nie do pomyślenia czy... do zrobienia?

Kasia Michalczak
21.03.2014 , aktualizacja: 21.03.2014 12:37
A A A Drukuj
Kiedy nie miałaś dzieci, wydawało ci się to nie do pomyślenia. Może nawet zdarzyło ci się "przyłapać" rodziców i poprzysięgłaś sobie, że twoje dzieci nie będą musiały tego znosić. Teraz one są już na świecie i nareszcie rozumiesz, jak trudno zadbać o to, żeby nie stały się świadkami pieszczot rodziców.
Seks przy dzieciach - poza przypadkami perwersji - wynika zazwyczaj z konieczności. W Polsce najczęściej rodziny gnieżdżą się w za ciasnych mieszkaniach, gdzie mama i tata muszą bardzo się starać, żeby choć na chwilę pobyć kochankami. Zazwyczaj czekają więc, aż dzieci zasną, licząc, że śpią wystarczająco mocno. O ile seks przy niemowlęciu zazwyczaj nie stanowi problemu, o tyle uprawianie miłości w towarzystwie - nawet śpiącej - trzylatki czy trzylatka wiele osób uzna za niedopuszczalne.

Nie potrafię się wyluzować

Marta i Sławek mieszkają w kawalerce z dwuletnim, wszędobylskim Adasiem. - Nie mamy możliwości zmienić mieszkania na większe. Wprowadzenie się do domu rodziców też nie wchodzi w grę - stwierdza Marta. - No i przez to nasz seks wygląda tak, jak wygląda. To znaczy prawie wcale go nie ma. Ja nie jestem w stanie na tyle się wyluzować, żeby zapomnieć, że Adaś, który śpi pół metra od nas, w każdej chwili może się obudzić i zapytać: "Co robicie?".

- Kiedy Ania była malutka, zasłanialiśmy jej łóżeczko kocem za każdym razem, kiedy się kochaliśmy - opowiada Klaudia. - Ale właściwie i tak nie byłam w stanie myśleć o niczym innym, jak tylko o tym, że ona tam j e s t. To wystarczało. A teraz, kiedy ma już ponad dwa lata i tak dużo rozumie, zupełnie sobie nie wyobrażam, jak moglibyśmy to przy niej robić. Przyznam szczerze, że mam problem nawet, gdy zamkniemy się z mężem w pokoju na klucz. Jedyne chwile, kiedy naprawdę umiem się cieszyć seksem, to gdy córka jest u babci.

Bo kiedy dziecko umie mówić, zadaje pytania i interesuje się innymi, wszelkie czynności rodziców nabierają dla niego znaczenia . Obserwując to, co robią mama i tata, uczy się, jak funkcjonować w społeczeństwie. Rodzice zdając sobie z tego sprawę, chcą uniknąć sytuacji, w których rozochocona czterolatka zacznie symulować stosunek z kolegą z przedszkola. Takie zachowania są w naszej kulturze bardzo źle widziane.

Jednak z drugiej strony, robienie tragedii z faktu, że dziecko przypadkowo widziało mamę i tatę uprawiających seks, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak w wypowiedzi dla Wysokich Obcasów podkreśla seksuolog Zbigniew Lew Starowicz, "Dziecko nie powinno się obrażać, bo zobaczyło rodziców uprawiających miłość. Ono musi zrozumieć, że zobaczyło normalne, zdrowe zachowanie dorosłych ludzi".Nie widzę w tym nic strasznego

Niektóre pary, wychodząc z tego założenia, z seksem przy - najczęściej śpiących - dzieciach nie mają problemu. Alicja i Romek mają dwie małe córki; kiedy w ich jednopokojowym mieszkaniu rozłoży się wszystkie łóżka, nie ma miejsca na nic innego. - Przyzwyczaiłam się do tego, że czasami starsza, Majka, przerywa nam w kluczowym momencie - śmieje się Alicja. - Speszona? Nie, nie jestem wtedy speszona, raczej zirytowana... Oczywiście, staramy się zazwyczaj przykryć kołdrą, nie hałasować za bardzo, ale nawet jeśli im się zdarzy coś zobaczyć albo usłyszeć, no to co właściwie w tym jest złego? Przecież każda z nich w pewnym sensie uczestniczyła w naszym seksie przez dziewięć miesięcy ciąży.

Czasami to wcale nie brak przestrzeni nie pozwala rodzicom cieszyć się chwilami tylko we dwoje. Magda i jej chłopak mieszkają z jednym dzieckiem w dwóch pokojach, a jednak nie raz byli zmuszeni przerywać zbliżenie dlatego, że synek dopominał się o picie czy kanapkę.

- Arek pracuje na nocną zmianę, więc możliwość uprawiania seksu mamy tylko za dnia. Dlatego wypracowaliśmy sobie system: włączamy synkowi bajkę, przymykamy drzwi do drugiego pokoju i przez pierwsze czterdzieści minut mamy wolne na bank.

Nastawienie na rozwiązywanie, a nie tworzenie problemów może jak widać zdziałać cuda. Z punktu widzenia zdrowia psychicznego zarówno rodziców, jak i dzieci, zazwyczaj lepiej, żeby kontakty intymne pozostawały takie w dosłownym znaczeniu. Jak w wypowiedzi dla "Dziecka" podkreśla dr Barbara Smolińska, "parze małżeńskiej potrzebna jest przede wszystkim intymność i swoboda w doświadczaniu i przeżywaniu kontaktów seksualnych. Dlatego lepiej nie robić tego przy dziecku, trzeba próbować znaleźć czas i miejsce wyłącznie dla siebie".

Łazienka jako alternatywa

- Ostatnio udało nam się kochać w łazience - przyznaje Marta, mama Adasia. - I faktycznie, było super. Przypomniało mi się, jak wspaniały może być seks. Ale to bardzo niewygodne, mieliśmy potem poobijane łokcie i kolana.

Na podobny pomysł wpadli Alicja i Romek. - Kiedy chcę sobie pokrzyczeć, albo mamy ochotę na naprawdę ostry numerek, zamykamy się w łazience i odkręcamy wodę - opowiada Alicja. - No bo bez przesady, przecież nie chcę fundować moim dzieciom jakichś nocnych koszmarów.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 15
 • 8
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • fidelxxx

  Oceniono 134 razy 116

  I pomyśleć, że kilkadziesiąt lat temu na wsiach ludzie jakoś rozmnażali się żyjąc nierzadko z gromadką dzieci w jednoizbowych chatach...

 • theorema

  Oceniono 36 razy 22

  znam rodzinę, gdzie wszyscy gnieździli się w jednym niewielkim pokoju z wnęką kuchenną i łazienką. Bardzo miłe, zdolne i piękne dzieciaki i tacyż rodzice. Razem czwórka. I kot. Mieli chyba jednak problemy przez tę ciasnotę, bo chodzili na terapię rodzinna. W końcu zdecydowali sie sprzedać kawalerkę, a sami wynajęli ogromne mieszkanie, gdzie każdy miał swój osobny pokój. I terapia przestała być potrzebna. Ale czy byłoby rozsądne ze strony rodziców czekać latami, aż dorobią się mieszkania - tylko jako para? Mieli oboje wolne zawody, żadnych szans na kredyt na duże lokum, na co mieli czekać? Na zmarszczki i bezpłodność? Gdyby wszyscy Polacy uzależniali posiadanie dzieci od zdolności kredytowej, albo zarobków umożliwiających wynajem mieszkania z salonem, sypialnią i pokojem dziecinnym - to by nas już było chyba tylko 10 milionów. Mój dziadek wychował się z ośmiorgiem rodzeństwa na wsi, w jednej izbie - druga była wynajmowana, dzięki czemu rodzina mogła przetrwać, choć palili w piecu szyszkami i jedli tylko kapustę i kartofle. Ale każdy z tego rodzeństwa był fajnym człowiekiem i nigdy bym nie pomyślała, że np. mojego dziadka nie powinno być na świecie, bo mieszkał w jednej izbie z rodzicami. To był najwspanialszy człowiek jakiego znałam, jakoś nie wyrósł na zboczeńca i nie miał zaburzeń emocjonalnych.

 • tylko.platforma

  Oceniono 31 razy 7

  kochałem się kiedyś z moją przyjaciółką w pozycji od tyłu, gdy do pokoju weszła jej 12 letnia córka, przerwałem na chwilę, ona zapytała o coś matkę, otrzymała odpowiedź i wyszła, wszystko to odbyło się w zadziwiająco naturalny sposób, nie zauważyłem, żeby była speszona, chociaż byliśmy zupełnie nadzy

 • nepwk

  Oceniono 118 razy -14

  słoiki ze WSZYSTKIM mają wieczny problem ;]

 • pis-dryk

  Oceniono 109 razy -15

  Nie rozumiem jednego: skoro się żyje w kawalerce czy innym M1 (kuchnia+łazienka+pokój) to skąd to parcie na dzieci? Ja mieszkam na 18 metrach kw. i właśnie dlatego się nie rozmnażam. Nie ma warunków, nie ma potomstwa!

  A może to jakaś zawoalowana forma realizacji polityki pro-rodzinnej w GazWybie? Czyt.: "Nieważne ile metrów, róbcie >>se<< dzieci!". Żenada. Może Terlika jeszcze zaproście?

 • lillian79

  Oceniono 103 razy -21

  Ale ja naprawdę nie rozumiem.Po co produkować dzieci,skoro się później narzeka?Ludzie są tacy głupi.Trzeba brać odpowiedzialność za własne czyny.Wpadło się?Ojej.Trzeba było myśleć,zanim się wskoczyło komuś do łóżka.

 • anty_globalista

  Oceniono 162 razy -66

  Sure, może od razu dzieci zaprosić do wspólnej zabawy?

  Kiedy gazeta skończy z promowaniem dewiacji i zboczeń? Kiedy skończycie z ideą deprawowania nieletnich?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX