Niania idealna

Wystarczy, żeby była odpowiedzialna, rzetelna, pracowita, no i zakochana w waszym dziecku. Tylko tyle i aż tyle... Jak wśród kandydatek na nianię rozpoznać tę jedną jedyną, najlepszą?

Szukasz niani? Chcesz pracować jako opiekunka? Sprawdzone nianie w Twojej okolicy . Oferty pracy dla opiekunek .

Wracasz do pracy. Podjęliście tę decyzję z powodów finansowych, prestiżowych, emocjonalnych bądź jakichkolwiek innych. Nie możesz dłużej opiekować się swoim dzieckiem (dziećmi) przez cały dzień. Zastanawiacie się, jaki rodzaj opieki będzie dla malca najlepszy. Obie babcie są aktywne zawodowo, dziadkowie wprawdzie na emeryturze, ale boją się, że nie podołają. Żłobek uważacie za ostateczność - decydujecie się więc zatrudnić nianię. Łatwo powiedzieć, ale znacznie trudniej zrobić. Macie wobec opiekunki wysokie wymagania i trudno się temu dziwić. W końcu powierzacie jej coś najcenniejszego. Zdrowie i bezpieczeństwo waszego dziecka. W dodatku niania, jeśli się sprawdzi, stanie się niemal członkiem waszej rodziny. Jeżeli będzie się opiekować dzieckiem przez kilka lat, ono z pewnością się do niej przywiąże, a to oznacza, że będzie miała na nie duży wpływ. Dlatego najważniejsze, by była to osoba, z którą wasze dziecko będzie się dobrze czuło i rozwijało. Taka osoba powinna być wyposażona w pewne cechy i umiejętności.

Obowiązki niani

Zanim zaczniecie szukać opiekunki, musicie dobrze wiedzieć, czego od niej oczekujecie. Czy ma się zajmować wyłącznie dzieckiem, czy także pomóc w prowadzeniu domu. To zależy od tego, czy będzie z dzieckiem przez cały dzień, czy tylko przez parę godzin. Pamiętajcie jednak, że zajmowanie się dzieckiem jest bardzo absorbujące i wymaga ogromnego zaangażowania czasu i uwagi. Jeśli obciążycie nianię zbyt wieloma zadaniami, może to być kosztem waszego dziecka. Do obowiązków typowej niani należy: gotowanie dziecku, ubieranie go odpowiednio do pogody, dbanie o jego higienę (przewijanie, kąpiel), zabieranie na spacery i plac zabaw, towarzyszenie w zabawie, od czasu do czasu zapewnianie dodatkowych atrakcji (wycieczka do zoo albo do centrum zabaw). W wyjątkowych sytuacjach niania powinna umieć położyć dziecko spać, zaopiekować się nim, kiedy jest chore, pójść z nim do przychodni na szczepienie.

Jak jej szukać?

Żeby zostać nianią, nie trzeba mieć żadnej licencji ani certyfikatu. Bardzo mało jest też w Polsce agencji zatrudniających opiekunki do dzieci. Zresztą założyć ją może każdy, a taka działalność nie jest w żaden sposób kontrolowana. Ale to nie znaczy, że nie ma dobrych agencji - jeśli twoja koleżanka trafiła na taką, możesz skorzystać z jej rekomendacji. Pamiętaj, że opłata za znalezienie niani przez agencje wynosi około 1000-1200 złotych. Na ogół rekrutacja, czyli znalezienie odpowiedniej osoby, spoczywa w naszych rękach.

Najlepiej dać ogłoszenie w prasie. Zrób to jak najwcześniej, nawet na trzy miesiące przed spodziewanym powrotem do pracy, żeby dać sobie czas na znalezienie odpowiedniej osoby i sprawdzenie jej. Idealnie by było, żeby niania zaczęła przychodzić, zanim wrócisz do pracy - zobaczysz wtedy, jak sobie radzi, a dziecko zdąży się oswoić z nową osobą.

Telefoniczne sito

Pierwszej selekcji możesz dokonać już przez telefon. Zapytaj kandydatkę, dlaczego jest zainteresowana tym zajęciem. W ten sposób sprawdzisz jej motywację i zorientujesz się, dlaczego chce opiekować się dziećmi - czy taka praca rzeczywiście ją interesuje, czy chodzi jej tylko o znalezienie jakiegokolwiek zajęcia, bo jest bezrobotna albo liczy na pozornie łatwy zarobek. Zapytaj także o te kwalifikacje, które są dla was kluczowe, np. o umiejętność udzielania pierwszej pomocy, niepalenie czy dyspozycyjność.

Koniecznie już przez telefon dowiedz się o doświadczenie zgłaszającej się osoby. Zapytaj, czy i kiedy opiekowała się dziećmi, iloma naraz i czy ma jakieś referencje (są niezbędne). Zwróć uwagę, w jaki sposób będzie opowiadać o swoich podopiecznych, na ile wnikliwie i jakim tonem. Łatwo zorientujesz się, czy masz do czynienia z osobą ciepłą i łatwą w kontakcie, czy raczej sztywną i chłodną.

Warto też od razu pytać kandydatki, jakiego spodziewają się wynagrodzenia, żeby odrzucić osoby, których oczekiwania zdecydowanie przewyższają wasze możliwości.

Na podstawie rozmów telefonicznych wybierz najmniej dwie, ale nie więcej 8-10 osób, które zaprosisz na rozmowę. Poproś, by kandydatka przyniosła ze sobą: dowód osobisty, świadectwo o niekaralności, książeczkę ubezpieczalni, CV i referencje na piśmie. (Uwaga, z osobami które polecają naszą kandydatkę, warto się spotkać osobiście, żeby uniknąć sytuacji, że nianię poleca jej koleżanka!).

Decydująca rozmowa

Wyobraź sobie, że jesteś szefem firmy, który poszukuje pracownika na bardzo ważne stanowisko. Najwięcej o kandydacie powie ci rozmowa kwalifikacyjna.

Od tego, czy zatrudnisz odpowiedniego człowieka, zależeć będzie los najbliższych ci osób. Twojego dziecka, męża, i twój oczywiście też. Warto więc zawczasu się do tej rozmowy przygotować, warto też przeprowadzić ją z kimś jeszcze - z mężem albo przyjaciółką. Co dwie głowy to nie jedna Ważne, byś w czasie rozmowy z przyszłą nianią mogła obserwować jej reakcje na dziecko, dlatego umów się z nią w takiej porze dnia, kiedy malec nie śpi i jest w dobrej formie. Postaraj się przeznaczyć na rozmowę godzinę lub półtorej. Nie będziesz musiała się spieszyć i podejmować decyzji pochopnie. Jeśli masz starsze dzieci, pozwól im również być przy tej rozmowie. Ich spostrzeżenia mogą być bardzo cenne.

Zacznij od przedstawienia siebie i swojej rodziny. Postaraj się, żeby twoja rozmówczyni mogła się odprężyć - zaproponuj coś do picia, kawałek ciasta Uprzedź, że będziesz w trakcie rozmowy robiła notatki. Zachęć też kandydatkę do zadawania pytań, jeśli coś jest dla niej niejasne. (Odwaga w zadawaniu pytań będzie dobrze o niej świadczyć).

Zanim sama zaczniesz pytać, przedstaw wasze oczekiwania. Lepiej powiedzieć o nich na samym początku, żeby później uniknąć nieporozumień.

To chyba ona

Co wam pomoże utwierdzić się w przekonaniu, że podjęliście trafną decyzję.

Zaufaj instynktowi. Zastanów się, czy osoba, z którą rozmawiałaś, budzi twoje zaufanie, czy jej odpowiedzi cię zadowalają, czy jej sposób myślenia jest ci bliski. Ważniejsze jest, żebyście miały podobne poglądy np. na zmuszanie dziecka do jedzenia, niż żeby miała wyższe wykształcenie...

Pamiętaj, że nie istnieją nianie idealne - możesz wybrać tylko wystarczająco dobrą. Jeśli nie jesteście całkiem pewni, czy wybraliście najlepszą kandydatkę, zaproście ją na kolejne spotkanie. Możecie jej powiedzieć, że dotarła do finału "konkursu" i że chcecie się upewnić, czy podjęliście właściwą decyzję. Przedstawcie teraz waszej kandydatce kilka realnych sytuacji i spytajcie, co by zrobiła w każdej z nich. To wam pozwoli nie tylko lepiej ją poznać, zorientować się w jej sposobie myślenia i wyznawanych wartościach, ale również ocenić jej zdrowy rozsądek.

Oto przykładowe sytuacje:

1. Opiekuje się pani dwójką dzieci. Półroczne śpi w łóżeczku, a trzylatek, bawiąc się, upadł i ukruszył sobie kawałeczek zęba. Z buzi leci krew. Dziecko jest przestraszone i płacze. Co pani robi?

2. Jest pani z dwulatkiem na spacerze. W drodze do domu wstępujecie do sklepu po jogurt. Nagle chłopiec rzuca się na ziemię i płacze, żądając batona. Płacze rozdzierająco, wszyscy w sklepie się na panią patrzą. Co pani robi?

3. Opiekuje się pani rocznym dzieckiem. Rodzice w pracy. Nagle malec zaczyna gwałtownie wymiotować. Co pani robi?

4. Opiekuje się pani dwulatkiem i czterolatkiem. Młodszy uderzył starszego samochodzikiem w głowę. Starszy płacze i ma guza. Młodszy też zaczyna płakać. Co pani robi?

Jeśli uważacie, że test wypadł dobrze, jesteście bliscy finiszu. Pozostaje tylko umówić się z osobami, które wystawiły kandydatce referencje. Kiedy potwierdzą swoją dobra opinię, trzeba będzie już tylko uściślić warunki finansowe.

Jaka jest dobra niania?

Troskliwa i czuła - potrafi szybko nawiązać kontakt z dzieckiem. Rozumie jego potrzeby, jest gotowa zaangażować się emocjonalnie.

Stała w uczuciach - potrafi związać się z kimś na dłużej, nie boi się bliskości.

Ma doświadczenie w opiekowaniu się dziećmi (odchowała własne, pracowała już jako niania albo ma młodsze rodzeństwo).

Ma dużo inicjatywy, jest otwarta, pełna energii, pogodna.

Potrafi zorganizować sobie pracę, jest punktualna.

Dba o swoje zdrowie, zdrowo się odżywia, nie pali.

Ma wiedzę o rozwoju małych dzieci, która pozwoli jej dostosować rytm dnia do potrzeb waszego dziecka.

Ma poczucie humoru, potrafi się śmiać i żartować. Nie jest przewrażliwiona na własnym punkcie.

Potrafi być stanowcza i powiedzieć dziecku "nie" wtedy, kiedy trzeba.

W sytuacjach kryzysowych nie wpada w panikę, nie traci równowagi emocjonalnej.

Potrafi udzielić pierwszej pomocy - wie, co robić, kiedy dziecko się zakrztusi lub oparzy.

Lubi porządek, choć nie jest pedantyczna.

Lubi ruch na świeżym powietrzu.

Nie jest zbyt uległa, ale też nie próbuje nad wami dominować.

Więcej o:
Copyright © Agora SA