1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Poznaliście się w internecie? Wasze małżeństwo będzie (może) szczęśliwsze

Czy pary małżeńskie, które poznały się w sieci naprawdę mają większe szanse uniknąć rozwodu? Tak twierdzą naukowcy, ale czy mają rację?
Do interesujących wniosków doszli psychologowie z Chicago University (USA) na podstawie badania przeprowadzonego wśród prawie 20 tys. osób, które weszły w związek małżeński w latach 2005-2012. Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że pary, które spotkały się w internecie rozwodzą się rzadziej niż te małżeństwa, które poznały się w tradycyjny sposób, wyżej oceniają też swoje szczęście małżeńskie. Zdaniem naukowców można to wytłumaczyć tym, że osoby szukające męża czy żony w internecie, więcej uwagi poświęcają starannemu doborowi odpowiedniego towarzysza, odrzucając tym samym kandydatów, którzy nie mają pożądanych przez nich cech.

Uspokajając "tradycyjne" pary, spieszymy jednak wyjaśnić, że wyniki amerykańskiego badania nie wykazały, żeby różnice były bardzo duże: rozpad małżeństwa stał się doświadczeniem ok. 6 proc. osób, które poznały się w sieci oraz 7,6 proc. par z "realu", a ocena szczęścia u "internetowych" małżeństw jest wyższa o 0,4 proc. Jedno jest pewne: coraz więcej osób, także w Polsce, poznaje swoich partnerów właśnie w sieci. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Internetowe małżeństwa to już norma?

O ile różnice w poczuciu szczęścia i trwałości małżeństwa nie są bardzo duże, o tyle badanie wydaje się bardzo interesujące z innej perspektywy: skoro małżeństwa, które poznały się w wirtualnym świecie, stanowiły ponad 1/3 wszystkich respondentów, oznacza to, że tak rozpoczęte związki nie są zjawiskiem marginesowym. Z kolei Instytut Monitorowania Mediów, z okazji dziesięciolecia popularnego portalu randkowego Sympatia.pl, przeprowadził analizę treści zamieszczanych w polskim internecie pod kątem informacji o internetowym początku związku.

3/4 użytkowników wspomnianego portalu potwierdziło, że ma nadzieję znaleźć w serwisie prawdziwą miłość. Okazało się także, że coraz częściej pojawiają się w sieci informacje typu "poznaliśmy się przez internet", "spotkali się w sieci" - w publikacjach internetowych pojawiły się one 600 razy w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2012. Dla porównania: w całym 2010 roku takich wpisów było mniej niż 300, a w 2011 roku około 320.

Z amerykańskiej pracy dowiadujemy się, że w internecie najczęściej poznają się ludzie mający od 30 do 39 lat, pracujący i lepiej zarabiający. O ile anonimowość, którą gwarantuje pisanie w sieci, może kusić do przedstawiania się w lepszym świetle, autorzy badania są zdania, że w przypadku poszukiwań partnera ogranicza się to zazwyczaj do niewielkich zakłamań dotyczących wyglądu. "Internetowe" pary niekoniecznie poznają się na portalach randkowych (50 proc. badanych), często dzieje się tak przy okazji innej internetowej działalności, np. udzielania się na forach, czy portalach społecznościowych.

"Żadne z nas nie miało ochoty marnować czasu"

Historia Iwony, która jest w związku ze swoim poznanym w internecie mężem od ośmiu lat i tworzą bardzo szczęśliwą i wciąż w sobie zakochaną parę, potwierdza obserwacje naukowców, że poznanie życiowego partnera w internecie bywa, paradoksalnie, mniej przypadkowe niż kiedy odbywa się w prawdziwym świecie. Iwona poznała swojego obecnego męża w trudnym momencie życia. Była świeżo po rozwodzie, mąż zostawił ją po 12 latach związku i 3 latach małżeństwa, skończyła trzydzieści lat, a presja ze strony rodziny była ogromna: zegar biologiczny tyka, wnuków już pewno nie będzie, ukochana babcia płacze po nocach...

- Minęło prawie 9 miesięcy od rozstania i to chyba święta u mojego ojca spowodowały, że zdecydowałam się nie liczyć na to, że cos może się wydarzyć, tylko wzięłam sprawy w swoje ręce - opowiada o swojej decyzji o zamieszczeniu anonsu na portalu randkowym. - Mój profil jasno mówił, że szukam męża. No dobrze, może nie tak dosłownie, ale starałam się jak najbardziej odstraszyć wszystkich amatorów przygód na jedną noc. Mojego obecnego męża wypatrzyłam pierwsza (choć on twierdzi, że zauważył mnie wcześniej!) i napisałam do niego. Nie tylko do niego. Do kilku facetów, których profil spodobał mi się i miał w sobie "coś", co umożliwiło rozpoczęcie korespondencji - precyzuje.

Zamieszkali ze sobą po pierwszym spotkaniu. - Żadne z nas nie miało ochoty na randki i żadne z nas nie miało ochoty marnować czasu, gdyby miało okazać się, że to nie to. No i zaraz minie nam 8 lat razem. A jedną z rzeczy, które nas połączyły było to, że nie chcieliśmy mieć dzieci - mówi Iwona i dodaje ze śmiechem: - Szczęśliwie mamy dwójkę!

Internet sprzyja poszukiwaniom

O tym, że współcześnie bardzo wiele osób znajduje partnerów w internecie przekonuje się w swojej pracy Karolina Szczęsna-Czernuszczyk, psychoterapeutka z warszawskiej Pracowni Terapii i Rozwoju, prowadząca m.in. terapie par. Dodatkowo potwierdzają to jej obserwacje życia poza gabinetem. Dlaczego wiele osób znajduje partnerów w sieci, a nie w swoim środowisku?

Poszukujący miłości single często skarżą się, że w ich otoczeniu po prostu nie ma osób stanu wolnego albo - jeśli się zdarzają - nie są zainteresowane trwałą relacją. Często dzieje się też tak, że spędzając większość życia w pracy, nie mamy okazji poznać nikogo nowego, wtedy z pomocą może przyjść sieć. - Niewątpliwie internet zwiększa szanse na nawiązanie relacji, zwłaszcza wówczas, gdy z jakichś powodów nawiązanie kontaktów bezpośrednio jest ograniczone - potwierdza Karolina Szczęsna-Czernuszczyk.

- Nie zwiększa natomiast szansy na nawiązanie trwałej relacji - dodaje. Psychoterapeutka poddaje w wątpliwość twierdzenie, że pary, które poznały się w internecie są szczęśliwsze: - Nie mam żadnych podstaw sądzić, żeby związki, które zaczęły się w ten sposób były mniej lub bardziej trwałe od innych - uważa. Wyjaśnia, że o trwałości małżeństwa decydują raczej uwarunkowania osobowościowe i poprzednie doświadczenia partnerów.

- Przy tak powszechnym zjawisku nawiązywania znajomości przez internet nie można uznać, iż ten sposób zarezerwowany jest dla jakiś szczególnych typów ludzkich - podkreśla Szczęsna Czernuszczyk. - Są osoby, które ze względu na osobiste ograniczenia nie są skuteczne w szukaniu partnera zarówno w swoim otoczeniu, jak i poprzez internet. Tacy ludzie często wielokrotnie umawiają się na randki z nowo poznanymi osobami i te znajomości nigdy nie przeradzają się w trwały związek - tłumaczy psychoterapeutka. Poznania męża czy żony w internecie nie powinniśmy więc traktować jako gwarancji małżeńskiego szczęścia.

Więcej o:
Komentarze (25)
Poznaliście się w internecie? Wasze małżeństwo będzie (może) szczęśliwsze
Zaloguj się
 • alex.wawa

  Oceniono 73 razy 49

  Internet daje tylko taką możliwość, że łatwiej jest poznać kogoś kto może mieszkać nawet i na drugim końcu polski i może okazać się być tą naszą druga połówką, nie musimy ograniczać się do kręgu wspólnych znajomych itp. Po wymianie iluś tam wiadomości, ocenie kto, jak i co napisał podejmujemy decyzję czy spotkamy się normalnie twarzą w twarz, wtedy bywa co prawda różnie, ale jak trafią się dwie osoby co cenią sobie szczerość, nie ściemniały w wiadomościach, ze zdjęciem itp. to mają dużą szanse, że wyjdzie z tego coś poważnego.

  Pierwszą żonę poznałem tak normalnie, wspólne hobby, wspólni znajomi, i zaiskrzyło, na początku było dobrze, ale po 5 latach jej odbiło i odeszła bo potrzebowała zmian, a Ja tylko ją wstrzymywałem. Teraz ona ma swoje zmiany - ponad 70 tys. długów z czego prawie 50 tys. w US i ZUS - bo jej biznes upadł, 30-letni kredyt na głowie, którego nie ma z czego spłacać, faceta alkoholika z którym się co chwila rozchodzi i schodzi, i jest z nim w ciąży pod czas której dalej pali !!! Więc krzyżyk na drogę. A Ja ...

  Ja obecną (czyli drugą) żonę poznałem przez "internet" (przez popularny portal) jakieś 3 lata po rozwodzie (2012) i jak do tej pory układa nam się dobrze, oboje mamy stałą pracę, swoje mieszkania, pod koniec 2013 urodziła nam się córeczka, i żyjemy szczęśliwie, ale czy to zasługa tego "internetu" ?? Raczej tego jak i ile ze sobą rozmawiamy, i to od początku, ale to też wynika z tego, że oboje jesteśmy po rozwodach, więc mieliśmy też już wyrobione zdanie o tym jak wygląda wspólne życie w małżeństwie, jakie ma się oczekiwania co do partnera, i jest się bardziej świadomym tego co sami możemy zaoferować. Może to mało romantyczne, ale pierwsze randki twarzą w twarz upłynęły właśnie na długich rozmowach o poprzednich związkach, co nam się podobało, co nie, czego oczekujemy, co dajemy, co chcemy zmienić itp. Efekt jest taki, że teraz cieszymy się, iż udało nam się znaleźć dzięki temu "Internetowi".

 • antykonformista

  Oceniono 53 razy 41

  jest wiele powdów, dla których znajomość z internetu jest "lepsza". i mówię to jako praktyk, nie teoretyk (11 lat razem).

  przede wszystkim, szukamy spośród większego grona ludzi. nie ograniczamy się do własnego sosu, do klasy, do szkoły, do pracy, gdzie wszyscy plotkują o nas i jest jakaś chora atmosfera. według mnie to największa przewaga. no i znajomośc zaczyna się "od zera". czysta karta, zapisywana od początku. nie ma, że ktoś coś powiedział, ktoś jest zazdrosny, ktoś coś tam próbuje. jesteśmy JA i ONA. i budujemy więź. albo się uda albo nie, ale to będzie nasza zasługa, a nie bo ktoś namawia by być razem, bo chce darmowej telenoweli z kolegą i koleżanką w roli głownej!

  niestety, złota era znajomości z internetu to były lata 1999-2004, może 5. teraz to się wszystko tak rozwinęło, że jest tak łatwo, że aż trudno. za dużo ludzi w necie, fajne dziewczyny albo oblegane albo wycofane i dbające o prywatność. kiedyś można było dotrzeć do każdej, wystarczyła wytrwałość i łut szczęścia.

  ogólnie to nie znajomości internetowe są lepsze. to znajomości ze szkoły i pracy są przeważnie "toksyczne".

 • na_plaze_tylko_w_bokserkach

  Oceniono 58 razy 26

  A wróżka Balbina mówi, że najszczęśliwsze małżeństwa są takie, gdzie ludzie poznali się w osiedlowym sklepie mięsnym

 • usmiech_nocy

  Oceniono 29 razy 25

  "weszły w związek małżeński w latach 2005-2012."

  Biorąc pod uwagę, że mamy luty 2014, czyli od końca 2013 nie minęły nawet 2 lata to rzeczywiście gwarantuje sukces i długie lata

 • cal13

  Oceniono 35 razy 9

  Ja swoja zone poznalem przez portal randkowy 15 lat temu, a malzenstwem jestesmy juz 14 lat. jestesmy wspaniale dopasowani, nigdy sie nie klucimy i caly czas spedzamy razem.

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 31 razy 9

  To jeszcze Agora powinna otworzyć portal matrymonialny, a Stempniewska z Długołęcka będą robiły za swatki.

 • wredny_komentator

  Oceniono 16 razy 8

  W ramach przypomnienia - jeśli jakaś strona chce od was kasę za możliwość porozmawiania z ludźmi to należy ją sobie odpuścić: static.izs.me/why-you-should-never-pay-for-online-dating.html . Strona to mirror tekstu, który został zdjęty, po tym jak firma w której pracował autor została wykupiona przez match.com :P

 • allegropajew

  Oceniono 24 razy 6

  Ja też mieszkam już 4 lata z moją Panią z Internetu. Mamy 2-letnią córkę. Jest super!

  Przy czym pierwsze spotkanie w realu nastąpiło po ponad półrocznej znajomości internetowej.

  Myślę, że są dwa powody, które pozwalają poważnie traktować internet:

  1.) Potencjalnie większy wybór osób o znanych preferencjach seksualnych (bo o tym się w internecie pisze, a w realu, to raczej w kolejce po bułki przypadkowe osoby tego tematu nie poruszają), co w związku jest zdecydowanie najważniejsze, w tym sensie, że niedopasowanie seksualne jest 100-procentową GWARANCJĄ rozpadu.

  2.) Brak ewolucyjnego bodźca chemicznego -- odpali jednorazowa chemia ewolucyjna, do łóżka, wpadówa i zazwyczaj dupa blada.

  Gościula

 • starykawaler35

  Oceniono 4 razy -2

  nie moze...bo szczesliwe malzenstwo to OKSYMORON....niewazne jak i gdzie sie poznali...niemozliwe to i koniec

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX